Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 798236 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #870 -: Март 23, 2018, 07:54:24 pm »
Съвременните симулатори пропускат едно много важно свойство на магнитното поле - пречупването на силовата линия при преминаване от една среда в друга. Приема се, че силовата линия излиза перпендикулярно на повърхността, а всъщност не е така.
Когато се ползва грешна теория, логично е да се получат грешни резултати.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #871 -: Март 24, 2018, 01:22:12 am »
Да, Bat_Vanko, поне за сега тези симулатори са в 2D, може би има и в 3D, но вероятно са доста скъп и сложен софтуер :D
От клипа на edin, бих казал, че по-правилният термин е "преливане", а не "пречупване"...

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #872 -: Март 24, 2018, 04:56:36 pm »
Принципите на пречупване на магнитната линия произлизат от теорията за етера и магнитното поле като постоянно движеща се материя. По настоящем етера като субстанция е отхвърлен и затова този принцип не е заложен в симулационните програми. В масовият инженерен случай това не създава проблеми. Изкривяване на картинката има когато става въпрос само за магнити, при това само за някои частни случаи. Аз лично не вярвам да се намери програма в която да е заложен този принцип.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #873 -: Март 24, 2018, 08:43:45 pm »
Как най-лесно режете магнити? (без CNC)

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #874 -: Март 24, 2018, 09:08:29 pm »
Atos, ИванБГ винаги когато сме си писали е приемал магнитното поле за флуид. Дори в началото ми беше много странно. Но се надявам все пак той да обясни този факт.
« Последна редакция: Март 25, 2018, 08:17:31 am от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #875 -: Март 24, 2018, 10:39:04 pm »
Как най-лесно режете магнити? (без CNC)
Може би ако се счупват-слагаш магнита в менгемето и притискаш с нещо ..или с две стяги ....
« Последна редакция: Март 25, 2018, 08:18:07 am от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #876 -: Март 25, 2018, 12:30:05 pm »
Здравей Юлиане,
в един от постовете в "Тема за размисъл" писах, че се съобразявам когато създавам магнитните полета единствено и само от механичното взаимодействие на магнитите, за да се знае как  ще функционира резултантното поле. Да се върна на въпроса:
1-Какво става с магнитното поле с двата магнита залепени на 0 гр. и 180 гр.?
Да приемем че това поле се върти, а полето с трите магнита е статично. Когато се освободи "стопера" (при тестване никога не трябва да се работи с ръце) магнитите няма да мръднат. Магнит А, който е на 0 гр. е в зона на активна +"0", а магнит Б който е на 180 гр. е в зона на пасивна -"0". Сега на въпроса.
Преместваме магнит Б на 179 гр.
Какво става?
Той се активира от 1 гр. на магнит Б на статора, ако е правилно форматиран, той преминава бариерата на 180 гр. Защото магнит А на мембраната излиза от нулевата зона.
 Завъртат се на дясно - по часовниковата стрелка.
Къде спират?
240 - 179 = 61
61/ 2 = 30.5
Магнит А на мембраната ще спре на 30.5 гр
Магнит Б на мембраната ще спре на 209.5 гр.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Март 26, 2018, 02:47:28 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #877 -: Март 25, 2018, 02:11:10 pm »
Браво колега Иван БГ, много вярно казано...
Магнит А на мембраната ще спре на 30.5 гр
Магнит Б на мембраната ще спре на 209.5 гр.
Това е есенцията или изводите на всичко написано в тези 63 страници тема "ЩЕ  СПРЕ"

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #878 -: Март 25, 2018, 02:49:38 pm »
Здравей,
щом знам едно нещо къде спира и защо спира, може би разбираш - но малко се съмнявам за теб - но може би ще се сетиш че знам, как да не спира и защо да не спира. Но това, ако искаш да бъде тема в този форум.....
Иван

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #879 -: Март 25, 2018, 03:42:49 pm »
Анджък де! Това чакаме! Да кажеш, как да не спира? Нали това беше целта на темата? Като кажеш, да си направим сами!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #880 -: Март 25, 2018, 03:58:03 pm »
Иван БГ, принципа ти е грешен и затова нищо няма да се получи. Ти непрекъснато се опиваш да премахнеш спирачния момент, но това премахване на спирачния момент става за сметка на наличния въртящ момент а при магнитите те са равни. И когато премахнеш напълно спирачния момент вече няма да имаш и въртящ момент. И за какво са ти тия сложни сметки след като накрая ще имаш нещо дето не се върти, сигурно само да си запълваш тетрадките.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #881 -: Март 25, 2018, 05:20:13 pm »
Колега Иван БГ, аз знам че скоростта на светлината е предел, но това с нищо не ми помага да я достигна, та камо ли да я надмина. Както колегата krasias каза - самата схема е грешна. Самото магнитно поле трябва да бъде хомогенно и константно. Не трябва да има такива минимуми и максимуми в интензитета на полето. Иначе казано конструкцията силно наподобява магнитният лагер и се използва само свойството "пречупване на магнитната силова линия". Достигаш липсата на спирачен ефект при магнитният лагер и тогава прилагаш "пречупване на магнитната линия".
А как точно това става - добре е да има някакъв стремеж да креативност и развитие през следващите 20 години.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #882 -: Март 25, 2018, 07:55:17 pm »
Греен Хълк ,пиши cuting magnet в тубата, има начини,аз съм рязал магнит с ток :o
С ъглошлайф на стойка също става задоволително..
« Последна редакция: Март 30, 2018, 06:25:42 pm от atos »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #883 -: Март 30, 2018, 11:33:27 am »
Здравейте,
много сте далече от истината. Отблъскването е едно и също, само че в две посоки, по часовниковата стрелка и обратно на часовниковата стрелка. Така че, ако премахна, или намаля единият от векторите, било то левия, или десния това не променя силата на другия.
Важно е как става това, за да не се размагнити целият магнит.
А що се отнася за някакви схеми.... не съм помествал такива!
Бъдете!
Иван

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #884 -: Март 31, 2018, 02:22:00 pm »
Здравей колега Иван БГ. Дайте ако обичате да не заблуждаваме начинаещите в работата с магнитни полета. Няма как да премахнете или спрете магнитното поле, съответно и получените в резултат на него вектори. Магнитните линии нямат начало или край, те са непрекъснати. Единственото което можете е да ги пренасочите в друга посока. Но когато промените началото на една силова линия (извън магнита) се променя и нейното разположение в пространството и съответно нейният край (отново извън магнита). В крайна сметка баланса се запазва.
А за да не се размагнити целият магнит или дори една негова част има поне два начина:
1. Работи се с достатъчно силни магнити с много голяма коерцетивна сила за да не могат да се размагнитят;
2. Просто конструкцията трябва да позволява работа на привличане вместо на отблъскване...