Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,

(1/7) > >>

ELPUNTO:

--- Цитат на: mzk в Септември 27, 2013, 07:24:05 pm ---@ELPUNTO, мисля, че все още CFL крушките са по-ефективни от светодиодните. Може да направиш справка и да пуснеш информация.

CLF по-скоро са подходящи за дълги периоди, докато светодиодните за димирано осветление, димирано в смисъл включвано от разни датчици - примерно като преминава човек и т.н.

--- Край на цитат ---

mzk не съм запознат с CFL крушките, или поне означението CFL не ми е познато. Правихме измервания и сравнения на нашите LED тела спрямо ел.крушки с нажежаема жичка, спрямо луминисцентните тръби и енергоспестяващите осветители. Нашите LED тела превъзхождат във всяко отношение.Идеята ни беше да разработим LED тела за битова употреба, както и за офис помещения.Такива на пазара все още няма.

НЕ споделям твоето мнение относно употребата на  LED тела, те са подходящи както за често включване/изключване, така и за продължителна работа.Това е доказано от опита ни.
Имаме и модел с регулируема светлина, плавно или на няколко нива.Но все още не е готов за пазара.Трябва да са разработи софтуер за адаптивно управление, в зависимост от външната светлина.БГ пазарът не е готов още за това, а и по света има малко такива адаптивни системи.
Следващата крачка ще е  LED тела с RGB светодиоди, те ще позволяват да се имитира дневната светлина изгрев, пладне, залез, но това е работа за . . . . светлото ни бъдеще . . . . дай Боже да доживея до него.  :)

mzk  LED осветлението е интересна и обширна тема, моля те кажи къде да я отворим или ти я започни в подходящия раздел.Тук стана мешавица солар . . . икономайзер . . .  LED тела.
Мисля, че по добре ще е, да обсъждаме само солари в тази тема.Много хора и фирми работят в областта на LED осветлението, те има какво да кажат, темата засяга почти всички във Форума.


 

 

ELPUNTO:
Светодиодното тяло LED 15 wat, е свръх икономично осветително тяло. Източник на светлина са 72 бр. светодиоди. Потребната ел. мощност е 15 вата. Светлината която излъчва осветителя LED 15 е 24 лукса, или тя се равнява на светлината която излъчва ел. крушка с нажежаема жичка с мощност 100 вата.

Живота на светодиодния осветител е повече от 50 000 часа или повече от 20 години.

За 2 000 часа работа  LED 15wat ще изразходва 30 Квт ел.енергия или 4,50 лв. (при цена 0,15 лв за 1 Квт.).

Тялото е предназначено за битово помещение.


getca:
Колега ELPUNTO, лукс е мярка за осветеност, а излъчената светлина или светлинният  поток се мери в лумени. Ето цитат от Wikipedia:

--- Цитат ---Един лукс осветеност се създава от светлинен поток един лумен, падащ върху повърхност един квадратен метър, т. е:
1 lx = 1 lm/m²
--- Край на цитат ---
Съгласно написаното в статията посочената осветеност на въпросното тяло няма нищо общо с лампа 100Вт, защото нейният светлинен поток е много-много над цитираните от теб 24лумена, даващи осветеност 24лукса. В крайна сметка светлинният добив на тялото ти е точно 1.6 лумена/ват, което сравнено със 100 и повече в съвременните мощни светодиоди е тотално малко и практически тотално неикономично. Виж ако смениш светодиодите с подходящи може и да има резултат на практика.
Има и още нещо относно живота на мощните светодиоди - посочените 50 хил. часа са си жива реклама, защото на практика са доста по-малко. За увеличаване на светлинния добив в мощните светодиоди се слага фосфор, който след първите няколко хиляди или стотици часове(зависи от качеството) променя характеристиките си и светлинният поток намалява. Сериозните производители дават графики как става това и в каква степен. Допълнително светодиодите искат много добро охлаждане и стабилно захранване, в противен случай се скъсява рязко животът им.
Имат си и други кусури тези модерни осветители, но да не влизаме в подробности повече. Технологията тепърва ще се развива и цените ще падат, но е още рано за масово навлизане на пазара поради една или друга причина. Това го казват и хора от бизнеса с осветителни инсталации. Засега газоразрядните лампи с електронно управление остават лидери(може би още година-две) като отношение цена/ефективност.
Съжалявам ако съм ти скършил малко ентусиазма.

Поздрави...

elektros:
Колега getca, от повече от 2 години кръглия плафон свети в моя хол с консумация около 16 вата и сила на светене като на крушка с нажежаема жичка 150 вата. От няколко месеца имам преработено тяло от 2-ка 40-ватови пури с нови светодиоди с обща консумация 19 вата, което ми свети в банята.... Осветеността няма да коментирам, равнява се на тяло с 3-ка 40 ватови тръби... Може да не съм спестил кой знае каква сума, но съм доволен, че не съм ги дал на монополистите, а съм ги похарчил за семейството си! По твоята логика не трябва нищо да се прави или да се купува, защото следващия момент ще има нещо още по-добро и по-хубаво.... Интересно на каква база коментираш, може би сравняваш с китайски светодиоди? ;D
Колеги,  желателно е всеки да коментира позиция или факти изхождайки от личен опит, реални експерименти или професия... ELPUNTO е потребител от форума, който абсолютно реално коментира факти и продукти, които са изработени, надеждни и с голям икономически ефект. Не виждам смисъл от коментари без покритие....Отнася се за всички теми!

Toshe:
Понеже съм чел с месеци за LED лампи ще си позволя да пиша. Първо трябва да изясним, че 24 лукса не значат нищо и на етикета на никоя енергоспестяваща, обикновена лампа не пише нищо в луксове. Връзката между луксове и лумени всеки може да си я види в Уикипедия, но те автоматично не се преобръщат.

LED диодите обикновено 80 лумена , до максимум 90 лумена на ват. Колкото повече са лумените, обикновено толкова повече са и келвините и светлината става по бяла, после синкаво бяла и поне според мен и производители като Philips, GE, OSRAM и т.н. само светлина до 3000К или така наречената топло бяла светлина е ОК за очите.
Лампа на Philips 17W с топло бяла светлина има 1050 лумена и отговаря на 75W обикновена крушка. Колегата няма как да е постигнал с 16 вата светене като на обикновена 23W енергоспестяваща крушка, която дава осветеност 1550 лумена или поне моята за 3 евро има толкова. Това, което е постигнал при използването на Лед-ове, които светят с максимално висока цветна температура би могъл да постигне почти толкова. Все пак тялото, което слага със сигурност спира част от светлината и реално светенето е колкото 100W крушка, но ако бе затворена в това тяло. Все пак вероятно светлината отговаря на 20W качествена енергоспестяваща крушка или максимум около 1300 лумена. Технически няма как да са повече, камо ли пък колегата да твърди, че свети както 150W, при която лумените са някъде 2200. LED светодиодите са минимално по-ефективни от обикновените енергоспестяващи лампи. Като цяло това тяло с 15 вата консумация би трябвало да свети като 90 ватова крушка с жичка, но все пак малко по-слабо от 100 ватова крушка и вече осезаемо по-слабо от 23W качествена енергоспестяваща крушка, която свети една идея по-добре от 100 ватова крушка с жичка.

Ще синтезирам безспорните факти накратко. Лед лампите каквито и да било може да са съвсем минимално по-ефективни от енергоспестяващите, с разлика максимум до 20-25%, но често разликата е по-малка. Лед пурите, за които е писал колегата принципно са едни от най-ефективните ледове, които достигат тези 20-25% по добра ефективност. Реално може да е постигнал около 1800 лумена от неговите 19 вата, което е малко повече от енергоспестяваща 23W лампа. Не знам колегата за какви три тръби от 40W говори. С 19W LED пури може да свети, не може да светиш никога дори колкото две луминесцентни пури от 18W. В най-добрият случай имаш 50% по-добра енергоефективност. Всичко друго звучи силно несериозно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия