Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Въпрос за заряда в бобина
Velektra:
Смятам, че няма някаква сложна връзка между създаването на магнитно поле около бобина, благодарение на протичащия през нея ток от една страна и ЕФИРА от друга. В примера на Иван Димов за еднаквия по дължина проводник и еднаквия ток, а пък различните по сила магнитни полета смятам, че причината е само пространственото положение на проводниците в бобината.
Нали си представяте, че около един проводник в бобина има например 5-6 съседни. Този проводник, като потече ток в него и се създаде магнитно поле около него индуцира ток с обратна посока в другите проводници около него. Този ток в тях се противопоставя на тока от захранващия източник. На всичко отгоре и тези проводници пък индуктират в техни съседни, които им връщат противоположно магнитно поле, но тока пък съвпада с този от захр. източник. Следите ли ми мисълта, че аз я изпуснах. :)
Представете си каква епична битка се води на противопоставящи се магнитни полета и токове. Какво страхотно и епично взаимодействие и какофония става в намотките на бобината когато се пусне ток по нея.
Като се спре тока и всичко спира, умира. Естествено, че има и едно последно изхвърляне на ток в обратна посока, което може би може да се използва (по-нататък ще видим).
Та това е. Простичко е. :)
Радико:
--- Цитат ---Та това е. Простичко е. :)
--- Край на цитат ---
Така де, ако си представим етера като множество наредени един до друг лъкове, дългата бобина опъва по-голям брой струни с по-малка сила, по-късата бобина има достъп до по-малък брой струни и ги опъва с по-голяма сила, но резултата е един и същ както 4 лъка по 4 кила е равно на 2 лъка по 8 кила.
Velektra:
--- Цитат на: Радико в Ноември 23, 2013, 10:15:52 pm ---Така де Ако си представим етера като множество наредени един до друг лъкове, дългата бобина опъва по голям брой струни с по малка сила, по късата бобина има достъп до по малък брой струни и ги опъва с по голяма сила, но резултата е един и същ както 4 лъка по 4 кила е равно на 2 лъка по 8 кила.
--- Край на цитат ---
Много точно!
Затова смятам да изкарам 240А ток от 60 бобини х 4А, вместо да мъча например 2 бобини да ми изкарат по 120А ток.
varvarin:
В случая цитиран от колегата oneman след прекъсване на тока самоиндуцирано напрежение почти липсва, или по-точно е много пъти по-малко отколкото ако магнитната верига е с междина. Част от магнитната енергия остава в магнитопровода. Можем да си я вземем като го отворим механично - тогава тя се превръща в електрическа. В този случай бобината може да се разглежда като кондензатор на енергия... но с по-различни параметри.
Bat_Vanko:
--- Цитат на: oneman в Ноември 23, 2013, 09:54:04 pm ---Моля, 'корифеите' по теоретична електротехника от форума,
да обяснят тези опити 'нАучно' и тогава може да се продължи с идеите.
http://www.youtube.com/watch?v=Oa4oBUBSEzs
и
http://www.youtube.com/watch?v=QJSDYYaF3LA
При тези опити за да се отдели 'котвата' е нужно или обратен ток или сила.
Къде е запасена енергията на магнитното поле?
P.S. Тук е книгата 'Магнитен ток' http://mazeto.net/index.php/topic,4396.msg35127.html#msg35127
--- Край на цитат ---
Явлението се нарича "остатъчна намагнитеност". Ако намагнитен "магнитно мек" материал се постави в намаляващо променливо магнитно поле, неговата намагнитеност изчезва. След поставянето му в силно и постоянно магнитно поле той отново се намагнитва.
След премахване на металната вложка се нарушава магнитната верига и се въвежда т.нар. "размагнитващ процеп", магнитния поток в новата верига намалява и това индуцира импулс в намотката и светодиода присветва. И тъй като това е магнитно мек материал, той губи своята остатъчна намагнитеност.
Иначе всички постоянни магнити се произвеждат от "магнитно твърди" сплави обичайно включващи и Fе!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия