Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Разработка на икономайзер за ДВГ

<< < (3/5) > >>

fade:

--- Цитат на: mzk в Септември 30, 2013, 09:11:04 pm ---Моторът, който предлагам няма куплиран електрогенератор, нито обратни връзки.

Ако има навитаци, може да съберем пари и да купим готов бензинов мотор-електрогенератор, но е пак карбуратор и ще трябва да се прави електрониката за прецизните измервания. Както написа, за около 350-400 се намират. 20 човека * 10 лв.

--- Край на цитат ---

Колеги MZK & valex, абсолютно подкрепям идеята ви за стенд, така много бързо ще престанат всички спорове относно работоспособността на разни изделия.  Мисля че нямате нужда от електронна управляваща система. На статични режими карбураторът е достатъчно прецизно устройство, за тези нужди. Единствено трябва да се настрои с широколентов кислороден датчик сместа му. Просто се засича тегловният разход, на гориво, като много важно е горивото и температурата и влажността да са приблизително еднакви по време на сравнителни тестове. Хубавите генератори, за ток си имат следяща система която, според натоварването на генератора управлява двигателя! Предполагам, че тестовете които ще се правят ще бъдат, на статични режими и едва ли ще се симулират динамични преходи и натоварвания. При динамични натоварвания на автомобилите които караме в момента обратните връзки по изгорели газове не влияят на управлението на горивото и двигателя работи в така нареченият отворен цикъл, на контрол. Тъй като устройствата със сигурност няма да работят при тези режими и в един реален автомобил не виждам смисъл да се тестват при динамични режими. Могат да се кажат много неща в тази връзка и то като се почне от основите на физиката и понятията маса и сила обаче лично аз нямам време за подобни широкообхватни теми.


--- Цитат на: elektros в Септември 30, 2013, 11:26:39 pm ---Колега GTV,  единственото логично обяснение е разбиване на молекулите и по-доброто им свързване с въздуха и съответно по-добро  и ефективно изгаряне на горивото. Като "страничен" ефект се забелязва силно утихване на мотора и забележителна мощност в ниските обороти  на високи предавки. Миризмата от ауспуха също е променена, няма дразнещо-кисела миризма, а само лек мирис на изгорял бензин. Какво точно става не е много ясно, защото не е правен анализ на обработено гориво. Ефект има, но искам да съм сигурен в резултати и на други автомобили, за да не  се окаже, например, че Голф 4 ще се разсърди на подобреното гориво... :D  Често казано от 10 години се занимавам с автомобилна електроника и съм изненадан, че още има какво да науча.... ;D 
За Омегата правилно си се досетил, снижението е средно 2 литра спрямо същите режими на каране.  Интересно е, че изгорелите газове са  доста студени,  след 10 км натоварен софийски трафик спокойно си държиш ръката на последното гърне, което е не повече от 45-50 градуса...По-ефективно изгаряне- по-ниска температура на изгорелите газове....Има логика...

--- Край на цитат ---
По скоро колега е свързано индиректно с двете изомерни форми на водорода и пространствената форма на въглеводородните молекули когато в тях са вкл орто и параводородни атоми.  Преди два три месеца попаднах на много подробно изследване в тази насока и лично за мен обяснението е съвсем логично и приемливо от гледна точка на конвенционалната наука. Като подкрепа на тези думи искам да кажа че подобни устройства се ползват от доста години в Щатите за какво ли не. При обработката на горивото с магнитно поле с точно определена напрегнатост (подчертавам точно определена) и за определена продължителност, се получава превес на ортоводородни атоми във веригите, и така се увеличава, контактната площ (ако мога да я нарека така)  за реагиране с кислорода. Това възбудено състояние разбира се не е постоянно, и ако оставите "активираното" горивото след време равновесието на пара и орто водородни атоми в молекулите се възстановява. Мисля че по тази тема може по добре да се изкаже PyroVeso. Както се досещате предполага, ефекта от тези устройства е точно между 10-15% и няма там никакви, 20-30%, че и нагоре проценти... 8)
Между другото, ако не ме лъже паметта водорода в резервоарите на совалките се съхранява точно в по слабо активната си пара изомерна форма и преди подаване в горивната камера се активира от магнитни полета. Не претендирам за 100% достоверност на последното изречение просто така съм го прочел някъде, а доверителността ми на този източник е не повече от 60-70%. Мога да приложа и диаграми от въпросното изследване обаче, това не може да стане в този момент.

fade:
Добавих картинките към предният пост който показва ефекта при молекулата на метан, предполагам че тъй като останалите горива също са Въглеводороди, механизмът е същият!  ;)

GTV:
             Енергийно съдържание на горивата и октаново число.
             Вид гориво:
    Бензин.........91–98 октана .......30,885-33.495 MJ/L..........43,5MJ/kg 
    Газ - LPG..........115 октана .........23.05-26.738 MJ/L.........46.1 MJ/kg
    Етанол..........108.6 октана .......................21.2 MJ/L..........26.8 MJ/kg
    Метанол........108.7 октана .......................17.9 MJ/L..........19.9 MJ/kg
    Газохол.........93/94 октана .......................33.7 MJ/L..........47.1 MJ/kg (10%Етанол + 90%Бензин)
    Нафта.........................................36.722-38.003 MJ/L..........42.7 MJ/kg
    Природен газ /метан/........39 MJ/м. куб.....25.3 MJ/L..............55MJ/kg

                                                1KW.h=3.6MJ

  Явно въпросите ми са били съвсем условни. При 9 литра и 35% механична мощност имаме разход 25,37KW.h, а при 7,2 литра -разход 20,3KW.h. 
     

fade:
Колега GTV не знам откъде е източника на вашата табличка, обаче мисля че в нея има грешки. За другите, горива не съм сравнявал, но LPG e с по-висока енергийна плътност на kg  от бензина ;)
Нещо не схващам, идеята за когенерация? Според мен единственото смислено решение за автомобил е газова турбина, безстепенна предавателна кутия, механичен акумулатор на енергия (маховик), и регенерация на електричество от активни електромагнитни амортисьори като тези
 Разбира се, това е само една концепция... да ми се чуди човек на акъла от,де ги измислям подобни сложнотии.

GTV:
 Колега Фейд, взел съм я от автомобилен форум:
    http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=21587
 Проверих я още на две места и като че ли е вярна.
 

--- Цитат на: fade в Октомври 01, 2013, 07:59:38 pm ---Колега GTV .......
Нещо не схващам, идеята за когенерация? .......

--- Край на цитат ---

 Няма много за схващане. Ако се снабдиш с двигател който е обурудван с алтернатор и климатик, а ти се намира наблизо и природен газ, можеш без много усилия да си отопляваш къщата. Разбира се за климатика са нужни още някои неща за да дърпаш енергия от околното пространство. Метановата инсталация и икономайзера също влизат в сметките. Въобще би се получила много интелигентна система с просто управление.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия