Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Въпрос за заряда в бобина

(1/18) > >>

valex:
Знам, че не е тук мястото на тъпия ми въпрос, но не можах да намеря бързо в коя тема да го задам.
Въпросът ми е : къде се съхранява енергията на бобината (с и без сърцевина) след като се зареди (подаде и се постоянен ток или импулсен ток)?
Имаше подобен въпрос в форум за заряда на кондензатор - къде се запазва заяда?

hyparh:
Заряда на кондензаторите се съхранява в диелектрика. За другите не съм сигурен дали може да се съхрани по някакъв начин енергията, по-скоро се преобразува. Има вариант соленоид да действа като плоча на кондензатор (намотка около PVC тръба примерно). Така при експеримент случайно установих, че тесловия ми тр-р зарежда PVC тръбата (поляризира молекулите) и след това, вече при изключен тр-р, като докоснеш някой от изводите на намотката прехвръква искра. В случая заряда се задържаше доста дълго в тръбата. Получи се кондензатор само с една плоча. Беше интересен опит, но не задълбах в него, че тогава целта ми беше съвсем друга.

Velektra:
Здравей, valex!
За мен енергията е движение, динамика. Думата "съхранява" ми говори за статика, за липса на движение.
Въпроса за кондензатора беше за неговия заряд, а и кондензатора това му е работа - да съхранява.
Така, че според мен бобината не съхранява нищо, най-малкото енергия.
Протичащия през нея ток поражда енергия, но бобината не я съхранява.
(Според мен).

Радико:
valex
Задаваш въпрос отговора на който е достоен за нобелова премия.
Няма да ти отговоря, защото това са много пари, пък аз вече не мога да пия толкова много и ще се поозоря докато ги изпия  ;D

@praktik:

--- Цитат на: Velektra в Ноември 22, 2013, 09:56:39 pm ---Здравей, valex!
За мен енергията е движение, динамика. Думата "съхранява" ми говори за статика, за липса на движение.
Въпроса за кондензатора беше за неговия заряд, а и кондензатора това му е работа - да съхранява.
Така, че според мен бобината не съхранява нищо, най-малкото енергия.
Протичащия през нея ток поражда енергия, но бобината не я съхранява.
(Според мен).

--- Край на цитат ---
напълно си прав  ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия