Форум > Препратки, сайтове, източници
НОВАТА ДАТА
ndm:
Не ми СЕ ходи до луната, знам вече че няма нищо там, но наинат ще СЕ разходя още един раз. Тъкмо ще пробвам новата ракетка, която дедо коледа ще ми донесе. Е малко е по-тежичка от другите с които съм ходил - 2,8 тона е, така каза дедото. Също така каза че с нея ще СЕ стига до луната за само 9610 секунди. Ще се обадя да го подсетя да не забрави да прати новия най-добър оргонен двигател, който по думите на такива които вече го имат, може да разкарва из орбита 3 тона тенекии с 40 км/сек.
А, щях да забравя, дедото каза, че ще има и специален бонус – картичка с новата дата. Но картичката ще е само за тези, които си купят последния модел огр. двигател.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Декември 20, 2019, 09:50:59 am ---Ние едва дигаме 2-3 тона в орбита, най-добрите ни двигатели просто не могат да дадат скорост по-голяма от 40 км/сек... На инат отидохме до луната няколко пъти, след това видяхме че там няма нищо и спряхме да ходим. До Марс пък само пращаме тенекии (и там съшо няма нищо както се видя).
За 40 години полет една от нашите тенекии все още математически не е излезнала от Слънчевата система...
--- Край на цитат ---
juliang, много сте прав за тези неща, но не защото има проблеми с технологиите а защото има проблеми с мисленето или по скоро с прилагане на една и съща технология при различни условия.
Какво се прави сега, при изкарването на различни обекти в орбита? Огромна част от енергията, повече от 60%, се изразходва за вдигане на целия, апарат до около 67 километра височина и набиране на определена скорост, като след това се включват другите степени. Тоест, най-много енергия се изразходва в среда където имаме най-плътен флуид ( въздуха ), оставяме земното привличане настрана. Тоест вместо да се придае кинетика на флуида и по този начин да се конструира апарат които да използва тази кинетика (релативно към тялото на апарата) до определено подходящо ниво, за набиране на скорост, хората се опитват за избутат апарата през флуида, като забележете най-ниската скорост е където флуида е най-плътен ( в първите 10-тина км ). За тези които не могат да си представят за какво става въпрос, това е все едно някой да се опитва да предвижда подводница или кораб (с витлова система) във мед. За съжаление така се прави от десетилетия, от зората на индустрията, с насадени технологии, и има има много малко разчупено мислене, и желания за вземане на риск, за да се видят други иновативни решения.
А веднъж стигнели се в орбита, където нямаме никакво съпротивление на флуид и земното притегляне е пренебрежимо, от това което е много близко до земната повърхност, има интересни идеи, като тази например:
https://www.youtube.com/watch?v=24kBCohXblE&t=0s
Bat_Vanko:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Декември 20, 2019, 08:30:33 pm ---А веднъж стигнели се в орбита, където нямаме никакво съпротивление на флуид и земното притегляне е пренебрежимо, от това което е много близко до земната повърхност, има интересни идеи, като тази например:
--- Край на цитат ---
epwpixieq-1, ако за твоята глава гравитационното притегляне на височина 400 км (там където лети МКС) е пренебрежимо малко, то за всички останали тела е 89% от това на земната повърхност. А "земното притегляне" е пренебрежимо малко благодарение на центробежните сили при орбиталното движение.
juliang:
А някаква друга идея ли имаш за първите 20-тина километра (щото толкова горе-долу е проблема).
Целия зор е че ракетата трябва да си носи горивото. Цялото. Не можеш да спреш на 20 км височина и да дозаредиш (а дори и да може - кой и на каква цена ще вдигне горивото за дозареждане на 20 км височина?)
Да, правят се някакви експерименти ракетата да се качи със самолет докъдето самолета може да лети, но ... не е по-икономично, а има и доста ограничения при този тип.
"Придаване на кинетика на флуида"... ако разбирам правилно имаш идея да направиш торнадо за да намалиш съпротивлението на ракетата от триенето във въздуха... Но проблема не е в триенето на ракетата във въздуха. Проблема е вдигането на тежестта - това изисква толкова много енергия.
Да не говорим, че все още нямаме енергията да създадем едно дори и мъничко торнадо... нито да спрем такова, или дори да го отклоним поне мъничко за да запазим някой град.
Да, евентуално една голяма вакуумна тръба с диаметър 5-10 метра и височина 20-тина километра ще елиминира въздушното съпротивление, но ... засега най-високото което сме вдигнали е няма и километър. 5% от това дет ни трябва. А трудностите растат експоненциално с увеличаването на височината. И това пак не ни решава въпроса. Както както казах триенето не е най-големия консуматор.
ndm:
juliang, значи проблем има още на 20-я км., а ти разправяш за воаяжи до луната и нам си къде. А да, използва СЕ ето тази формула e^(π*ι)+1=0 затова СЕ случват нИщата.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия