Форум > Препратки, сайтове, източници
НОВАТА ДАТА
Радико:
--- Цитат на: ndm в Декември 20, 2019, 09:44:37 pm ---juliang, значи проблем има още на 20-я км., а ти разправяш за воаяжи до луната и нам си къде. А да, използва СЕ ето тази формула e^(π*ι)+1=0 затова СЕ случват нИщата.
--- Край на цитат ---
Дали правиш разлика между "проблеми" и "невъзможност"
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Декември 20, 2019, 09:29:50 pm ---"Придаване на кинетика на флуида"... ако разбирам правилно имаш идея да направиш торнадо за да намалиш съпротивлението на ракетата от триенето във въздуха... Но проблема не е в триенето на ракетата във въздуха. Проблема е вдигането на тежестта - това изисква толкова много енергия.
--- Край на цитат ---
Не съм казал че триенето на въздуха а проблем а че въздуха, особено при ниските километри е флуид със маса (1.2 кг/м3 при 20 С и определена влажност) като тази плътност може да се използва, и вместо да се бута цялата маса на ракетата, с огромното гориво за първата степен, може въздуха, при определена конструкция, да минава покрай, или през, конструкцията и така когато скоростта на изтласкване позволява за единица време да премине повече, като тегло флуид покрай, или през, конструкцията то тогава предполагам е ясно какво ще се получи и точно отношението на тежестта на изтласкваната флуидна маса към тежестта на самата конструкция ще създава необходимото повдигане, като скоростта на това повдигане ще е в директна зависимост от върпросното отношение.
Тук разбира се няма нищо чудно или странно, въпроса е че това изисква отделна двигателна система при различните степенни. Както казахте има такива опити със самолети, като система за това кето обрисувам, и това е така.
--- Цитат на: ndm в Декември 20, 2019, 09:44:37 pm ---jА да, използва СЕ ето тази формула e^(π*ι)+1=0 затова СЕ случват нИщата.
--- Край на цитат ---
ndm, може да не сте чували но "тази формула" се нарича "Euler identity" (идентификатора на Ойлер):
https://en.wikipedia.org/wiki/Euler%27s_identity
Но тук може би сте се натъкнали на нещо, съвсем случайно разбира се, понеже в края на 19-ти век, когато Стайнмец пръв започва да използва i за обясняване на динамиката в променливо токовите и "транзитни" електромагнитни системи, един негов интелектуален конкурент, Владимир Карактов ( тогава професор в Корнел ), го обвинява че с новите си формули Стайнмец "произвежда електричество от (-1)1/2". Така че кой знае може "(-1)1/2" де е сновно за идеята, ако не на енергия от нещо което не разбираме, то поне насока към използване на познатата ни енергия по-ефективно.
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Декември 21, 2019, 12:52:27 am ---Не съм казал че триенето на въздуха а проблем а че въздуха, особено при ниските километри е флуид със маса (1.2 кг/м3 при 20 С и определена влажност) като тази плътност може да се използва, и вместо да се бута цялата маса на ракетата, с огромното гориво за първата степен, може въздуха, при определена конструкция, да минава покрай, или през, конструкцията и така когато скоростта на изтласкване позволява за единица време да премине повече, като тегло флуид покрай, или през, конструкцията то тогава предполагам е ясно какво ще се получи и точно отношението на тежестта на изтласкваната флуидна маса към тежестта на самата конструкция ще създава необходимото повдигане, като скоростта на това повдигане ще е в директна зависимост от върпросното отношение.
--- Край на цитат ---
Искаш да сложиш вентилатор на ракетата и да се надяваш да я вдигнеш оттласквайки я от въздуха?!? Изобретяваш турбовитловия (или турбовентилаторния по-скоро) двигател?
Само че забравяш че плътността (а оттам и масата) на въздуха рязко намалява с увеличаването на височината и тази конструкция ще ти позволи да направиш нещо само на първите 1-2 км. След това ще трябва да изхвърлиш всичко това дет си го вдигнал и да продължиш по класическия начин. А енергията от това че си вдигнал всичко това дет вече не ти трябва ... я губиш.
Проблем 2 - защо ли няма свръхзвукови витлови самолети? Защо хеликопетрите не могат да се движат със скорост по-голяма от 300-400 (айде 500) км/ч? Водя те към това, че с перка не можеш да преодолееш звуковата бариера (т.е. теоретично можеш, но загубите ще са покъртително големи и конструкцията и материалите ще са невъобразимо скъпи). А 500 км/ч съвременната ракета ги набира за по-малко от минута.
И третата подробност - Фалкон хеви тежи "скромните" 1 420 788 килограма при старта. 1 400 тона, човече :) За да получиш полжителна тяга, трябва да задвижиш поне 1 500 тона въздух. 1 500 000 килограма, или 1 300 000 кубически метра (най-грубо). Съвсем най-грубо това е куб със страна 110 метра. Разбираш ли за какви обеми говорим? Каква перка ще задвижи такова количество въздух? Че и да го задвижи със скорости от стотици метри в секунда ...
Да, ще кажеш "това са технически проблеми"... Ами точно тези "дребни проблеми" все още ни държат и караме ДВГ и летим с ракети с химически двигатели. Засега това са технологиите, другото са фантазии. Знае ли човек, може някой ден фантзиите да станат реалност, но ... в момента реалностите са това.
montanar:
Да вметна - основния проблем за МКС както и другите близки обитаеми спътници да са на такава малка височина са поясите на Ван Алън - не че ме могат да ги вдигат високо, то реално основната работа е свършена след двадесеттия климетър - проблема е че по-високо нищо не вирее дълго време и живо и електроника, и така до над 20 000км.
montanar:
Ванчо пак неподготвен се изказа - поясите не пречат особено ако само се преминават - да радиация има и след тях но не чак толкова голяма. Проблем са средните орбити. 20-20 000км. Луната е на 380 000км - там пояси на адаша ти няма ;)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия