Автор Тема: Стапяне на чисто желязо  (Прочетена 100402 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #75 -: Ноември 29, 2013, 06:00:41 pm »
За момента не мога да ти кача схема но е много просто трябват ти четири диода по 200А със охладители схемата я има я в гугъл. Трафа свързваш на вход променливо напрежение на греца на изход право напрежение свързваш кондензатора. Кондензатора не само филтрира а се зарежда с пиковете на напрежението ако имаш 36V умножаваш по 1,4 и получаваш 50,4V след кондензатора за да ти пали по добре а и подобрява смия шев.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #76 -: Ноември 29, 2013, 06:01:56 pm »
@praktik
Ставаш вече досаден всички електрожени който се броят за професионални на празен ход държат 60-65 волта. Да не говориме, че по специалните са и на 80 волта. 
ето виж този и стига си спорил за неща който не са ти ясни:
http://products.esab.com/Templates/T041.asp?id=177456
обърни внимание на:
Цитат
Open circuit voltage, V    65

П.П. Да струва си да си направиш винаги си струва дори и заради натрупания опит само
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 06:03:49 pm от Радико »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #77 -: Ноември 29, 2013, 06:28:47 pm »
Малко видео http://www.youtube.com/watch?v=cLdMlWxKR4k    http://www.youtube.com/watch?v=-XhARvQlNPg    http://www.youtube.com/watch?v=8tHJ0NSjZnM                                                                                               

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #78 -: Ноември 29, 2013, 06:33:53 pm »
@praktik
Ставаш вече досаден всички електрожени който се броят за професионални на празен ход държат 60-65 волта. Да не говориме, че по специалните са и на 80 волта. 
ето виж този и стига си спорил за неща който не са ти ясни:
http://products.esab.com/Templates/T041.asp?id=177456
обърни внимание на:
П.П. Да струва си да си направиш винаги си струва дори и заради натрупания опит само

Виж сега не споря, казвам че напрежение до 36 волта е безопасно, над него не е . А и не всичко което пише по разни сайтове е вярно. С това слагам точка на разговорите ни, защото разбрах че нямаш достатъчна компетентност по въпроса за изработвенето на трансформатори за заваряване .

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #79 -: Ноември 29, 2013, 06:38:45 pm »
За момента не мога да ти кача схема но е много просто трябват ти четири диода по 200А със охладители схемата я има я в гугъл. Трафа свързваш на вход променливо напрежение на греца на изход право напрежение свързваш кондензатора. Кондензатора не само филтрира а се зарежда с пиковете на напрежението ако имаш 36V умножаваш по 1,4 и получаваш 50,4V след кондензатора за да ти пали по добре а и подобрява смия шев.
Е като вържеш кондензатора на изхода при правото напрежение, какъв ток ще мине през кондензатора, прав ток не тече през кондензатор, само докато се зареди.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #80 -: Ноември 29, 2013, 06:46:14 pm »
Връзваш кондензатора на плюс и минус на греца а не последователно на веригата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #81 -: Ноември 29, 2013, 06:57:05 pm »
Практик Практик когато говориш за заваряване, официалния сайт на наи голямата в света фирма за заваръчна техника не може да бъде наречен "разни сайтове"
Ако не си разбрал говорим за фирмата която промени цвета на опаковките на електродите "Вежен" и "Норд" защото закупи завода в Ихтиман Щом те е страх от напрежение по голямо от 36V. зарежи не си прави електрожен да не стане някой сакатлък иначе и аз спирам да пиша по темата щом смяташ че съм некомпетентен.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #82 -: Ноември 29, 2013, 07:28:14 pm »
Връзваш кондензатора на плюс и минус на греца а не последователно на веригата.
Така става, но как кондензатора ще вдигне напрежението . Иначе ще изглажда пиковете в синусоидата на правият импулсен ток, защото ще се зарежда до максимума на пика.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #83 -: Ноември 29, 2013, 07:32:11 pm »
Практик Практик когато говориш за заваряване, официалния сайт на наи голямата в света фирма за заваръчна техника не може да бъде наречен "разни сайтове"
Ако не си разбрал говорим за фирмата която промени цвета на опаковките на електродите "Вежен" и "Норд" защото закупи завода в Ихтиман Щом те е страх от напрежение по голямо от 36V. зарежи не си прави електрожен да не стане някой сакатлък иначе и аз спирам да пиша по темата щом смяташ че съм некомпетентен.
Добре, да кажем че е така, но защо 36 волта в електротехниката се има за безопасно напрежение, айде някой и друг волт отгоре няма да е фатален, но цели 20 , 30 волта , си е множко. Хайде отговори ми че е много интересно. Пък си и пазя кожицата, ако ме тресне, на теб няма да ти стане лошо, ще патя аз  ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #84 -: Ноември 29, 2013, 08:03:30 pm »
 @praktik ти майтапиш ли се с мене или така си пишеш прочети нещо за кондензаторите че и аз излизам от темата.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #85 -: Ноември 29, 2013, 08:16:02 pm »
@praktik ти майтапиш ли се с мене или така си пишеш прочети нещо за кондензаторите че и аз излизам от темата.
Има едни каскадни схеми със последователно свързани кондензатори и диоди, те вдигат напрежението от променлив ток, но така както го предлагаш ти, не може кондензатор да вдигне напрежение на прав ток.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #86 -: Ноември 29, 2013, 08:17:04 pm »
Радико мълчи, няма ли някой компетентен, да каже колко е безопасното напрежение  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #87 -: Ноември 29, 2013, 08:34:43 pm »
0,5 ампера е смъртоносната доза ток, а тока освен от напрежението зависи и от съпротивлението. Хвани двете сонди на мултицета и си измери съпротивлението и ще видиш колко волта са нужни. Обаче човешкото съпротивление за съжаление е много разтеглива величина. човешката пот е електролит и е силно проводима. във "Вецове и каскади" при работа в напорните тръбопроводи е разрешено да се ползва максимум 12 волта.
Но в края на краищата има си правила за работа с електрожен които не са чак толкова сложни. Всичко се свежда до едни ръкавици. Иначе и мен ме е бил много тока особенно при загасване на дъгата ако държиш с голи ръце две незаварени още железа и дъгата е между тях си чука сериозно но чак опасно не бих казал.
иначе кондензатора наистина увеличава напрежението защото се зарежда до върховата стойност на синусоидата която е доста по висока от ефективната стойност която отчита уреда.         

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #88 -: Ноември 29, 2013, 08:41:32 pm »
Радико точно пишех това:
Опасно е не напрежението, а тока който протича през тялото. Има си специална дисциплина "безопасност на труда" и там се разглеждат тези въпроси. Имам приятел, който спокойно си хваща с две ръце 220V. Има много суха кожа на ръцете.
Доколкото си спомням убийствения ток за човек е към 20mA. Така, че всеки може да си премери съпротивлението между двете ръце и да си сметне  колко волта са му смътоносни по стандарт:) Аначе всеки човек има различна чувствителност на тока. Освен това постоянния ток е най- опасен. Колкото е по-висока честотата толкова е по-безопасен тока който протича. Стандартно промишленото безопасно напрежение е 36V.

@praktik

  • Гост
Re: Стапяне на чисто желязо
« Отговор #89 -: Ноември 29, 2013, 08:52:29 pm »
0,5 ампера е смъртоносната доза ток, а тока освен от напрежението зависи и от съпротивлението. Хвани двете сонди на мултицета и си измери съпротивлението и ще видиш колко волта са нужни. Обаче човешкото съпротивление за съжаление е много разтеглива величина. човешката пот е електролит и е силно проводима. във "Вецове и каскади" при работа в напорните тръбопроводи е разрешено да се ползва максимум 12 волта.
Но в края на краищата има си правила за работа с електрожен които не са чак толкова сложни. Всичко се свежда до едни ръкавици. Иначе и мен ме е бил много тока особенно при загасване на дъгата ако държиш с голи ръце две незаварени още железа и дъгата е между тях си чука сериозно но чак опасно не бих казал.
иначе кондензатора наистина увеличава напрежението защото се зарежда до върховата стойност на синусоидата която е доста по висока от ефективната стойност която отчита уреда.         
Съпротивлението при сухи ръце, е такова че при 36 волта ще протече ток по малък от 0,5 ампера, при напрежение 60 волта ще протече ток който не се знае, защото не съм мерил съпротивлението на сухи ръце. Но в електротехниката 36 волта е безопасно напрежение, продават и такива крушки на 36 волта, за строителни дейности и т.н . Питам защо  е прието в електротехниката 36 волта за безопасно напрежение, като електрожените били на 60 та даже и на 80. За кондензатора, да зарежда се до максимума на пика , макар че  при изправено напрежение няма ефективна стойност на напрежението. И какво излиза, че не може да се зареди повече от 60 волта, волтажа на електрожена според теб, а и ако уредите не отчитат точно този волтаж, какви уреди са . Един уред трябва да отчита точно, освен ако не е менте.