Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 822264 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 272
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #255 -: Юни 12, 2014, 03:02:26 am »
Гледам клипа за пореден път и виждам какво май липсва. А именно - ТАП, като тези за изместване на запалването при колите с газ.
Когато се навържат електронни и механични детайли, рядко се обръща внимание на скоростта на реакция на механичните части. За тия топузи, дет играят ролята на котви в електромагнитите е необходимо време за да се задвижат. Може да са хилядни от секундата (а те са по-скоро стотни, и то не 1 или 2), но точно тези хилядни гониш с ъгловите градуси, с които толкова прилежно беше разчертал всичко.
Задвижването на тая съвсем нелека конструкция на статора винаги е константно по време. Докато оборотите са ти променливи. Така че, когато правиш 2 осцилации в секунда времето за задвижване ще ти е 0.5 ъглови градуса, но при 20 осцилации ще е 5 градуса, при 100 осцилации в секунда дърпането ще е катастрофално закъсняло.
Идея за магнит като котва и постоянно токово захранване на бобината, което си обръща поляритета? Така ще махнеш единия топуз, и ще си играеш на "дръпни-бутни" само с един.

П.С. С релета ли управляваш намотките? Ако да - какво им е времето за превключване, компенсираш ли го по някакъв начин, взето ли е под внимание?
« Последна редакция: Юни 12, 2014, 07:06:01 am от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #256 -: Юни 12, 2014, 11:17:13 am »
Здравейте,
напълно сте прав juliang, най-трудното което ми беше е синхронизирането на електромагнитното изместване с механичното такова, но не мисля че съм постигнал добър синхрон, защото оборотите са около 550-600 в минута, а аз очаквах много повече, но това не е най-важно в случая. В случая важното беше с колко милиметра трябва да се измести статора, за да се осъществи непрекъснато въртеливо движение и точно по тази причина аз не можех да използвам само един електромагнит а два. Те трябваше да бъдат абсолютно автономни независими един от друг и да има възможност да се контролира до 10-ти от милиметъра изместването.
И какви са резултатите?
За да получа въртеливо движение е необходимо изместване от 6 мм. От което следва!
Грешка е, че решението ми височината на сводестите нео-магнити да е 8.00 мм. Тя трябва да е 4.00 мм. Колоната да се състои от 3 бр., което от своя страна намаля силата на ъгловия момент. Трябва да се изчисли дали този диаметър на феро-магнита дава възможност да се увеличи броят на магнитните колони от 3 да станат 5 или 9. А това ще намали иСТЪПКАТА, което е много добре. Сега стъпката е 60 гр. При 5 колони тя ще стане 36 гр., а при 9 вече ще е 20 гр. Това от своя страна ще увеличи мощността и ако се заменят пружините с магнити, изместването от 3 мм. може да се осъществи и по механичен път. Но трябва да се изчислява. Има и още грешки, но тази е най-важната!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Юни 12, 2014, 11:24:00 am от Иван БГ »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 272
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #257 -: Юни 13, 2014, 12:45:47 am »
Електромеханичното бутало има един основен недостатък - липса му плавност на движението. Това е като да караш кола без съединител - всичко става с трясъци, рязко, което просто не се съвместява със въртеливото движение.
Аз бих предложил връзката между котвата и ротора да е ... с пружина, ако ще и с ластик... Така дори и да има мъничко закъснение пружината няма да го предаде толкова рязко на въртящия се плавно ротор. Просто дръпванията ще са по-плавни, и ще предават ускорението на ротора без да му смущават ускоренито.
Аз бих помислил и за предаване на усилието чрез ... де да знам, с пневматика примерно, които осигуряват на усилието ...еластичност  ... нежност...
Но тъй като все още се чудя за търсения принцип на работа на това ... вероятно бъркам.

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #258 -: Юни 13, 2014, 11:17:35 am »
На пръв поглед, може и да е странна думата НЕЖНОСТ, която juliang използва, но мисля, че в случая е много точна и показателна. Особено за механични конструкции, при които се изисква поддържането на някакво движение.
И тук е нужен резонанс. Като резонанса в случая се изразява в подбора на точния момент на отблъскването на магнитите. Но има нещо много важно - това отблъскване да не става с кратък, отсечен удар, дори и той да е в точния момент!
Зная, че е омръзнал примера с люлката, но все пак на нея и се "помага" точно в момента на горна мъртва точка, когато тръгва да пада надолу. НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - това не става с кратък, отсечен удар, а с плавно движение и то дори е сравнително продължително (въпреки, че е с много по-малка сила отколкото е била необходима за задвижването на люлката)! Същото е и с въртележките по детските площадки. Въртеливото им движение не се поддържа с кратки и остри, и силни удари, а плавно и продължително, с много по-малка сила.
При тая конструкция на ИванБГ, а също и показаното от Майстора, отблъскването все е с една и съща сила. Ротора набира скорост като естествено за това в началото е нужна по-голяма сила. Но след това като се ускори пак се "удря" със същата сила, а може и трябва да е по-слаба вече, за да пестим енергия за друго. Нали това е резонанса?
« Последна редакция: Юни 14, 2014, 08:04:02 am от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #259 -: Юни 13, 2014, 01:12:02 pm »
Здравейте,
на този ден преди една година влязох в този форум в "Тема за размисъл", без да съгласувам това с моите донори - това вече го писах и сега го напомням - постигнах съгласието им да остана във форума за година. Днес изтича срока.
Моля да ме извинят тези, които съм обидил по някакъв начин. Не е било нарочно!
Бъдете здрави и летете с мечтите си!!!
Иван

ПП. С тези с които до този момент съм установил контакт по пощата, мога да продължа работата по проекта. Разбира се, ако те желаят това. Трябва да се довърши проекта.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #260 -: Юни 13, 2014, 02:41:43 pm »
Остани със здраве ИванБг. Ще се радвам да продължим проекта.

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #261 -: Юни 13, 2014, 10:08:46 pm »
И какъв е извода - Който иска магнитна турбина - Да си я направи сам!  ;D

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #262 -: Юни 13, 2014, 11:44:04 pm »
И какъв е извода - Който иска магнитна турбина - Да си я направи сам!  ;D
Точно това е извода :)
 Успех!
« Последна редакция: Юни 13, 2014, 11:49:51 pm от Vector »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #263 -: Юни 14, 2014, 11:33:47 am »
Препоръчвам мембраната и буталото да се начертаят на листи хартия,да се напаснат ,да се проследи при всеки един градус разлика по между им какво се получава,да се види изместването защо е нужно .Добре е да принтирате всички разяснения на Иван и да ги препрочитате-всичко е обяснено.
Имате чертежите ,действайте.
« Последна редакция: Юни 14, 2014, 11:42:03 am от Vector »

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #264 -: Юни 14, 2014, 03:18:07 pm »
Здравей, Майсторе!
Сега ще напиша какво имах предвид под "нежност".
Хубавото и лошото на ПОСТОЯННИЯ магнит е, че е ПОСТОЯНЕН.
Ако се използват като актюаторни магнити не постоянни, а електромагнити, чрез промяна на тока(напрежението) се управлява и магнитната сила на отблъскване.
Ако се използват постоянни магнити, то точно когато са един срещу друг то актюаторния магнит трябва да е по-далече от роторния като магнитната сила на отблъскване да речем, че е 10 условни единици. Когато роторния магнит продължи да се отдалечава от актюаторния (1мм - 4мм - 9мм например) то актюаторния трябва да започне да се приближава към отдалечаващия се роторен магнит, за да се поддържат тези 10 условни единици магнитна сила на отблъскване. И в един момент когато роторния магнит е достатъчно далече, актюаторния да го "изпрати поживо и поздраво  :)" и да го чака за следващото отблъскване. Механично това с/д мен е трудно за направа. Електрически (чрез електромагнит) е просто песен и красота. Може да си играеш както си искаш с формата на тока и напрежение. Особено като се сложи и ОВ (обратна връзка). Тя сама ще ти показва каква форма е нужна. Но в повечето случаи е такава:
« Последна редакция: Юни 14, 2014, 08:09:57 pm от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #265 -: Юни 16, 2014, 12:22:07 pm »
Има чертежи на детайлите и обяснения.
https://www.youtube.com/watch?v=Bvei4oGBd3A
Защо този мотор работи, а обикновения v-gate не ще ?
Ами защото има повече от едно бутало, и силата на избутване е по-голяма от силата на спиране  !!!
Вижте профилната ми снимка - принципа е същия.




« Последна редакция: Юни 16, 2014, 02:20:53 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #266 -: Юни 16, 2014, 05:19:03 pm »
Здравейте,
Ползването на тринообразен ток ми се струва чудесна идея, използва се ефективно инерцията на материята. Това се постига като през бобина (електромагнит) се пуска правоъгълно напрежение. На този принцип има готови схемни решения на генератори  за трионообразен ток в ТВ приемници. Цаката е ползване на "волт-добавка" или бустарен диод и кондензатор. Ако се захранването е 12В то реално става 100В. При лампови схеми от 250В бустър напрежението се повишава на 800-900В. Самоиндукцията от недостатък се превръща в предимство. Ефективно се ползва захранването, амплитудата на трионообразното напрежение се увеличава при константно захранване.

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #267 -: Юни 16, 2014, 06:48:01 pm »
Само да допълня, че тази форма (трионообразната) според мен е удачна не само за електрическия, но и за механичния вариант на избутване м/у магнитите. Т.е. с нарастващо усилващо избутване и рязко освобождаване и готовност за следващото.

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #268 -: Юни 16, 2014, 08:24:18 pm »
Всъщност и Майстора използваше същата форма (трионообразната) в клипа в който движеше актюаторния магнит с ръка.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #269 -: Юни 16, 2014, 10:07:56 pm »
Здравей,
Да получиш тринообразен ток трябва правоъгълно напрежение. Обяснявам принципа.
Имаме едномерни, двумерни и тримерни стоящи вълни. Магнитното поле е двумерна вълна, но при движение създава тримерна вълна. Както се казва "ново небе и нова земя и нов Ерусалим". Сегашното небе и земя и Ерусалим всеки го знае, проблема  дали го разбира. Преходът от едномерна към двумерна или двумерна към тримерна вълна се губи енергия. Обратно от тримерна към двумерна или двумерна към едномерна вълна се печели енергия.
Тримерната вълна е заряд и най-добре е да се ползва бобина, но може и конструкция от магнит. Ако се ползва униполярен капацитет, най-добре е да се откажем от механиката.
Степените на свобода на енергията, показват измерността на пространството.
Токът е едномерена вълна , магнитното поле е двумерно, електричното поле тримерно. При движение възникват вихрови (индукционни) полета. нещата са сложни и с прост тринообразен ток нещата няма да се решат. Графиката на мастора за ток не ми е ясно как се постига!