Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Връзка между Информация и Енергия

(1/4) > >>

mi68:
Здравейте,
 Кратки разсъждения по темата. Ако имаме затворена система с три степени на свобода в обема XYZ (хаус)  то ограничаването на една степен на свобода ще имаме явна енергия. Пример въртим флуид газ, имаме промяна по Z кордината.
 При намаляване на степени на свобода се освобождава енергия.
Обратно примерно при система с една степен на свобода трябва се увеличи степените на свобода. Примерно ток на проводимост се пуска през бифилярна, тороидална или двойно тороидална (осморка) бобина.
 При увеличаване степените на свобода се освобождава енергия.

Maistora52:
И тактически и стратегически двете - Информация и Енергия - са едно и също нещо.
А в аспекта на "степените на свобода" се сещам за жената на Вуте пред огледалото, въртяла се цял час пред него и накрая Вуте и рекъл: Пено ма, отдека да се въртиш, гъзо ти се е отзад!
Иначе си много прав Ми68! - обаче само наполовина, защото не може и при намаляване и при увеличаване на степените на свобода все да се освобождава енергия. Вярно е само в единия случай, но ти ще кажеш в кой!
Поздрави и Весели Празници!

mi68:
Здравейте,
 Точно си мисля, че двете твърдения са верни. Примерно При ядрен разпад на уран 235 имаме освобождаване на енергия, а при ядрен синтез на деутерий пак имаме енергия. Имаме два противоположни потока във възходящ или низходящ ред.
Първо трябва да се определи вида на системата. Примерно за тока трябва изкуствено да се увеличава степените на свобода, а за газ да се понижава. Така разбирам нещата.

Аtos:
Информацията сама по себе си е първичното. За много от нас е неприемлива мисълта, че първичната информация може да съществува сама по себе си като "самодостатъчна". Свикнали сме тази информация, която знаем и ползваме, винаги да има материален или енергиен носител, не можем да приемем, че е възможно да е по друг начин! Но  тази, която знаем е микроскопично незначителна част и е качествено различна от разглежданата тук (информация, формираща цялата вселенска и пространствена матрица).
 
Енергията е вид (нещо, като агрегатно състояние) на проявление на информацията, материята е вид проявление на енергията. В първоосновата си са едно и също нещо, но в градация - енергията е част от проявената информация, материята е част от проявената енергия, тъй като при тези "преходи" се трансформира само част от тях и остава доста от "началния материал".
Да продължим по-нататък...материята, която познаваме също отделя (вече много по-малка част) енергия при преобразуването си в друг вид материя. Т.е. тук имаме същият процес, но с обратен знак -  материя отделя енергия , но не се трансформира изцяло, а остава известно количество - пепел от изгаряне, газове....Тази вече вторично отделена енергия ние ползваме за работа и за пренасяне на вторична (човешки разбираема и ползвана) информация!
Изобщо - всяко трансформиране на информация в енергия и оттам в материя, тя в енергия и т.н. (понякога и обратно), изисква по-голям ресурс, отколкото е "крайният продукт", тези разлики ние наричаме ЗАГУБИ.

П.П. Ядреният разпад отделя енергия, синтезът поглъща.


RUS:
Холографската Вселена - това не е моя идея.Това е заглавие на книга в моята библиотека с автор Майкъл Талбот.
Ако човек си даде труд да я прочете ще намери интересни идеи там.
В pdf формат може да се прочете резюме на книгата в приложения файл.
Цялата книга е 464 страници.
С част от холограмата можеш да построиш цялата холограма, защото тази част съдържа цялата информация за цялото в себе си което пряко коренспондира с фракталната геометрия и теория.

Ядрен разпад и термоядрен синтез отделят винаги енергия.Поради термоядрения синтез свети и топли нашето слънце.
Единствено ядрения синтез на елементи по-тежки от желязото вече поглъщат енергия.

Ще споделя разсъждения на глас по идеята на колегата mi68 без да твърдя че са критерии за каквото и да е ( това специално за господа критиците).
Ние винаги сме учени да мислим за тока само като някакъв поток или трептене.
ОК...това е така, но не изчерпва всички свойства на самите електрони които участват като носители на тока като явление.
Защо казвам това?
Електронът освен че може да има посока и скорост на движение като вълна и /или частица има и друга характеристика.
Това е по - конкретно спинът му.
Тук ясно изпъква вече границата между макросвета и квантовия свят.
В случая ако последвам идеята на колегата mi68 и огранича степента на свобода на електроните те ще компенсират това ограничение в друго възможно състояние чрез промяна на своя спин.
А при едно вглеждане в теорията на спина се оказва че електроните са големи пъргавелковци в тази своя характеристика и могат да имат различни спинови състояния според закона на Паули.
Образно казано движещия се електрон освен движението си като ток което ние отчитаме има собствен вътрешен въртящ момент и натрупан импулс в спина си който ние тук нямаме как да отчетем с достъпните ни методи и уреди за измерване.
Ако въздействаме на движението ,то електрона компенсира в промяна на спиновото си състояние.
Може би на колегата mi68 ще му бъде интересна следната статия в която се съобщава за разцепване на ''неделимия '' електрон на спинон и орбитон.
http://pcworld.bg/19469_elektronite_ne_sa_nedelimi_chastici_dokazaha_ucheni
Това определено води до някои конкретни изводи и предположения.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия