Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 77290 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #90 -: Декември 07, 2013, 08:36:09 am »
Velektra, ДА, за същата конструкция от пост 1 на Тема за размисъл говорим. Там обаче точно тази плавност на ексцентриковата връзка се оказа проблемна. Актюаторният магнит иска да го "щракна", и скоково да подеме следващата половина от оборота на диска, но плавността на накланянето му в обратна посока не му позволява бързо да се смени посоката на силовите му линии и той става де-актюриращ, т.е. спиращ ЗАЩОТО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОТ МАГНИТИТЕ НА ДИСКА СА С ОБРАТЕН НА ПЪРВАТА ПОЛОВИНА ПОЛЮС.
Виж първата схема на този пост:
http://mazeto.net/index.php/topic,8339.msg53002.html#msg53002
и точното разположение на магнитите в схемата от този пост, НО тук магнитните дискове и актюатори са по два - абстрахирай се от втория диск и втория актюаторен магнит:
http://mazeto.net/index.php/topic,8339.msg53002.html#msg53002
...
Христо Д. Хр. както и да ги слагаш оптроните (и други сензори) с каквото и предварение да ги залагаш, те ще дефинират единствено равномерно въртене на магн. диск при зададена от предварението им честота. Освен това, за да се достигне тази честота - тяхното предварение ще пречи в началото.. Проблема е точно в неподвижно разположения сензор на магн. диск. ЗАТОВА ТРЯБВА ВЪНШНО ДА СЕ ПОДАВА ТОВА ПРЕДВАРЕНИЕ.
...
Тук наш Ми68 ме разбра най-правилно - за пръв път
Здравейте,
 Доколкото разбиран предавката трябва да е едно към две. За избягване на предавката трябва електрониката да удвоява честота т.е. трябва параметричен резонанс. Просто аналогово решение,  до 10 транзистора, предПОлагам.  RC генератор с мост на Вин в диапазон 1-100Хц. Еднопътно изправяне на синусоидалния сигнал, минава през ограничител и формира правоъгълен импулс. Двупътно изправяне с грец и формиране на правоъгълни импулси с удвоена честота.
Удвояващата се НА ВСЕКИ ПЪЛЕН ОБОРОТ честота се подава към БОБИНАТА на СОЛЕНОИДА
за което му свалям шапка. Точно това, което той предлага е решението. Само една забележка: редактирал съм правилния прочит на "удвояване" с "удвояваща се"... има огромна разлика, и точно в нея е "хватката"...
От "понижаване" и "понижаваща се" честота - няма нужда, спирането вече го обясних как е предвидено, няма смисъл да "мъчим" електрониката с неестествени задачи и да харчим ток за това.
Ми68, сега трябва да предложиш такава схема, но изпълнена само с обикновени транзистори и диоди - БЕЗ мосфети, полеви тр., динистори, интеграли, ОУ и прочие сложнотии за мен
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 08:50:01 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #91 -: Декември 07, 2013, 11:17:33 am »
Здравейте,
 Нещата Могат да се развият в следната посока. Отказваме се от движещи се магнити за въртящи се магнитни полета. Поставя се електромагнит и се сменя посоката на тока, така че имаш ту север на половин оборот, на следващият полуоборот е юг.
Тук стигаме до геометрия и математика. Всяко възвратно-постъпателно движение е синусоида и има ъглова скорост или честота, т.е може се представи като въртене. Въртенето може да става по 8 (осморка) с умножена по 2 честота (удвояване).
 Дискът трябва да има датчик и електрониката трябва да подава удвоена честота към соленоида. Избягването на удвояването на честотата може да стане с двуфазна система, т.е. с трансформатор със средна точка. Кратко изложение беше това.
Техническо решение трябва да е ясно.
1 външен генератор подава нормална и удвоена честота.
2 дискът има датчик и от него се удвоява честотата или двуфазна схема със средна точка.
3 варят механичен, правят се два еднакви диска в предавка 1:2, единият се върти два пъти по-бърза от другия.
 П.П. Масторе имаш ли двоен потенциометър и колко килоома е на лични ми пиши?
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 11:21:38 am от mi68 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #92 -: Декември 07, 2013, 11:47:59 am »
Майсторе това е прост за изработване вариант на предната ми идея. Можеш веднага да го пробваш. Може магнитите да са вградени в някакъв цилиндър. Тоест цилиндър с дупки на 180 градуса в които да се монтират магнитите. При въртенето се получава еквивалентно пулсиращо поле спрямо диска както при клатенето на магнита.
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 11:54:30 am от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #93 -: Декември 07, 2013, 12:29:28 pm »
Трябва ми време, за размисъл последвано от опити...
Ми68, мислил съм го с електромагнити. Не съм го пробвал и не мога сега да кажа. То е най-добрият вариант - АКО СТАНЕ.
Трябва обаче да имам и точната електронна схема (каквато съм споменал) - за да мога да УСКОРЯ, иначе дискът няма почти никакви шансове срещу стационарно (неподвижно) разположени електромагнити, които само си "тик-такат" с някаква зададена честота.

Valex, и това е идея, не съм я пробвал. Тя е под-вариант на това което Иван Д. предложи. Лошото обаче е това, че осите на полюсите на магнитите са радиално разположени - това не "играе" при този (намерен) принцип, защото силовите линии вече няма да теглят. Още повече, че имаме засрещане на теглещи или бутащи се силови линии. Възможност виждам, ако се сменят и посоките на осите на силовите линии и на магнитите на самия въртящ се диск, т.е. обръщаме първоначалното позициониране на дискови и актюаторни магнити обратно.
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 12:42:14 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #94 -: Декември 07, 2013, 06:14:17 pm »
Velektra, ДА, за същата конструкция от пост 1 на Тема за размисъл говорим. Там обаче точно тази плавност на ексцентриковата връзка се оказа проблемна. Актюаторният магнит иска да го "щракна", и скоково да подеме следващата половина от оборота на диска, но плавността на накланянето му в обратна посока не му позволява бързо да се смени посоката на силовите му линии и той става де-актюриращ, т.е. спиращ ЗАЩОТО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОТ МАГНИТИТЕ НА ДИСКА СА С ОБРАТЕН НА ПЪРВАТА ПОЛОВИНА ПОЛЮС.
Майсторе, под плавно движение имам предвид, че актюаторния магнит плавно се движи и отблъсква всеки следващ магнит от редицата. И чак когато свършат магнитите с еднаква полярност и започнат другите магнити с обратната полярност тогава рязко трябва да щракте актюаторния магнит и да обърне поляритета си, но след това пак плавно трябва да следва и бута всеки следващ магнит от другата редица с новия поляритет.
Нали актюаторния магнит не бута само един магнит от спиралата и след това да се обръща рязко и чака, за да бутне само един магнит от другата спирала (с обратния поляритет). Тогава другите магнити само за равновесие ли са?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #95 -: Декември 07, 2013, 08:06:49 pm »
No comment ! Този клип е само за Майстора ! Той не разбира от MOSFETи но когато гледа вижда ! За разлика от повечето които гледат, нищо не виждат и само пишат ! P.S. В клипа има и реле което е излишно за това онагледяване но се сетих по късно ! Така че невероятната простота е очевадна !

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #96 -: Декември 08, 2013, 09:30:54 am »
Velektra, точно така е както го описваш. Допълвам - при всички опити се установява едно специфично, при по-хлабаво държане с ръка едно само-щракване (авто-щракване) на акт. магнит, при което той от раз заема крайна и противоположна на предишната си - позиция. Необходимо му е само минимално отклонение с обратен натиск, за да "прескочи" и да "подкара" другата половина от магнитите на диска.
Плавността по принцип върши работа но само при честота от 1 Hz до около 6-7 Hz - по-нагоре плавността вече е загуба на време, пък и пречи за увеличаване на оборотите. И - колкото повече се вдигат оборотите, толкова по-малка става амплитудата на отклонение на актюаторния магнит. При най-високите честоти, които съм достигал - отклонението на управляващата рейка е в рамките на 2-3 милиметра, докато при начален старт отклонението е от 5-6 сантиметра. Виждаш каква огромна разлика има - повече от 20 пъти.
...
Бат Мишо видях клипа. Доста сериозна е силата която получаваш. Релетата обаче са бавно действащи устройства и имат предел при който могат да са адекватни, след това просто "залепват". 
Виж темата за устройството на инж. Матов - там Хипарх дава линк към един генератор на правоъгълни импулси, с много приемливи данни и на много приемлива за мен цена. Ще си го поръчам.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 09:41:25 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #97 -: Декември 08, 2013, 11:13:16 am »
Да се доизкажа ! Написах ОНАГЛЕДЯВАНЕ не решение !!! Дори добавих че може и без това реле ! Главата ми е таймера, ръката MOSFETа ! Когато бутона не е натиснат на бобината се подава +/– в едната посока ! Когато е натиснат +/– се реверсират (обръщат) ! В първи случай магнитите са поставени да се само придържат от двете страни на бобината (бутона не е натиснат) ! Когато натисна бутона полето на бобината реверсира и с голяма сила изхвърля магнитите (в случая мощността е само 28 W) Може и с много по малка мощност ! Когато пусна бутона магнитите правят лупинг и се връщат при бобината ! Ако не е тази отрязана бутилка за ограничение те изхвърчат далеч и ако има нещо желязно да се лепнат се чупят ! НЕЩО ВАЖНО ПОДЧЕРТАВАМ ЗА РАБОТЕЩИТЕ !!! Забележете бобините с които експериментирам са без сърцевини ! ЗАЩО ? Оставям да се досетите ! Всички отговори са коментирани в различните теми ! В този клип принципа който показвам предполага множество комбинации ! Аз ще продължа да ги изследвам ! На желаещите ще покажа елементарната схема ! Нямате нужда от таймери и MOSFETи на етап експерименти ! Ако имате конструиран магнитен мотор и може да се завърти поне 1/4 оборот с побутване на пръста Трите клипа които съм показал са великолепна база за активиране на движение с малко допълнителна енергия ! Убеден съм че някой ще го направи ! Аз още узрявам за главния мотор ! За по напредналите таймери и .... по нататък ! Тази схема може да се управлява с електроника с множество възможности ! 

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #98 -: Декември 08, 2013, 12:01:37 pm »
Браво,Михаил Кузмов!
Клипа вдъхновява .. ;)

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #99 -: Декември 08, 2013, 12:05:51 pm »
Майсторе, аз ти предлагам следния вариант. Вземаш бобините на Михаил Кузмов, които са без сърцевина. Броят им трябва да е колкото са магнитите на двигателния диск. На половината бобини ще се подават импулси с една полярност на другата половина обръщаш краищата. Тук играчката ще е да ги подредиш бобините да следват магнитите с една идея след тях. Така само с един датчик ще се подава импулс на половината бобини и обратен на другата половина. Общия ток няма да е необходимо да е много голям, защото в случая "съединението ще прави силата".
Ти си цар на механичните конструкции и смятам, че няма да те затрудни да измислиш как да хванеш бобините да са стационарно разположени срещу магнитите.
След като се развърти диска и не трябва да се ускорява повече трябва да се подават вече импулси през едно или две отчитания на датчика. И затова е необходима логика, но сега не мога да се сетя как ще стане само с транзистори. Затова аз използвам ПИК-а.
Всъщност може да се помисли и да се направи така, че като се достигнат обороти, които ти харесват да се превключи и да се подават импулси през няколко отчитания на датчика (тия които са били необходими за да се потдържат достигнатите обороти).
Сигурно ще кажеш, че това е съвсем друга конструкция. Така е. Но колкото по-малко движеща се механика има, според мен е по-добре. Отпада движението на актюаторния магнит и самия магнит и по-важно е че всичко е под контрол.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 12:28:54 pm от Velektra »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #100 -: Декември 08, 2013, 12:21:01 pm »
Още един клип напълно идентичен с първия ! Разликата е в ограничения ход на магнитите ! По този начин може да се увеличи честотата на превключванията ! И още един + за реверсното включване на бобина !Може да се обръща посоката на въртене на ротора !

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #101 -: Декември 08, 2013, 12:44:41 pm »
Изглежда с Velektra виждаме нещата доста сходно ! Бях откровен и сега ще се повторя ! Не виждам как ПММ (постоянен магнет мотор) ще се управлява с честота на активиращи импулси при положение че няма информация къде се намира полето (магнита)  което трябва да бъде активирано ?? Това би станало при условие че биелен механизъм фиксира точното място ! Все пак ДВГ с тази конструкция развиват доста обороти !

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #102 -: Декември 08, 2013, 01:33:21 pm »
Така е Михаил Кузмов. То затова, когато човек управлява актюаторния магнит е най-лесно. Човека е и датчика, и механиката, и логиката.
И аз не мога да разбера как може да се движи актюаторния магнит с определена честота и така да се бутат постояните магнити на двигателния диск. Трябва да има, най-малкото, обратна връзка.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #103 -: Декември 08, 2013, 04:33:48 pm »
Здравейте,
Да ви напомня за параметричен резонанс. Примерно една люлка, импулсите могат да са с честота равна на люлката, с удвоена честота или понижена. С два транзистора може да се направи тригер, а той дели честотата на две (броячен тригер). Същото може се направи с цифрова ИС.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 04:42:42 pm от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #104 -: Декември 08, 2013, 08:43:21 pm »
Ми ! Не съм коментирал до сега твои постове ! Те просто са не коментируеми ! Люлката веднъж е с удвоена честота веднъж с намалена ! Пълно противоречие ! Тригер не дели честотата на две ! Тригер- спусък, пускане, възбуждане, ускоряване ?? Кое от тези значения са валидни ?? Ако описваш чакащ мултивибратор изясни се ! Бъди точен в терминологията ! Иван БГ описваше ротора като мембрана (дали) ? Натискам педала за газта , колата се ускорява или намалява( кое е вярно)! Престани с хаоса в обясненията си ! Направи ги разбираеми за всички !!! P.S. да добавя ! Не ми е ясно как параметричния резонанс може да бъде пренесен като явление в генерации с електронна схема ??
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 08:59:40 pm от Михаил Кузмов »