Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Модификация на компютърно захранване(PC PSU) като лабораторно

<< < (7/7)

krasias:
Здравей getca, темата ти е много интересна и обясняваш много подробно. Мисля че с тези подробни разяснения по темата всеки с малко практика и опит ще се справи със задачата. Проблема обаче е че не всички имаме измервателни уреди, ето и аз нямам осцилоскоп а и за момента не мога да си го позволя да си купя. Но при първа възможност ще си купя, защото импулсните захранвания навлязоха почти изцяло в бита и техниката и трябва да ги изуча по подробно. А и за другите колеги важи това защото при ремонта на съвременните уреди вече можеш да оправиш само захранването и силовата част. Getca може ли това захранване да се направи като зарядно за NiCd акумулатор.

getca:
Здрасти, krasias,

--- Цитат на: krasias в Септември 19, 2014, 10:30:43 am ---Getca може ли това захранване да се направи като зарядно за NiCd акумулатор.

--- Край на цитат ---
Идеално е за целта, задаваш масималното напрежение, ограничаваш тока според капацитета и си готов. При достигане на зададеното напрежение токът ще намалее до някаква малка стойност, необходима за поддържане на заряда. Толкова. Е, вече ако искаш някакви специални режими с импулсен заряд/разряд ще трябва допълнително приставка на изхода да мислиш. Дотук говорим само за постояннотоков заряд. Въобще става за всякакъв вид акумулатори, стига да се спезва съответния режим на заряд.
А за уредите си прав, просто не става да се пипа на сляпо. Дори най-простия осцилоскоп би вършил някаква работа за наблюдаване наличието и формата на импулсите. Е, така е с модерната техника.  :) Едно време беше лесно на 50Хц, мериш с V-метъра и си свиркаш, макар че и там понякога си трябва осцило, мда.

krasias:
Getca благодаря за отговора, ще ти кажа защо те питах това, сдобих се с два фотоволтаични панела 215Wp и имам NiCd акумулатори но съвременните соларни контролери не поддържат NiCd. Затова трябва да си правя сам контролер а акумулатора ми е сериозен 24вч 150Aч. Извинявай искам да те попитам още нещо, знаеш ли как ще се държи компютърното захранване при модифицирана синусоида.

getca:

--- Цитат на: krasias в Септември 19, 2014, 11:13:27 am ---Извинявай искам да те попитам още нещо, знаеш ли как ще се държи компютърното захранване при модифицирана синусоида.

--- Край на цитат ---
Би трябвало да няма проблем, макар че изправителните диоди на входа няма да работят добре при тия стръмни фронтове. Може би ще е добре да  се смени входния Гретц с мощни импулсни диоди. Абе трябва да се пробва и то ще си покаже, мда.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия