Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Разработка на икономайзер за ДВГ

<< < (2/5) > >>

mzk:
Здравейте. Отдавна предлагам да направим един общ форумен стенд, където да измерваме показатели от подобни устройства. Имам едно двигателче, което бих могъл да пожертвам за тази цел. Трябва да му се направи електроника и да се приспособи някакъв инжекцион (карбуратор е, едноцилиндров).

Колегата valex може би ще може да даде едно рамо по въпроса.

GTV:
 Колега Електрос, нищо ново под небето. Както е казано, жената ще ражда в мъки а мъжът ще изкарва хляба с пот на челото. За жената не знам как да помогнеме, ама за нашего брата има варианти поне потта му да не е студена. Нещо напоследък съм болнав и ме избива на философстване. :(
  Та да попитам по друг начин.
    Приемаме условно че разхода на гориво е около 9 литра или 100 КВт.часа. От тях 35КВт.часа са механична мощност и 65 КВт.часа топлинна мощност, пак условно. При икономия от икономайзера 20% получаваме 7,2 литра разход. От тук изникват два въпроса?
 1. Икономайзера въздейства върху калоричноста на горивото, тоест 7,2 литра пак са 100 КВт.часа?
 2. При 7,2 литра или енергиен еквивалент 80 КВт.часа, механичната мощност е пак 35 КВт.часа и топлинна мощност вече 45 КВт.часа?
   За мен е важен отговора на първият въпрос.
 Извинявам се за лаишкия въпрос но искам да си изясня нещата като блок-схема преди да навлизам в подробностите.
 Предварително Благодаря и Късмет.

valex:
mzk
И според мен единственото доказателство за реални икономии е двигателен стенд. Добре би било да има свързан към двигателя един електрогенератор (може да се ползва и готов китайски двигател-генератор 350лв. за 3500W). Към него с таймер да се свързват примерно различни лампи или ел. печки за промяна на натоварването. Така ще се имитират различни режими на работа на двигателя. И най-вече се получава повтаряемост на режимите.
Аз бих се включил в изработването на тестов стенд. Макар управлението ми да не е съвсем довършено може да свърши работа. Трябва да уточним какво точно ще трябва.

mzk:
Моторът, който предлагам няма куплиран електрогенератор, нито обратни връзки.

Ако има навитаци, може да съберем пари и да купим готов бензинов мотор-електрогенератор, но е пак карбуратор и ще трябва да се прави електрониката за прецизните измервания. Както написа, за около 350-400 се намират. 20 човека * 10 лв.

elektros:
Колега GTV,  единственото логично обяснение е разбиване на молекулите и по-доброто им свързване с въздуха и съответно по-добро  и ефективно изгаряне на горивото. Като "страничен" ефект се забелязва силно утихване на мотора и забележителна мощност в ниските обороти  на високи предавки. Миризмата от ауспуха също е променена, няма дразнещо-кисела миризма, а само лек мирис на изгорял бензин. Какво точно става не е много ясно, защото не е правен анализ на обработено гориво. Ефект има, но искам да съм сигурен в резултати и на други автомобили, за да не  се окаже, например, че Голф 4 ще се разсърди на подобреното гориво... :D  Често казано от 10 години се занимавам с автомобилна електроника и съм изненадан, че още има какво да науча.... ;D 
За Омегата правилно си се досетил, снижението е средно 2 литра спрямо същите режими на каране.  Интересно е, че изгорелите газове са  доста студени,  след 10 км натоварен софийски трафик спокойно си държиш ръката на последното гърне, което е не повече от 45-50 градуса...По-ефективно изгаряне- по-ниска температура на изгорелите газове....Има логика...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия