Автор Тема: Въпрос за заряда в бобина  (Прочетена 37126 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #15 -: Ноември 23, 2013, 11:28:58 am »
Може може. Винаги може с думи прости. Ако не можеш да обясниш нещо, каквото и да е то на едно 10 годишно дете, така че да го разбере значи и ти не го разбираш.
Документа GTV  Е прекрасен блестящ пример за зомбиращите и мозъкопромиващи похвати на съвременната педагогическа система във висшите училища на евроамериканския модел. Тази система се основава на факта, че когато човек преживява събития водещи до силен стрес запомня и най малките подробности за цял живот. Твърди се, че първият човек досетил се за възможността да използва този похват бил Макаренко. Верността на което мен лично силно ме съмнява. Сега малък анализ на документа за да докажа, че не говоря празни приказки. Всяка лекция особено първият семестър за първи курс е построена на същата логика.
 Документа започва с един добре направен ясен увод разказващ за какво иде реч, малко и ясно чертежче. разглеждат се 2-3 величини изобщо мила пасторална картинка на лесна и приятна лекция. И в следващият момент стресиращият гръм от ясно небе, без никакъв признак напълно внезапно на професора му щръква перчема и избълва като вулкан на дъската една формула с 10 интеграла "поне10"
На езика на програмистите това означава да вкараш в програмата 10 променливи които не си декларирал в уводната част. Ето в такъв момент всеки компютър блокира. дори и това да е човешки мозък включително и твоя GTV. Жал ми става като си помисля колко пъти си подлаган на тази човеконенавистна процедура която цели да подчини и зароби съзнанието и таланта ти. Резултата е,  че след такава процедура студентите се стремят само да запомнят каквото успеят не искат да мислят и да си задават въпроси гледат само да оцелеят "да се спасят от двойката" което е много удобно и за професора и за системата.
За жалост 99,9% от хората завършили висше с някаква научна насоченост имат нужда от помощ за да преодолеят травмите от образованието си. изключение правят само артистичните училища.
А сега по основната тема:
Мисля, че за да получиш еднакъв ток при бобина със или без сърцевина са нужни различни напрежения в резултат различна мощност, Относно внезапното преместване. премахване на намотката. Такъв експеримент има приложение, за сега само военно. Намотката се премахва лесно и достатъчно бързо с шашка тротил резултата е огромен магнитен импулс унищожаващ всяка радиоапаратура на стотина километра околовръст. Магнитна бомба му викат. В състояние е да унищожи и управлението на балистична ракета. Точно в този момент навлизаме в тъмни води на неизяснени неща. Какво точно кара нещата да се случват по този начин. Военното приложение вече е на лице, остава мирното
П.П. понеже изпълнението  на магнитната бомба е много по просто от атомната то следва че, и магнитното устройство за енергия за мирни цели ще е много по просто и достъпно от ядрения реактор предназначен за мирни цели.
Аз поне така си мисля.           
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 03:20:48 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #16 -: Ноември 23, 2013, 02:12:57 pm »
Приемам, че на мен не са ми ясни нещата, затова да попитам.

"Зареждаме" бобина (пускаме ток и го спираме). В този момент ако го разглеждаме в достатъчно къс период от времето може да се приеме за статична ситуация. Имаме в момента поле, което не се увеличава или намаля (изключен е тока). Елмагнитното поле е запасената енергия. Можем да махнем в момента бобината, но полето ще си остане. Полето явно променя нещо в 'средата' защото в следващия момент 'средата' се стреми да премахне полето???? И полето почва да 'изчезва'. Това 'намаляне' на полето може да се използва за СЕ само ако 'намалянето' на полето е по-голямо от първоначалното 'увеличаване' (зареждане) на полето.
Ако са електромагнитни вълни то те наистина се отделят от излъчващата бобина и отлитат. Но ако е магнитно поле около бобина по която тече ток не мога да разбера как се маха бобината, а полето остава. Мисля, че електромагнитното полето си въври с бобината. Като се пусне ток се създава, като се спре тока изчезва. За какво съхранение на енергия става дума.
Аз започвам да се притеснявам, че не зная колко е 2+2, а съм тръгнал да откривам СЕ.
Вие май знаете някои тайни, които не споделяте и аз да ги науча.
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 03:20:04 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #17 -: Ноември 23, 2013, 04:45:39 pm »
http://grozdeva.ucoz.com/index/razdel_4/0-23
http://grozdeva.ucoz.com/index/verigi_s_induktivnost/0-73
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82

 Нишката е: Променливо магнитно поле - електрическо поле - електромагнитно поле. :)
  За Радико са първия и втория линк, като за ученици от 9-ти клас.
 Радико, че ти допреди няколко седмици не беше и чувал за Парадокса на Фарадей, живял много преди Макаренко.  ;D
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 04:55:34 pm от GTV »

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #18 -: Ноември 23, 2013, 06:34:16 pm »
Приемам, че на мен не са ми ясни нещата, затова да попитам.
Ако са електромагнитни вълни то те наистина се отделят от излъчващата бобина и отлитат. Но ако е магнитно поле около бобина по която тече ток не мога да разбера как се маха бобината, а полето остава. Мисля, че електромагнитното полето си въври с бобината. Като се пусне ток се създава, като се спре тока изчезва. За какво съхранение на енергия става дума.
Аз започвам да се притеснявам, че не зная колко е 2+2, а съм тръгнал да откривам СЕ.
Вие май знаете някои тайни, които не споделяте и аз да ги науча.

Бобина не съхранява електрическа енергия, пускаме прав ток през бобина, какво става, около нея възниква постоянно магнитно поле, спираме тока и магнитното поле изчезва, но преди да изчезне, колапсирайки във бобината, индуктира ЕДС, защото има промяна на магнитният поток, това ЕДС пък от своя страна създава отново моментен ток със моментно магнитно поле, и така цикъла се затваря. Какво става обаче, тези цикли на редуване, ток-магнитно поле-електрично поле-ток-магнитно поле и т.н , не се задържат в бобината, а се разсейват в ефира по Максуел. Но ефира е диелектрик, не провежда тока който е единственият възбудител на магнитното поле. Как се възбужда магнитното поле в ефира като той не е проводник ? ефира само провежда електричното и магнитното поле, по точно енергията им, със скоростта на светлината. Може и да не съм прав, някой да ме поправи ако греша, но ми се струва че полето, електрично , магнитно, гравитационно, са състояния на ефира пораждащи се във веществото, и запазващи се във ефира енергията на веществото нарушава някакво равновесие във състоянието на ефира, което се проявява като електрично, магнитно или гравитационно поле.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #19 -: Ноември 23, 2013, 07:00:06 pm »
@praktik
Само една малка забележка: Очевидно е, че етера или там онова нещо не би могло да провежда електричество по разбираеми причини. Поне със сигурност не го провежда в трите познати ни посоки X, Y, Z За другите нямам наблюдения.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #20 -: Ноември 23, 2013, 07:06:20 pm »
Има ли електрично (не електростатично) поле без да има протичане на ток?
Ако отговора е НЕ тогава как ще се редуват магнитно - електрично - магнитно ... ако няма къде да протече тока породен от магнитното поле?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #21 -: Ноември 23, 2013, 07:09:01 pm »
Преди да стана член на този форум, знаех че 2Х2=4 ! Сега вече не съм сигурен, дали ако разместим местата на двойките пак ще е =4 ???

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #22 -: Ноември 23, 2013, 07:16:55 pm »
   Първо да кажа, че това което е писал Радико за образователната система, все едно че съм го писал аз. Отблъскващото в този начин на преподаване е, че се губи практическият смисъл от цялото зубрене на множество формули. Година след завършване на "висшето" ненужното "знание" се "изпарява" и ако човекът се яви повторно на изпити, ще бъде "скъсан" - звучи садистично. И понеже практическите занимания са твърде малко, "висшистът" излиза недоучен за практиката в производството и там го дообучават. Аз по принцип не съм против многото формули и математика, но те трябва да са към края на обучението и то за тези, които са решили да се занимават с наука, която решава твърде сложни въпроси. ... Но системата е тромава и аз не искам да се напъвам да я променям - ние да си гледаме в нашия "фор-умен" двор.
   Сега по въпроса. Вземаме 100 м. кабел и навиваме на тръба бобина висока 1 м. Пускаме 10 А постоянен ток и мерим магнитното поле. После същите 100 м. кабел навиваме на бобина висока 20 см., пак пускаме 10 А постоянен ток и мерим магнитното поле. Оказва се, че една и съща жица с еднакъв ток в нея прави различно магнитно поле. Във втория опит то е по-голямо. Казваме, че това е така защото втората бобина е с по-голяма индуктивност L. Разсъждаваме - еднаква жица, еднакъв ток, следователно енергията на електроните е еднаква. Но енергията на магнитното поле се различава в двата случая. Извод - енергията се запасява в ефира. Защо като спрем рязко тока следва и рязко намаляване на магнитното поле? Защото в ефира има "триене" и ефирният флуид ако не му поддържаме движението отдава енергията си в съседство - енергията му се разсейва наоколо. Аналогия можем да направим с движение на гъста течност - примерно архимедов винт задвижва поток в средата на течността. Ако спрем винта, след кратко време спира и течността именно заради триенето и разсейване на енергията на потока в съседство. В жицата става същото - електроните се движат в гъста течност (ефир) и като се ускорят от електрическото поле чрез "триене" увличат ефира. Интересен е и терминът "потокосцепление", който в същността си говори за триене между две неща, които се зацепват (трият). Не ми е ясно обаче защо свръхпроводниците с ток и постоянните магнити не отслабват с времето. Явно веднъж завъртян, ефирът може да се върти вечно без триене и загуба на енергия. Излиза, че магнитното поле в бобината изчезва само защото ефирът се трие в спиращите електрони. Така го обясних, че чак на мен ми стана ясно.
   Правя генерална констатация. Ефирът има свойствата на флуид с нищожно малко или никакво триене сам със себе си. Този флуид обаче се трие осезателно с електрически заредени частици (електрони). По всяка вероятност ефирът може да променя плътността си подобно примерно на газовете и именно така се разпространяват надлъжните вълни. Ефирът може да натрупва енергия в себе си чрез увеличаване на скоростта на ефирния поток.  ...  Продължавам да мисля по въпроса.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #23 -: Ноември 23, 2013, 07:32:17 pm »
'Знаем' , че елетрическия ток пуснат по бобина създава магнитно поле, което е еквивалентно на магнитното поле от постоянен магнит (правил съм опити да неутрализирам магнитното поле на магнит с полето на бобина - става ). Тогава излиза, че електрическото поле 'поляризира' (както се поляризира желязо доближено до магнит) 'нещо' в обкръжението на бобината така, че се получава еднопосочночно насочени  'магнитни домейни' които създават магнитното поле.  :-\
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 07:59:16 pm от valex »

Velektra

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #24 -: Ноември 23, 2013, 07:54:26 pm »
А пък аз преди да стана член, знаех че са неведоми пътищата на тока!  ;)

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #25 -: Ноември 23, 2013, 08:56:02 pm »
Промяната на електричното поле, е свързана с ток, движение на заряди. Промяната на магнитното поле е свързано отново с движение на заряди. Извод би трябвало и в ефира да има токови носители, чрез които, тяхната промяна да осъществява връзката магнитно-електрично поле. Максуел е формулирал връзката между електрично и магнитно поле, при електромагнитните вълни, промяната на магнитното поле води до получаване на променливо електрично поле, а то от своя страна до променливо магнитно поле. Като този процес е вълнови.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #26 -: Ноември 23, 2013, 09:09:57 pm »
Значи за да се получи СЕ трябва да се манипулират 'токоносителите в ефира' да изкарат по-вече магнитна енергия от вложената :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #27 -: Ноември 23, 2013, 09:16:26 pm »
Продължавам ръсъжденията  на колегата Димов. Ефирът отделя енергия ако се разширява. Разширението става в кладенец (дупка). Ако не се извежда енергията лесно се запълва дупката и процеса спира.
На помощ може да ползваме фигури на Лисажу и движение по окръжност, елипса, права или осморка. 
 Бобината е най-често е във форма на  окръжност. Говоря традиционно. Проводник с константна дължина примерно 10м и константен ток примерно 10А има едно магнитно поле, навит във вид соленоидна бобина по-голямо, във вид на палачинкова бобина друго, във вид на осморка бобина трето.  Как да се анализира положението. Решение намирам във фигури на Лисажу-геометрия.
Движението на заряд по окръжност може се представи като събирана на хармонични трептения с еднаква честота и еднаква амплитуда по взаимно перпендикулярни направления с различна фазова разлика, в общ случай може да е елипса. Ако соленоида се сплеска имаме елипса, после преминаваме в права линия или познатата ни безиндуктивна  бифилярка-липсва магнитно поле.
Ако бобината е осморка имаме същото положение при окръжност но честотата на едното направление двойно по-висока. Тук може се ползва параметричен резонанс и евентуално усилване на енергията, продължавам да го мисля...
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 09:21:36 pm от mi68 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #28 -: Ноември 23, 2013, 09:20:27 pm »
 ;) Сега вече разбрах защо не може да се достигне светлинна скорост - магнитното поле в управляващите компютри няма да може да догони кораба. Все едно, че сме премахнали бобината внезапно!
Няма внезапно изчезване или появяване на тока в бобината! В резултат на взаимната индукция на отделните намотки, вътрешните в които тока протича с пълна сила, подпомага външните (по-близките до източника на ток) да се съпротивляват на промяната на тока в тях. Въпреки, че електрона е много лек, то и той има някаква инерция при тръгване и спиране.
Няма съвършени магнити и свръхпроводници - магнитите стареят, свръхпроводниците имат минимално съпротивление и с течение на времето тока изчезва.
Магнитната енергия е пропорционална на магнитната индукция В, а при феромагнетиците тя е мю-пъти по-голяма от тази на парамагнетиците. Наличието на магнитни домейни в магнитномеките материали създава материални структури, които възстановяват своето първоначално положение след отнемането на тока и така дават допълнителна енергия. Това, че възстановяват означава, че вече са я получили!
Едно магнитно поле може да бъде неутрализирано с друго, но и двете продължават да съществуват. Ако там има магнитни домейни, те се ориентират по посока на разликата от двете полета.
Според мен, за да се получи енергия от обкръжаващия ни етер, е необходимо да се подават високоволтови импулси със скорост на нарастване над определена критична dU/dt. Същото важи и за магнитните потоци (става въпрос за скорост на комутация).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #29 -: Ноември 23, 2013, 09:23:03 pm »
Иван Димов
предлагам ти да включиш в по нататъшните си разсъждения още една или две хипотези относно етера които на мен ми звучат по достоверно:
понеже докато протича ток се натрупва някъде енергия, която обаче не се разсейва. След прекъсването на тока съхранената енергия рязко даже взривно се връща обратно. най близката илюстрация на явлението е струва ми се лък и стрела Токът изпъва струната "тетивата" и спре ли силата държаща я опъната следва изстрел, но това е двумерна илюстрация понеже това се случва в свят който е тримерен по добрата илюстрация би била мембраната на тъпан. Нещо повече някой свойства на тази мембрана могат да бъдат косвено измерени:
Физически величини като якост, твърдост, достатъчно е да се направи малко изследване на връзката между скоростта на вълна в среда и плътността твърдостта и др.  на съответната средата. Изведената закономерност приложена към скоростта на съответната вълна или поле ще ни осведоми за качеството на мембраната в която се разпространяват. Остава обаче въпроса къде е тази среда "която умишлено нарекох мембрана" Не можем да проумеем съществуването и ако не приемем съществуването на оста "W"

"W" "X" "Y" "Z" са имената на четири прави линии пресичащи се всяка със всяка под прав ъгъл и определящи координатна система. Четвъртата права все още е хипотетична, но признаването на съществуването и е вече фатално наложително.

Та ако ти, а и другите членове на нашия форум се замислят по този начин доста неща изведнъж ще им се видят много прости.  За много хора обаче е много по лесно да научат формула с 200- 300 знака отколкото да си представят почти безкрайно простата квадриметрична фигура "ХИПЕРКУБ"
причината естествено е в това дето все едно си го писал ти.
И накрая. Наскоро четох за едни англичани който имат данни, че някои кристали имат свойството да порастват и по оста която условно нарекох "W" До колкото разбрах ставаше дума за кристали имащи магнитни свойства.