Автор Тема: Двигателят на Валери Матов  (Прочетена 110065 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #75 -: Декември 07, 2013, 07:25:16 pm »
Започнах да се съмнявам че инженер изобретателя знае толкова за собственото си изобретение колкото пишещите във форума !?

Velektra

  • Гост
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #76 -: Декември 07, 2013, 07:29:43 pm »
Е и как разбра че виси във въздуха: от анимацията или си посещавал автосервиза! Тази надупчената тръба за какво служи тогава?
ВСЯКА АНИМАЦИЯ Е ВИД ХУДОЖЕСТВЕНО ТВОРЧЕСТВО. ТЯ СЛУЖИ ЗА ОНАГЛЕДЯВАНЕ НА ПРОЦЕСИТЕ И НЕ Е КРИТЕРИЙ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ.
Ами и аз това си мисля. Добре ги онагледява.

Надупчената тръба сигурно служи за изпускане на отработените газове. Нея я няма на анимацията.
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 07:38:10 pm от Velektra »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #77 -: Декември 07, 2013, 09:29:37 pm »
Сега отклонявам да търся на Майстора формировател на правоъгълни импулси от синусоида.

Не разбирам много от електроника, но този генератор няма ли да свърши работа на Майстора? Има доста добър обхват от честоти:
http://www.elimex.bg/product/35993/kit-k031-generator-za-pravoagalni-impulsi.html

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #78 -: Декември 08, 2013, 09:03:46 am »
... този генератор няма ли да свърши работа, Майсторе? Има доста добър обхват от честоти:
http://www.elimex.bg/product/35993/kit-k031-generator-za-pravoagalni-impulsi.html
Намерил си поредна фирма, която прави "КИТ-ове". Самият генератор, който си намерил, засега най ме устройва, защото в първи обхват ми дава необходимия Херцов обхват, който както разбирам от спецификацията (в pdf файла) може да се регулира. Включително има и регулиране и по амплитуда. И цената ме устройва.
Само двата потенциометъра не ги виждам как ще издържат непрекъснатото връткане, пък и нямат външна врътка - трябва с отверка... Но и това не е голям проблем - мога да им запоя изводи на които да вържа паралелно отделни потенциометри.
Благодаря Хипарх!
Ако знаете още такива фирми производители - пишете ги тук във Форума, да си ги имаме.
Ще отворя отделна тема за тях.
...
ЕлПУНТО като гледам тези генератори - приличат ми на Ротовертери. Поста ти е много добра отпратка, но ще го преместя в съответната тема за Ротовертерите.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 09:07:31 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #79 -: Декември 08, 2013, 09:19:22 am »
http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod=catalog&show=9 (Е-магазин, китове за сглобяване)
http://hobby.neomontana-bg.com/

От там нататък google търсене "хоби електроника".

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #80 -: Декември 08, 2013, 10:02:17 am »
На "кит-аджиите" от Монтана офертата е най добра. Тези от Русе искат 6,90лв за почти идентичен генератор с този от Монтана - 2,00 лв
Втория линк на MZK е този на Монтанци, и става въпрос точно за ето това:
http://hobby.neomontana-bg.com/ - "Набори" - "Лабораторни у-ства" - "Генератор 13" - генератор на правоъгълни импулси, 1Hz-200kHz, 5-15V - не дава отделен линк
Линка на Хипарх е на Русенци.
Дайте професионално мнение за двете схеми.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 10:09:58 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #81 -: Декември 08, 2013, 11:32:51 am »
Какво ви става бе хора ! Какво е това желание да се върнете в миналото хилядолетие ! Преди таймерите, PIC контролерите и още по малко компютърно базираните платформи тези схеми се правеха на базата на операционни усилватели и компаратори ! С тези ИС вече почти не се конструира ! Имат хората залежали и гледат да ги пласират ! МАЙСТОРЕ ! ДАЙ МИ ТОЧНИ ПАРАМЕТРИ НА ЖЕЛАНИЕТО СИ И ПОЛУЧАВАШ РАБОТЕЩА СХЕМА С ПЪЛНО ОПИСАНИЕ ! Ако е нужно да уточним нещо да го направим лично !
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 11:34:56 am от Михаил Кузмов »

@praktik

  • Гост
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #82 -: Декември 08, 2013, 12:03:41 pm »
Майсторе, този генератор на правоъгълни импулси, с какво напрежение се захранва, променливо или право, и колко волта. Имам в предвид този дето Хипарх пусна линк към него.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #83 -: Декември 08, 2013, 04:25:33 pm »
И двете схеми имат захранващо напрежение от 5 до 15 волта, постоянен ток.
Бат Мишо, на мен не ми пречи, че схемите са със "залежали" елементи, щом изпълняват изискванията ми, а тях ще ти ги подесетя тук отново:
Захранване с постоянно напр. 12 волта. Консумация 4-5 А (от максимум 4 соленоида). Честотата на импулсите от 1 Hz до 100 Hz, като задължително трябва да се регулира с потенциометър.
Трябва да се знае допълнително, че собствената консумация на схемата (в mA) трябва да е отделена от тази на товара, иначе може просто да и изгорят елементите.
Това го пиша ЗА ПОСЛЕДЕН ПЪТ - след това - с отпратки.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #84 -: Декември 08, 2013, 04:47:07 pm »
Това задание на Майстора е  непълно. Трябва се добави регулиране на честотата, грубо и фино т.е. с два потенциометъра.
Трябва да има делител на честотата на две с броячен тригер, на транзистори с изходно стъпало за 4А.
Това се реализира със стабилизиран мултивибратор за задаващ генератор и тригер.
Втори вариант за изпълнение е RC генератор формировател на правоъгълни импулси с основна честота, формировател на правоъгълни импулси с удвоена честота.
Двата варианта са почти равностойни. 
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 04:50:08 pm от Maistora52 »

XLIFE

  • Гост
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #85 -: Декември 08, 2013, 05:48:25 pm »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #86 -: Декември 08, 2013, 08:09:41 pm »
Това до някъде като изискване ме ориентира ! Ще задам още въпроси по майл ! Чакай !

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #87 -: Декември 17, 2013, 04:47:54 pm »
Няма ли желаещи да отидат на място при човека? Писаха ми в скайп че скутера минавал 100 км с един акумулатор 12в 7 ач

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #88 -: Декември 18, 2013, 06:31:08 am »
Те ли ти го писаха? Ако са добронамерени към тематиката от форума и са от София бих ги навестил.

tanevi2010

  • Гост
Re: Двигателят на Валери Матов
« Отговор #89 -: Януари 21, 2014, 08:03:02 pm »
Неотдавна  бях поканил Майстора52  и ИВАН Димов  да ме посетят да обменим опит. Дал съм всички възможни адреси . ЧАКАМ !
« Последна редакция: Февруари 21, 2014, 06:16:38 pm от Maistora52 »