Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Просто слънчево отопление за сиромаси.

(1/8) > >>

nedbmw:
Здравейте колеги изобретатели! :) Отдавана се каня да ви покажа "тенекийките" дето ги използвам за да си повиша температурата с някой и друг градус в южните стаи. Та вече повече от 4 години си ползвам едни алуминиеви ламарини сложени от вътрешната страна (откъм стаята) на част от прозорците ми. Едностранно са боядисани с черна температурно-устойчива боя и са обърнати към слънцето.  Захванал съм ги към дървената рамка на дограмата с едни кукички и пружини заради температурните разлики в разширението на листа ламарина, а това е най-простото окачване, което може да им се направи. В зависимост от това колко пряко им грее слънцето температурата им варира, като най високата която съм измервал е около120 градуса. Ако се направят със селективно покритие, както са по-скъпите слънчеви колектори, ще приемат и отдават повече топлина, да, но вече ще станат и по-скъпи. Имам сложени четири ламарини с различна големина на места, на които по принцип не искам да влиза слънце поради наличие на мебели. Ето и снимки за да видите за какво става въпрос.

getca:
Здрасти, nedbmw,

Ейй, най-после да видя нещо реално от доста време насам, щото се е заформила тенденция за сляпо повторение на нещо, измислено все от други хора. Работещо - не работещо, без значение, важното е да хабим мозъчна енергия кое къде е вързано, какъв елемент е на снимката и прочие глупости. Както и да е...важно, че тук виждам нещо просто, надеждно и работещо. Един вид директен преобразувател на слънчева енергия в топлина.

Поздравления за идеята и споделянето...

GTV:
Става и с щори боядисани едностранно в подходящия десен, примерно лилав. Така през зимните месеци с лилавото навън, а лятото с бялото. Опцията е, че може да се регулира ъгъла на ориентация като същевременно влиза и светлина. Недостатъка е, че не е съвсем сиромашко.

valex:
Винаги съм се чудел защо К-стъклата на стъклопакетите лятото не се завъртат на 180 градуса, за да може отразяващото покритие да отразява топлината навън, а зимата обратно да си остава топлината вътре и да влиза отвън.
Някой да е пробвал да обърне стъклопакет с К стъкло?

koce93:
До колкото виждам от втората снимка бялото на ламарината е навън. Трябва да е черна към слънцето. Аз съм боядисал щора от долната страна с черен мат спрей и зимата завъртам черното навън и щората пари и грее. Направил съм 200 л. варел за външна баня боядисан черен и лятото водата пари. Ако се вижда на снимката отвътре на стъклата с тиксо съм залепил 3 мм. изолация, която се поставя под ламината. Така влиза светлина и стъклата не изстудяват стаята.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия