Автор Тема: Защита от дълготрайно пренапрежение - 220В  (Прочетена 5918 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Защита от дълготрайно пренапрежение - 220В
« -: Февруари 09, 2014, 11:11:21 pm »
Колеги. Ето го проблемът. В района, където живея, окабеляването е висящо по стълбовете (и така е по-добре, че в шахтите плуват всякакви неща и си има живот общо взето). Преди няколко години беше най-зрелищно, когато поради силен вятър гледах светлинно шоу - прескачащи искри от допиращи се кабели на енергото. Така цяла вечер, докато към 3-4 не ме събуди прекомерно силната светлина от осветлението на терасата и измереното напрежение бе 380в.

Разбира се, това се размина със счупени телефони, изгорял телевизор и разни дребни неща.

Замислям, се, обаче, имам инверторни климатици. Предполагам, че на входа си имат изправител и регулират с ШИМ каквото им трябва. Бойлерът обаче няма такива екстри, а не ми се иска да научавам колко добре му е изолиран нагревателя. Разбира се, искам да предпазя и всякаква битова техника.

Гледах едни регулатори в Конрад, с релета или със серво мотори. Те са единият вариант, само че не знам дали ще са достатъчно бързи. Освен това мисля, че с времето релетата ще започват да дават фира, за моторите нямам идея...  ??? Може ли да ме насочите към нещо подходящо, като става въпрос за мощни консуматори.