Справочници, схемотехника, теория > Електроника

Полеви тиристор или транзистор с обратно управление

(1/2) > >>

Иван Димов:
   Преди време търсих информация за този полеви тиристор (прилагам файл). Но май е твърде оскъдна - пак ще търся, защото по мое мнение са особено добри за нашите цели. Аз бих го нарекъл по-скоро транзистор с обратно управление. При обикновените транзистори, промяната на тока през базата (в права посока) води до промяна на колекторния ток. При този тип полеви тиристори, промяната на гейтовото напрежение (или U емитер-база в обратна посока) води до промяна на анодния (колекторния) ток. Освен това конструкцията е сравнително проста и затова надеждна, обратното гейтово напрежение може да е доста голямо - 100 V и нагоре. Разработени са такива тиристори за ток 500 А и задържат напрежение 2500 V. Просто са чудесни - търся да си купя, ако някой намери информация, да се обади.

Михаил Кузмов:
Здр. Иван ! Не разбрах точно какво значи "....за нашите цели" за това пускам линкове към информация която може да се окаже полезна ! SI тиристора е японско изобретение и за това е трудно да се намери инфо. на наш език ! Впрочем разгледай и ако трябва нещо ще коментираме ! От първия сайт може да се купува !
http://www.si-chip.com/index.cfm?page=Thyristor
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/login.jsp?tp=&arnumber=674516&url=http%3A%2F%2Fieeexplore.ieee.org%2Fxpls%2Fabs_all.jsp%3Farnumber%3D674516 тук също
http://en.wikipedia.org/wiki/MOS_composite_static_induction_thyristor
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/eej.4391160310/abstract
http://accelconf.web.cern.ch/accelconf/e08/papers/tupd010.pdf
http://accelconf.web.cern.ch/accelconf/e02/PAPERS/MOPLE114.pdf 
общо взето какво правят хората по света ! От тази база можеш да се ориентираш за много информация стига да се справяш с езика !

Иван Димов:
   Под "нашите цели" имам предвид за възбуждане на Тесла трансформатор. Те явно тези полеви тиристори още не са влезли в широка употреба. Не знам защо, сигурно защото са прекалено добри. Намерих също патент от 1977 г. на същия принцип - Electric field controlled diode, някъде ги срещнах и като gate controlled diode (GCD). При управляемите тиристори (GTO), за да го спреш "по време на движение" се изисква голям пиков ток на гейта, съизмерим с анодния ток. Това хич не ми харесва, защото създава ненужни трудности в управлението. При този управляем диод, за който аз говоря, токът в права посока се спира с обратно напрежение на гейта, което почти не консумира ток. То тези управляеми диоди или полеви тиристори са всъщност транзистори, защото имат три структури p-n-p, съответно G(гейт)-K(катод)-A(анод). Много приличат на полевите транзистори с PN преход.
   Защо ли още не са навлезли в употреба - сигурно защото са много добри и надеждни, а и лесни за направа. Така просто са без конкуренция и ще са първи на пазара. Прилагам патента.

valex:
Иван Димов
Тиристора се 'спира' като му се спира протичащия през него ток. Спокойно може да се използва какъвто и да е тип тиристор за разреждане на зареден с високо напрежение кондензатор. Тоест да се използва като разрядник. Проблема е че масовите тиристори са нискочесточестотни.
Друг вариант е да се направи 'резонансен инвертор' с тиристори за първичната намотка.

Иван Димов:
   Този диод (тиристор), за който аз говоря е всъщност транзистор, т. е. може да управлява тока през анода чрез обратно напрежение между гейта и катода. И е високочестотен (в сравнение с тиристорите). Прилича също на електронните лампи, които спират тока при обратно напрежение между решетката и катода. Представлява един вид управляемо съпротивление.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия