Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Енергия от биомаса

БИО-ТЕХНОЛОГИИ

<< < (5/12) > >>

GTV:
 При мен експеримента протече три седмици и добих 240-250 литра биогаз от 7 литров биореактор. Материала беше някаква вкиснала супа топчета, малко брашно и закваска от прясна птича тор от комшията. По моя преценка съдържанието на сухото вещества беше 15-20%. Добива на биогаз за 24 часа излиза че е около 1,5 пъти от обема на биореактора. После изпуснах температурният режим под 32 градуса и процеса спря. При рестартирането процеса не тръгна, но при пускането, биогаза започна да гори на втория-третия ден.
  Ползвал съм по онова време следния ценен наръчник.
     http://www.mrec.org/pubs/dairy%20waste%20handbook.pdf

  Успех на начинаещите. :)

vsl:
Вкисналата супа топчета е доста важна. Разбира се в кръга на шегата.
http://mazeto.net/index.php/topic,424.0.html
Явно резултатите могат да се възпроизведат и от други.

Радико:
Супата топчета е важна, но май има нещо по важно:

--- Цитат ---После изпуснах температурният режим под 32 градуса и процеса спря
--- Край на цитат ---
Струва ми се, че има някаква критична маса под която бактериите не мофат да отдадат достатъчно енергия за да се самозагряват "по големите реактори май ги охлаждат даже" Ако се прави домашен реактор от жизненоважно значение е колко е критичната маса за да не е по малък реактора. За да не се прекрати процеса като в случая.

GTV:

--- Цитат на: vsl в Октомври 17, 2013, 11:49:44 pm ---........Явно резултатите могат да се възпроизведат и от други.

--- Край на цитат ---
Колега vsl , не е трудно да получиш раздвояване на личноста чрез прокси сървър, особенно ако имаш пререкания с Администрацията / Алтиум /. ;)


--- Цитат на: Радико в Октомври 18, 2013, 06:54:44 am ---.....Струва ми се, че има някаква критична маса под която бактериите не мофат да отдадат достатъчно енергия за да се самозагряват "по големите реактори май ги охлаждат даже" .......

--- Край на цитат ---
   Колега Радико, при аеробното разграждане / компостирането / имаме екзотермичен процес, докато при анаеробното разграждане процеса е ендотермичен.


--- Цитат на: vsl в Октомври 17, 2013, 11:49:44 pm --- Вкисналата супа топчета е доста важна.......

--- Край на цитат ---

 Защо вкисналата супа топчета/ ВСТ / е доста важна?
   Във ВСТ имаме вода,картофи, моркови,лук, фиде, ориз,кисело мляко,яице,кайма,олио и подправки. Енргииното съдържание на белтъците, въглехидратите и липидите е 9-40 kJ/g. Липидите като правило имат два пъти повече енергия на грам от белтъците и въглехидратите. Затова добива на биогаз от тон сухо вещество /СВ / може да варира в рамките на 100-1200 куб.метра. Както знаем супата се вари, при което се извършва процеса хидролиза и е първата стъпка от анаеробното разграждане.
  При вкисването на супата или ацидогенезата, продуктите на хидролизата се метаболизират от ацидогенните (ферментационни) бактерии в субстрати, предшественици на метана. Простите захари, аминокиселините и мастните киселини се разграждат до ацетат, въглероден диоксид и водород (70%), както и до летливи мастни киселини (ЛМК) и алкохоли (30%). След което имаме и ацетогенеза, при която образуваните киселини, които не могат директно да се преобразуват в метан от метаногенните бактерии, се превръщат в метаногенни субстрати.
 Както ще видите в Figure 12– Acid Phased Digester на Американския наръчник, при приготвянето на ВСТ е извършен първият етап от получаването на биогаза. Във другия биореактор протича втория етап на метаногенезата. Докато при първия етап температурата може да варира в по-широки граници при наличието и на кислород, то при метаногенезата наличието на кислород и светлина, както и отклонението от температурния режим водят до унищожаването на метаногенните бактерии.

 Изглежда че колегата Тини е пропуснал да отбележи че след повторното стартиране на процеса е добавил свежа птича тор и сок от стерилизирани кисели краставички. ;) :)
   

krasias:
GTV може ли един въпрос маята за хляб има ли някакво влияние върху метаногенезата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия