Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 810982 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #105 -: Февруари 12, 2014, 11:57:13 am »
Здравейте,
продължавам работата по първата тема. Тези които са направили стенда и са правили опити вече имат отговора на въпроса който зададох: "Като какво трябва да се разглежда това взаимодействие и може ли да се сметне тази ситуация? В случая всеки един магнит представлява два равно противоположни  вектора от 180 градуса. А резултатното поле което се образува от двете полета влияе върху въртящият се диск." Всъщност РМП (резултатно магнитно поле) е компланарно защото се намира между два успоредни диска. И въпреки че двете полета са с постоянни колинеарни вектори, тъй като имат обща директриса то свойството на РМП трябва да се разглежда и смята като вектори с функция на скалар и може да се каже, че променливият вектор А е векторна функция на скалатния  аргумент t т. е.
- А= а (t)
От тук нататък вече може да се приложат формулите за окръжност дали чрез параметрични уравнения или векторни уравнения няма значение. Вие вече ще знаете дали едно нещо ще се завърти, или ще спре. Но и това е достатъчно. Защото ако знаеш от къде започва едно нещо и къде спира, можеш да сложиш друго нещо и друго и друго и се получава ротация. Спомнете си за киното, 24 кадъра правят 1 секунда. 60 секунди правят 1 минута. 60 минути правят 1 градус. 360 градуса правят 1 оборот. Аз винаги съм си казвал: " Иване - Иване движението в кръг не е движение, движението на кръга е движение. Останалото е тъпчене на място, само си загубил времето"
Помествам скица за следващата стъпка. Където са двете 00 трябва да спре диска.  Това са две различни спирания. Отново се започват изпитанията от А магнит.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Февруари 12, 2014, 12:04:32 pm от Иван БГ »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #106 -: Февруари 12, 2014, 12:54:48 pm »
Здравей Иван БГ истинско удоволствие е да чета постовете ти и да попивам знанието директно от толкова интелигентен човек, не мога да го опиша с думи. По отношение на магнитите ти ме премести с няколко светлинни години напред искрено ти благодаря. Следя с много голям интерес темата. Поздрави Краси.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #107 -: Февруари 13, 2014, 02:38:26 pm »
Здравейте,
продължавам по темата. Моята препоръка е:
От тук нататък да си водите бележки за всеки един експеримент който правите. Ако някъде се появи ПИТАНКА продължавате напред, но следващия опит започвате отново от ПИТАНКАТА. Тук да се бърза не е добър показател. Колелото път не прави, валяка път прави. Напред-назад, ама след това? Да очаквате едно, а да се получи друго е нещо нормално не се отчайвайте. Но трябва да намерите винаги отговора на ПИТАНКАТА. И той да е верен.
Сега по темата:
В този случай основният магнит така нареченият Алфа магнит се явява А магнита на статора. Когато поставим оста на А магнита на ротора срещу оста на А магнита на статора и побутнем леко, така че А магнита на ротора  да се озове  между двата магнита А и Б в частта която е от 120 гр. между тях. Ротора трябва и спре точно на 60 гр. Трябва да спре точно, ако не е там това значи че се е появила ПИТАНКАТА.
Защо това е важно?
Залепете мислено третият магнит С на ротора на 240 гр. и вторият магнит В на статора на 180 гр. и Вие ще видите че двата магнита са в активна позиция. 180 гр.на статора съвпада с 240 гр. на ротора. Всяко едно отклонение в ляво или в дясно е грешка. В един мой пост  казах че при създаването на "НЕЩОТО" е нужна прецизност. Ето ви нагледно за какво ви говорих. Това е като настройката на делкото при колата. Направете опит и вижте че съм прав. Отлепете един магнит от ротора и го изместете само с 1 гр. което е равно на 0.69 мм при диаметър 80 мм. Няма значение накъде  и ще видите че 240 гр. от статора са се изместили с 0.345мм. С това нещо вие сте определили посоката на въртене. В скицата по-долу показвам следващата стъпка в експеримента.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Февруари 13, 2014, 03:25:26 pm от Иван БГ »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #108 -: Февруари 13, 2014, 03:26:11 pm »
Или аз съм изперкал тотално, или нещата се обясняват с недомлъвки от типа "Аз знам как да се реши проблема, ма няма да ви го кажа."
Моля, обяснете ми каква е връзката между нарязаните на дъга магнити, залепени на диска с ювелирна точност, и барабана, на който са пробити несметен брой отвори? Това два отделни проекта ли са, или две части на една и съща машина?
И... само аз ли забелязвам разликата между чертежа на ИванБГ:

и изпълнението на аз_скелета:

в частта, където двете "V"-та се застъпват?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #109 -: Февруари 13, 2014, 03:38:45 pm »
Здравейте juliang,
това са два абсолютно различни проекта, с абсолютно различен принцип за работа и се правят от различни хора. Мислех да работим само един модел, но се появи желание за друг и аз реших, че може да се работи и по този модел. Извинете ме за объркването. При започване на даден пост ще казвам за кой модел се отнасят обясненията.
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #110 -: Февруари 14, 2014, 05:21:54 pm »
Здравейте,
продължавам по темата за "Три тактова магнитна турбина". Звучи по-сериозно, нали? Всъщност аз съм писал вече за тази турбина в "Темата за размисъл" в отговор #172 и #176. Това е една разработка на която по-късно направих продължение което Ви предлагам сега. За нас е важна скица Б защото показва кога ще се уравновесят двата вектора, но ако имате начин да измерите ъгловата сила на избутване когато поставите магнит А на статора срещу магнит А на ротора от 0 гр до 60 гр. особено след 15тия градус ще бъде добре, ако ли не, ще трябва да ми се доверите. Но ако искате да продължите да експериментирате в тази област без стенд за измерване няма да можете да имате вярна преценка на нещата. Векторите могат да се сметнат, за това си има формули, могат да се събират да се изваждат, може да се изчисли дори и моментната сила спрямо оста, но всичко това е нужно за чугунените глави, но вие, за да се държите здраво на краката си ви трябват числа. Нека той да ми говори, че магнита не съществува. За мен СЕ не е някаква си там машинка, която се върти от НИЩОТО и прави ток. ЗА МЕН СЕ Е ХРАМ, НО ХРАМ НА ТЯЛОТО защото ни направи свободни, дали ще го направя аз, или Вие, дали нашите деца, или внуци те ни, все някога ще стане. През вековете са се построили милиони храмове за душата и нито един за тялото. За тялото са се строили само болници. На времето когато говорих за храма, това имах предвид. А за пътя към него, е това което правя сега с тази тема.
Бъдете!
Иван
ПП Извинете за лиричното отклонение, но днес взех внучката от родилното. Бях обещал на един участник от форума резултати от мои измервания  при настройка на ...... Резултатите не касаят тези модели.
« Последна редакция: Февруари 14, 2014, 05:33:23 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #111 -: Февруари 15, 2014, 03:42:18 pm »
Здравейте,
продължавам по "три-тактова магнитна турбина". Какво можете да запишете в дневника от по-горе показаната скица. Единствено и само е за контрол на поставянето на всеки отделен магнит. Те винаги трябва да спират на 60; 180; 300 гр. Всяко едно отклонение е грешка. И тя трябва да бъде намерена и поправена. Грешките могат да бъдат от най-различно естество. Дано да имате късмет. Помествам последната стъпка. Поставянето на вторият магнит на статора. Неговото място е точно на 180 гр. След като поставите върху  Алфа магнита, А магнита на ротора и побутнете в дясно, оста на А, В и С трябва да стопират на 30; 150 и 270 гр. А ако побутнете в ляво, стопа да бъде на 330; 210 и 90 гр. С това свършва 1 част. Следва анализ и подготовка на демо версията с която ще преодолеем това спиране и трябва да имаме 360 гр. движение.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Февруари 16, 2014, 08:27:06 am от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #112 -: Февруари 16, 2014, 03:38:23 pm »
Здравейте,
Продължавам по темата за "Три тактова магнитна турбина". При така създаденото (РМП) или Резултатна магнитна възглавница (РМВ) се опитах да създам таблица на въртящият момент за всеки един градус като:
 РМП = А*(t)+B*(t)+C*(t) за скаларния  аргумент t който представлява cos от еди колко си градуса, аз ги замених само с градус. По този начин ние имаме представа в каква посока действа РМВ върху ротора, кога спира и кога тръгва. Обикновено аз правя симулация на този анализ, за да видя нагледно дали съм прав, или не и след това търся начин да заменя електромагнетизма с механика или с някоя друга измишльотина. В този случай електромагнетизма се управлява от оборотите на ротора. Разгледайте схемата и се опитайте да предугадите в каква посока трябва да се измести статора и на кой градус да се върне, като за водач може да използвате схемата.
Сега за създаване на магнитните полета на статора и ротора и форматиране на магнитите. За основа на магнитните полета аз не използвам алуминий, или AISI 304, 316 или някаква друга сплав. За основа използвам МАГНИТ. Това ми дава възможност още в самото начало да премахна всички вредни емисии, който могат да ми се случат. Но не и само това, масата която има основата трябва да се компенсира от магнитите, при този вариант масата я има също, но силата на отблъскването се увеличава, сами разбирате защо. За нашия модел, който се стремя да го направим максимално евтин се спрях на феромагнит с D=72мм. d=32мм. H=10mm. За модела са нужни 3 бр. Вижте снимките! Надявам се че ще ги намерите!
Векторе, направих проба, рязането става и с флекс за желязо 1 мм. Малко е грапаво, но те и без това ще се форматират виж поредицата от снимки.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Февруари 17, 2014, 01:06:52 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #113 -: Февруари 17, 2014, 01:27:53 pm »
Здравей Вектор,
проверих сайта. Магнита под номер 10325 става, даже е по-добър от моя защото е по-дебел с 5 мм. А това ще даде възможност пистите на светло отразяващото фолио да бъдат по-раздалечени и да влияят по-точно на оптичните сензори. Пистите ще бъдат на две нива, като стерео пътека.
Магнитите мисля че са скъпи, аз купувам феро магнити в малки количества от завода за магнити от Перник. По-нататък, ако продължиш това хоби, трябва да си изградиш система за купуване. Хубаво е те да бъдат от едно котило така вероятността да бъдат по-еднакви е по-голяма. Но тук те играят поддържаща роля така че не е така фатално.
Аz_skeleta не съм те забравил, чакам сигнал за да продължим.
Бъдете.
Иван
« Последна редакция: Февруари 17, 2014, 02:00:55 pm от Иван БГ »

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #114 -: Февруари 18, 2014, 08:51:34 am »
Уважаеми съмишленици! Експериментирах неколкократно тук изложените магнитни системи . Експериментирах ги в различни варианти с леки изменения в конструкцията, но на този принцип. Резултата е песимистичен за мое съжаление. Стигнах до извода, че тук и в подобни системи и установки е нужно:
1. да се наруши равновесието на магнита.
2. това да стане без външна енергия - топлинна, електрическа , механична и др. Мисля, че формата на магнита може да ни осигури желания ефект ако тя не е цилиндрична, правоъгълна или тази на стандартно използваните магнити.
По моя, не експериментирана, преценка, магнита трябва да бъде с: конусовидна, трапецовидна или триъгълна форма, ако щете. Моята цел е всеки магнит да привлича или отблъсква от единия край с по-голяма сила отколкото в другия. А това дали ще наруши равновесието? Моля за дебати по изложеното от мен мнение! Успех на всички!
« Последна редакция: Февруари 18, 2014, 09:06:26 am от Maistora52 »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #115 -: Февруари 18, 2014, 10:02:22 am »
Здравей, ИванБГ!

Едната ос ще е готова от струга днес или утре. За отворите по нея и двуграма ще ми трябва малко време, че имам много работа в момента и фрезата е заета, затова ще я снимам без тях. Диска от спирачка в сряда ще ми го донесе един колега колоездач и ще я снимам и нея. Кои размери да сваля? Лагерните тела ще останат за другата седмица.
   По другия проект. Магнитите от хардовете са с различна дебелина. Като се прибави и разликата в диаметрите, след изрязване е съмнително дали силата на привличане ще е еднаква на всички парчета. Условието до колкото съм разбрал е да са абсолютно еднакви магнитите. Ако това не е проблем още днес ще ги дам да ми ги изрежат на нишкова ерозия. Ако е проблем, възможно ли е да си поръчам правоъгълни магнити и да им придам нужната форма?

   Поздрави!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #116 -: Февруари 18, 2014, 11:40:56 am »
Здравейте az_skeleta,
направо ми скрихте шайбата. Поздравление. За спирачката ми трябва D, d  и дебелина на диска. А що се отнася до дебелината на магнитите по вторият проект, има голямо значение. Трябва да бъдат еднакви, за да бъде силата на отблъскване една и съща. Вие ще видите когато започнем да форматираме магнитите какви прескамбичквания ще правим само и само да спечелим 1.5 гр. С тези проекти аз играя на твърдо. Трябва да станат от раз, затова не мога да ви дам съвет за правоъгълните магнити, защото не съм го правил с такива. Разберете, важно е!
Продължавам по темата за "Три тактова магнитна турбина". Направих квадрат от гетинакс може и от ламиниран паркет с размери 15х15 см. На струг направих отвор за двигателче от хард-диск с максимално дълга ос. Аз намерих ос 11 мм. Изкопах окръжност с Д-120 мм. така че да се скрият винтовете. Направих от стъклопласт капаче, с тези размери като вътрешният отвор е малко по-голям от оста на въртене. На този стъклопласт ще залепя бОбини, показвам ви ги. След като ги залепя ще ги покажа отново заедно.
Бъдете!
Иван





« Последна редакция: Февруари 19, 2014, 12:16:55 pm от Иван БГ »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #117 -: Февруари 18, 2014, 02:51:01 pm »
Браво ИванБг, показваш ни всичко от А до Я. Аз съм много благодарен. Бобините от какво са? От хард дискове ли са?
« Последна редакция: Февруари 18, 2014, 04:10:05 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #118 -: Февруари 18, 2014, 03:41:30 pm »
Здравей vsl,
не знам от какво са. Купувам ги от магазин където продават части от разглобени ел. машини. Ще ги заснема, за да видите какво представляват. Мисля че са от старите сметачни машини. Улицата е първата успоредна на тази където върви трамвай 20; 22. От халите надолу към Лъвов мост. Те са няколко такива магазина на същата улица. Обикновено взимам готови елементи за неща които не разбирам. Вярно е, че може да се извади ток и от двигателчето, но и ако това стане какво му е. Сега съм решил на един диск да залепя 4 бр. не рязани нео-магнити, ще видим какво ще стане. Ако пречат винаги могат да се махнат. Когато съм правил този проект съм го правил без тази добавка. Човек не бива да изпуска възможността за експеримент. Двигателчето има готови магнити, но те са феро. Така че ще имам възможност да видя при замяна на едните магнити с други при едни и същи обороти и едни и същи бОбини каква разлика ток ще се получи.
Бъдете!
Иван
ПП. Сега съм къде, къде по-добре с тези две "ОО" та.
« Последна редакция: Февруари 19, 2014, 11:06:51 am от Иван БГ »

Неактивен wendala

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #119 -: Февруари 18, 2014, 07:17:39 pm »
Здравей sabaka808. Мисля, че си прав за формата на магнитите. Муамар Йълдъз използва трапецовидни магнити в неговия магнитен двигател.

Поздрави!