Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.
РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
GTV:
Привет. Имам мобилен климатик на охлаждане който бях приспособил на термопомпа вода-въздух. Вярно ми служи почти две години, та реших да му дам малко почивка като го приспособя на рекуператор. Със съпругата ми пушиме като Икаруси и непрекъснато проветряваме от което не можем да си стоплим основното помещение. Та идеята ми е да изкарвам задимения въздух през изпарителя и да вкарвам външен въздух през кондензаторната пита. Проблема ми е че климатика е с СОР - 3,2 на охлаждане и бързо му се обледенява изпарителя. Компресора харчи 4Ампера ток и е с кондензатор 25 микроФарада. Нужно ми е да му намаля мощноста за да не се обледенява изпарителя и да се получи по ефективана рекуперация. Мисля че компресора е с асинхронен двигател защото според означенията като че ли има възбуждаща намотка. Но пък има и кондензатор. Ако сменя кондензатора с друг с по-малка стоиност дали ще му падне мощноста? С асинхонните генератори имам някякъв опит но с двигателите хич и ми е нужна консултация за да не го прецакам. Все пак в най студените месеци не ме е оставял. :)
Радико:
Не няма да стане.
Доколкото разбирам от написаното ползваш монофазен двигател. При тях кондензатора се използва само при първоначалното развъртане и след това се изключва. Най много да не може да тръгва ако намалиш кондензатора. Щом ползваш компресор от кола най простото решение би било двигател от автоматична пералня. На повечето от сегашните перални двигателите са колекторни и се управляват много лесно с един мосфет или със тиристор.
На неомонтана има много ефтина готова схема с обратна връзка, въпреки, че двигателите на пералните обикновенно имат вграден енкодер улесняващ регулирането на оборотите
GTV:
Радико не си ме разбрал, автомобилния климатик се развърта по друг начин, но това е в по-следващ етап. ;)
Климатика си е на охлаждане и е с компресор който се храни от мрежата. Проблема е да намаля мощноста на двигателя за да падне дебита на въздуха който е около 180 куб. метра за час.
Хайде давайте решения.
Мислил съм и за Пелтие, но като че ли тази рекуперация е най -ефективна. Има и опции в света на свободната енергия. Идеята е при 0 градуса околна температура, да изхвърлям -4 градуса задимен въздух. Да не говорим за влагоуловител :)
krasias:
GTV говориш за компресора а искаш да намалиш дебита на въздуха а дебита на въздуха е от вентилатора. Уточни моля те.
GTV:
Хайде да се съсредоточим към заданието. За да не се обледенява изпарителя са нужни 180 куб метри замърсен въздух с температура 16 градуса. Заледи ли се изпарителя рекуперацията свършва. Дайте да свалим мощноста на компресора за да падне квадратично дебита. Ако изхвърлям 180 куб м. изпарителя ще работи с много ниско КПД.
П.П. Не се обърквайте, става дума за РЕКУПЕРАТОР! Рекуператора опреснява въздуха в помещението, ако може и с по-висока температура, като ползва натрупаната топлинна енергия в помещението. Това не е климатик!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия