Начало > Новини от света на технологиите
“Industrial Heat” е придобила правата върху технологията E-Cat на Андреа Роси
sbk1:
Никел-водороден акумулатор (Патент SU 1649985):
Патентовано :
http://www.findpatent.ru/patent/164/1649985.html
И изтекъл патент : Дата прекращения действия патента: 05.04.2001
Аtos:
PyroVeso, цитираните от теб формули са постнати от ELPUNTO, не от Радико!
PyroVeso:
--- Цитат на: atos в Април 13, 2015, 05:07:35 pm ---PyroVeso, цитираните от теб формули са постнати от ELPUNTO, не от Радико!
--- Край на цитат ---
Така е! Извинете, грешката е моя. Но това не променя факта, че и Радико е в неточност.
Въпросът е в това, че ядрените взаимодействие (силно, слабо и т.н.) имат някакъв оптимален периметър на действие. Този периметър е такъв, че ако разгледаме Менделеевата таблица, някъде към желязото стоят група химични елементи с най-устойчиви ядра, наречени "остров на стабилност". По-тежките от тях са "неоптимални" и търпят самопроизволно разпадане ("атомен разпад". Примери - уран, плутоний). При тези елементи се отделя енергия КАТО СЕ РАЗПАДАТ. По-леките елементи от тези в острова на стабилност - обратно, имат склонност да си сливат ядрата и при определени условия търпят "термоядрен синтез" (примери - водород, литий), т.е. - те отделят енергия КАТО СЕ СЪЕДИНЯВАТ, образувайки по-тежки елементи и приближавайки се по този начин до острова на стабилността.
НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - и в двата случая, а и според установения в науката тертип нещата да се опростяват максимално за да се изследват по-лесно, винаги става въпрос за разпадане на ядрата на един и същи елемент (уран-235, плутоний-239), съответно синтез (водород-2 /деутерий/, водород-3 /тритий/). ОБАЧЕ, явно има и ядрени реакции, при които синтез може да протече И между ядрата на един лек елемент (водород-1 /протий/) и на един не-чак-толкова-лек елемент като никела. Естествено сумарната отделена енергия при такава реакция е на порядъци по-ниска отколкото при термоядрения синтез на хелий от водород (основната реакция, приточаща на Слънцето), НО затова пък явно практически е много по-лесно осъществима, безопасна и практически приложима във всеки дом, автомобил и т.н...
Понеже съм се занимавал много обстойно с взривни вещества, мога да ви кажа, че там от химическа гледна точка има много и най-разнообразни екзотики, НО от практическа гледна точка във взривното и във военното дело са се установили не повече от 10-ина съединения, които задоволяват на практика ВСИЧКИ нужди на човечеството от подобни материали. Така че между теоретична възможност и практическо приложение пътят, който трябва да се извърви е много голям... И едва ли Роси "от воле" е напипал практически най-лесната и удобна реакция.
Радико:
--- Цитат ---Въпросът е в това, че ядрените взаимодействие (силно, слабо и т.н.) имат някакъв оптимален периметър на действие. Този периметър е такъв, че ако разгледаме Менделеевата таблица, някъде към желязото стоят група химични елементи с най-устойчиви ядра, наречени "остров на стабилност"
--- Край на цитат ---
Част от този "остров на стабилността е и това я долният цитат, то също е и част от предполагаемият процес в нашия случай:
--- Цитат ---Медта има 29 изотопа, от които само два, 63Cu и 65Cu са стабилни. Тези два изотопа имат спин 3/2, като на 63Cu се падат около 69% от срещащата се в природата мед.[11]
Останалите изотопи на медта са радиоактивни, като най-стабилен сред тях е 67Cu с период на полуразпад 61,83 часа.[11] Установени са седем метастабилни изотопа, сред които 68mCu е най-траен с период на полуразпад 3,8 минути. Изотопите с масово число над 64 се разпадат чрез β-, а тези с масово число под 64 - чрез β+. 64Cu, който има период на полуразпад 12,7 часа, се разпада и по двата начина.[12]
Сред радиоактивните изотопи на медта по-съществено приложение имат 62Cu и 64Cu. 64Cu служи за рентгеноконтрастен препарат в ренгтенографията, а в съчетание с хелати се използва за радиотерапия на рак. 62Cu се използва в позитронната томография.[13]
--- Край на цитат ---
И да сравним това с "нестабилният" уран които има период на полуразпад "По нестабилният от трите изотопа"
--- Цитат ---w(234U) (период на полуразпадане 245500 години)
--- Край на цитат ---
Излиза че най стабилното нещо което може да се получи в реактора на Роси ще се разпада на половина за 61-62 часа. защото никела има 59 частици в чдрото и като му добавиш още една няма да получиш вещество нито със 63 нито със 65 частици, тези дето наистина могат да се нарекат остров на стабилността. Наистина ли аз съм единственият който вижда колко елементарен е отговора на това. Това е друга реакция и ако само аз го разбирам ще го споделя само тогава когато видя, че имам ранг "Форумен гуру"
Ако и друг се сети и го напише евала на него.
PyroVeso:
Ай, ай, съвсем боза стана... :)
Под "остров на стабилност" се разбират елементите около желязото, които са в своеобразен енергетичен минимум, и нямат склонност нито да се разпадат, нито да се синтезират с отделяне на енергия. Те са "непригодни" сами по себе си да участват в ядрени реакции, от които целим да получим енергия.
Може би го бъркаш с "линия на стабилност", която е съвсем друго нещо.
А периодите на полуразпад пък нямат нищо общо с горните две понятия...
Но ако тази треакция, при която от никел и водород се синтезира мед, е възможна, и то при лесно достижими условия, това би било страхотно, господа! (Всъщност 99% от отделената енергия, ще се дължи на водорода, който е тръгнал да се синтезира, а никелът просто ще си го премести от единия крачол в другия.)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия