Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти

Стапяне на чисто желязо

(1/20) > >>

@praktik:
Да ме извини модераторът, ако темата не е за този раздел, но се чудя към кой раздел ще е подходящо да я пусна, и реших че тук ще е добре. Ако модераторът прецени че не и е тук мястото, моля да ме извини и да я премести там където трябва. А сега по темата. Понеже ми трябва чисто желязо за U образна сърцевина за електромагнит, понеже такава подковообразна сърцевина, не се продава никъде ( или аз не съм запознат откъде може да се закупи, ако някой знае нека да сподели ) съм мислил, да стопя пирони, нали те са от чисто желязо, и да излея в подходящ калъп със желаната подковообразна форма. Ще ми се подковата да е с диаметър около 2 см, и дължина около 10см. За целта ще трябва да стопя пироните, някой да даде идея как може да се стопят необходимото количество пирони. С газ пропан бутан дали ще стане, а и ще трябва да си направя малка пещ от огнеупорна пръст. Във фирмата в която работя, има пещи на природен газ, но те топят месинг и алуминий. Тяхната температура на топене е значително по ниска от тази на желязото, така че там не става, пък и шефа не дава да си правим частна работа.

piton2012:
Пироните май не са от чисто желязо и трудно ще ги стопиш. А и като се стопят пак не е съвсем лесно, но ти си запознат с това, след като топите някакви метали. Най-лесно е да ти подаря един U образен магнит.

Радико:
Струва ми се, че изковаването ще е с пъти по лесно  Пироните се правят от стомана 3 от която се правят много неща арматура винкели и какво ли не.

@praktik:
По добре да не се захващам, и все пак от какво желязо става най добър електромагнит .

hyparh:
Не съм сигурен дали метода ще ти свърши работа, но го пускам като идея: http://vbox7.com/play:01304f68da В инфото към клипа съм написал какво представлява.

Тънки пирони ги "хрупа" като солети, на 2:50 мин. разтапям 6 мм. дебел гвоздей. За по-едри елементи предполагам ще трябват към 4-5kA и съответно по-дебел вторичен проводник (този е около 1 см.), както и едър траф, който да държи на натоварването.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия