Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 377261 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #480 -: Март 10, 2023, 02:18:52 pm »

                                                                          ЕНЕРГОНЕЗАВСИМА   КЪЩА
                                                             Слънчево парно & Домашна Ел. Централа

                                                                     отопление през март 2023 г.

Вече сме м. март, за сега Баба Марта не е много слънчева и усмихната. Първите 5 дни на март, край София, бяха облачни и дъждовни, след което последваха 4 полуслънчеви дни, имаше слънце но „намръщено”, по мартенски, през облаци.

Въпреки това, през 6, 7, 8 и 9 март аз отоплявах къщата изцяло със Соларите – Слънчевото парно и Домашната Ел. Централа.Не съм включвал газ – котела, нито съм ползвал ток от мрежата за отопление.Експериментът излезе успешен.

През деня добивът на ел. енергия от ДЕлЦ  достигаше 7 – 8 кВтч , тази ел. енергия отиваше изцяло за отопление на къщата. Ел. уреди успяваха да поддържат температура 20* C  – 21* C в стаите чрез ЕКОчистата и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.

Слънчевото парно също произвеждаше топлинна енергия, но при облачно време, когато често се редуват облаци  – слънце – облаци, топлинните колектори не успяват да поемат слънчевата радиация, на тях им трябва продължително слънцегреене за да се загреят.Все пак за деня Слънчевото парно произвеждаше 10 – 12 кВтч топлинна енергия, която се акумулираше в Буферния съд и през нощта, тази енергия през радиаторите поддържаше топлинният комфорт в къщата.

Вече се усеща пролетта, денят става по дълъг, слънцето е по силно, дневните и нощните температури се повишиха. Вероятно към края на март, Соларите ще произвеждат топлинна и ел. енергия повече от нужното за отопление т.е. ще имам излишък от енергия. Въпросът за „складиране” на енергията ще се появи отново.

                                                                  ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ ДА БЪДЕ С ВАС
                                                                                   ELPUNTO

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 524
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #481 -: Март 10, 2023, 02:30:00 pm »
Вече цяла седмица без да ползвам каквото и да било отопление, денем и вечер в жилището ми се поддържа температура 22 грС. Имам 6 см стиропорена изолация, 3-ен стъклопакет и К-стъкло, гипсокартон и вата на стените и таваните, на пода - сух под гранули на Кнауф с гипсофазер. Изолацията ми е, като в термос. Явно съм си докарал ДЕЦ без да искам.  :)

Разход на енергия 0W.  :)
Приход на енергия 0W.  :D

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #482 -: Март 12, 2023, 07:25:01 pm »


                                                                          ЕНЕРГОНЕЗАВСИМА   КЪЩА
                                                             Слънчево парно & Домашна Ел. Централа

                                                                                  12 март 2023 г.   

Нощните температури 11 – 12 март бяха около 0* C. Сутринта имаше хубав лед по стъклата на колите и
върху плоските топлинни колектори. Снимките които "качвам" са направени към 8:00 ч., слънцето вече
огрява, но температурата е още +2 – +3* C.

12 март беше хубав, слънчев ден, но въпреки слънцето, денят бе студен.Температурата достигна не повече
от 10*C – 11*C и това към обяд.

Соларите работиха на МАХ , добивът на моята Домашна Ел. Централа надхвърли 13 кВтч за пръв път
този отоплителен сезон.Слънчевото парно повиши температурата в Буфера с повече от 25* C, което значи произведена
над 20 кВтч топлинна енергия.Или общо Соларите произведоха над 30 кВтч топло и ел. енергия.

Цялата произведена енергия на 12 март се използва за ОТОПЛЕНИЕ.Мисля, че ще стигне за през нощта и до сутринта
на 13 март, когато огрее новото слънце.Ако остане някаква неизползвана топлина, тя ще бъде не повече от 7 – 8 кВтч.

Така стоят при мен нещата с отоплението.Това което пише EDM electronics , че поддържа 22* C без топлоизточник
за мен звучи като фантастика.EDM electronics, изглежда живеем в различни държави и континенти.

Колега EDM electronics, ако имаш някакво новооткрито енергийно устройство, с което се отопляваш, бъди така добър
и сподели с нас.Всеки от ФОРУМА иска да се отоплява с . . . . "Разход на енергия 0W."

Днешният слънчев но студен 12 март показа , че Соларите могат да поемат на 100 % отоплението и оттук насетне,
всеки слънчев/полуслънчев ден отоплението на къщата ще става с ЕКОчиста и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.

                                                       ТОПЛИННАТА  ЕНЕРГИЯ  ДА  БЪДЕ  С  ВАС
                                                                         ELPUNTO                         

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #483 -: Април 01, 2023, 12:21:55 am »

                                                                         ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС
                                                                             март   2023 г.

                                                                             
                                                     Слънчево парно – 2  &  Домашна Ел. Централа 2

Баба Марта отново показа, че е капризна и свадлива.Имаше няколко топли и слънчеви дни, но
като цяло м. март е месец от отоплителния сезон.

Ето какво показва статистиката за м. март 2023 г.
През м. март край София е имало :
                                        слънчеви дни . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . 8 дни
                                        полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 дни
                  облачни, мъгливи, дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . 14 дни

Топлинната енергията произведена от Слънчевото парно . . . . . . .  290 кВтчаса

Домашната Ел. Централа – ДЕлЦ е работила . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31 дни
Ел. енергия произведена от ДЕлЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 260 кВтчаса

Изразходвана ел. енергия общо дневна + нощна . . . . . . . . . . . . . . 500 кВтчаса
Разход на газ за отопление, БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31 куб.м.
Изразходвана ел. енергия за отопление дневна тарифа. . . . . . . . . . 100 кВтчаса
Изразходвана ел. енергия за отопление нощна тарифа. . . . . . . . . . .250 кВтчаса

Стаите са отоплявани 100 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12 дни
Стаите са отоплявани 50 – 60 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7 дни
Стаите са отоплявани 10 % <  от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 дни
Стаите са отоплявани   0 %     от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0 дни

Ако направим сравнение, 350 кВтчаса общо ел. енергия за отопление от мрежата
и 550 кВтчаса произведени от Слънчевото парно и ДЕлЦ използвани изцяло за ОТОПЛЕНИЕ.
Общо Соларите произведоха по голямата част от енергията изразходвана за отопление през м. март.

Изразено в проценти изглежда така :
Енергия за отопление през м. март  900кВтчаса . . . . . . . . . . . . . . . . .100%
Енергия произведена от Соларите за отопление 550 кВтчаса . . . . . . . . 61,11 %
Енергия от ел. мрежа изразходвана за отопление 350 кВтчаса . . . . . . . 38,89 %

В заключение, делът на Соларите в енергийния баланс на домакинството през март надмина
енергията използвана от ел. мрежа. Или от 31 дни, през м. март 19 дни къщата е отоплявана с екоЧИСТА
и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия и 12 дни с енергия от ел. мрежа.

Има още какво да се желае за да се получи ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА къща.

                                                    Топлинната енергия да бъде с вас !
                                                                      ELPUNTO                   

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #484 -: Април 19, 2023, 07:49:59 pm »

                                                                    ПОТРЕБЛЕНИЕ  на   ГАЗ
                                                                   през 2021 г., 2022 г. и 2023 г.


Аз ползвам природен газ – метан за отопление, Битова Гореща  Вода – БГВ и готвене.
Ползвам газ от 2005 г., гр. Банкя където живея е газифицирана от началото на 2000 г.
Доставчикът е фирмата ОВЕРГАЗ, тя се явява като дистрибутор на БУЛГАРГАЗ, по тази причина
в Банкя и др. населени места където ОВЕРГАЗ е доставчик, газта е по скъпа от цената на Булгаргаз.

Така или иначе, доставчикът ОВЕРГАЗ си изпълнява своите задължения, доставя газ до къщата ми
по газоправода, аз си плащам и всички сме доволни  >:(  . Цената на газта се променяше многократно,
не помня по памет, но мисля че последните 10 год или от 2010 г. до 2022 г. цената беше около 1 лв. за
един куб. м. газ. При цена 1 лв. за 1 куб. м. отоплението на газ беше почти равно по цена с отоплението на ток.

Но през 2022 г. благодарение на един българо – канадски дебил цената на газта се повиши 4 пъти .
Тази космичекско висока цена създаде множество проблеми, както за битовите така и за промишлените
абонати на газ.И аз както повечето газ – потребители търсих начин да се "спася" от енергийната
зависимост от газ. За мой късмет през 2022 г. направих основен ремонт на моето Слънчево парно
и на Домашната Ел. Централа, писах за това във ФОРУМА.

На практика Слънчевото парно – 2 и ДЕлЦ – 2 изиграха решаваща роля през отоплителния сезон 2022 – 2023 г.
На графиката която пускам, ясно се вижда рязкото намаление на газ потреблението в края на 2022 г. и в началото на
2023 г. Благодарение на Соларите и новите възможности на Слънчевото парно – 2 домакинството ми се отоплява с
екоЧИСТА и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия и ток от ел. мрежа НОЩНА ТАРИФА.

В заключение ще кажа, че вече една седмица съм в "слънчев режим" т.е. отоплението и БГВ се извършват от Соларите,
въпреки че м. април до сега е дъждовен и облачен.














 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #485 -: Юли 28, 2023, 02:59:44 pm »

                                                                            ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС
                                                                    през първите 6 месеца на 2023 г.     


                                                            Слънчево парно – 2  &  Домашна Ел. Централа 2

В средата на лятото сме, м. юли почти изтече. В БГ настана лятна жега, всеки търси сянка и прохлада.
Реших да направя енергийния баланс на домакинството ми за първите 6 месеца на 2023 г.
Ето какво показват цифрите :

За 6 месеца моята ДЕлЦ е произвела ел. енергия . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1 500 кВтч
За 6 месеца моята ДЕлЦ е работила . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 172 дни
За 6 месеца моята ДЕлЦ НЕ Е работила, поради сняг, мъгла и облаци . . . . . . . .     9 дни

Ел. енергия произведена от ДЕлЦ бе използвана изцяло и само за ОТОПЛЕНИЕ.

За 6 месеца Слънчевото парно е произвело топлинна енергия . . . . . . . . . . . . 1 150 кВтч

Топлинната енергия от Слънчевото парно бе използвана основно за ОТОПЛЕНИЕ.
През м. юни Слънчевото парно доставя Битова Гореща Вода – БГВ, през м. юли също.
Газ котелът е ИЗКЛЮЧЕН вече трети месец. 

За сравнение домакинството ми използва ток от мрежата и газ за отопление и БГВ.
Ето какъв е разходът :
Ел. енергия от мрежата за отопление за 6 месеца. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 100 кВтч
Газ метан за отопление и БГВ за 6 месеца . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    160 куб. м.

Вижда се, че ДЕлЦ и Слънчевото парно са произвели повече енергия от ел. енергия взета
от електропреносната мрежа.
През летните месеци юни, юли и август Соларите работят на пълна мощност, ще имам излишък от ел.енергия
и от топлинна енергия, която за съжаление аз не мога да "складирам" и да съхраня за отоплителния сезон.

Предстои още работа за да направя Енергонезависимата къща, ако даде Господ живот и здраве може да
успея в този живот  :) .

Желая на всички слънчеви дни и прохладни нощи.
 






Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 509
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #486 -: Юли 28, 2023, 03:08:54 pm »
Предстои още работа за да направя Енергонезависимата къща, ако даде Господ живот и здраве може да
успея в този живот  :) .
Дай Боже!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #487 -: Юли 28, 2023, 03:24:51 pm »
С Бог напред, и ти пред него!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #488 -: Август 17, 2023, 06:58:41 pm »

                                                                  ЕНЕРГОНЕЗАВСИМА   КЪЩА
                                                             Слънчево парно & Домашна Ел. Централа


Енергонезависима къща звучи малко стряскащо, звучи като фантастика или футористичен проект от
далечно бъдеще. Но това съвсем не е така, Енергонезависимата къща е факт, който убягва от вниманието на
повечето български граждани.

За мен Енергонезависимата къща е реалност поне от 5 години. Моето Слънчево парно и Домашната Ел. Централа
през летните месеци произвеждат топлинна и ел. енергия за домакинството ми от БЕЗПЛАТНАТА и ЕКОЧИСТА
слънчева енергия.

На практика от 20 май, до днес 17 август домакинството ми използва Битова Гореща Вода – БГВ произведена от
Слънчевото парно, а ДЕлЦ произвежда ел. енергия за битови цели. Двете слънчеви системи, Слънчевото парно и ДЕлЦ
работят, през лятото произвеждат енергия която 3 – 4 пъти надвишава нуждите на домакинството ми.

Разбира се това е през летните месеци, когато денят е дълъг, слънцето е силно , а нуждите от енергия са малки.
На практика, домакинството ползва само битова газ, около 1 куб. м. за месец, която газ използва за готвене.

От 20 май, газ котелът е изключен, Буферът е пълен с БГВ нагрята поне до 60* С и повече.
Разходът на ел. енергия е 100 – 120 кВТчаса за месец, ДЕлЦ произвежда 4 – 5 пъти повече в летните месеци.
Накратко през юни, юли , август и септември топлинната и ел. енергия са собствено производство.
Много други домакинства произвеждат енергия за свои цели. На практика всяко домакинство, което има ФВ
Домашна Ел. Централа с мощност от 5кВт и повече може да покрие разходите си от енергия през летните месеци.

Сега предстои да мога да произвеждам енергия от Соларите и през отоплителния сезон. Това не е лесна задача, но е постижима.







 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #489 -: Август 18, 2023, 02:25:15 pm »
М, да! Коментирахме преди време, тези 4-5 пъти да съхраним за зимата. Докарахме я до подкриватакруша😓! В този аспект, енергонезависима къща през зимата се оказва химера! Проблемът е известен. Поне до момента не съм достигнал информация за решението му! Разбира се в световен мащаб се работи, и пробива би бил невероятно постижение!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #490 -: Август 18, 2023, 02:56:42 pm »
Купуваш си две електрически коли и си решаваш проблема

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #491 -: Август 18, 2023, 04:08:02 pm »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 918
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #492 -: Август 19, 2023, 09:52:26 pm »
М, да! Коментирахме преди време, тези 4-5 пъти да съхраним за зимата
:D да е само 4-5х нещата биха били златни и никакъв проблем нямаше да има. Kакто каза dmitarp, с две тесли ще реши кардинално проблема, лощото е че "решението" за енегиината "неависимост" ще ви струва повече от къщата  ;D
В този аспект, енергонезависима къща през зимата се оказва химера!
Ами не точно, решение има, и то е много естествено, но то не се харесва от много хора понеже не е стандартно и се вижда дивашко:
https://www.youtube.com/watch?v=idluPG4OVLM (по-дълго видео за тези които разбират езика)
и едно кратко концептуално: https://www.youtube.com/watch?v=0YIrpLo-1Ec

Колкото повече концепции от тези на "земния кораб" са въплатени в една "стандартна" къща толкова повече тя ще е по-близко до енерго (и не само) независимостта. Е разбира се, късите зимни облачни дни по нашите ширини, могат само да комплецират проблема, особенно за ентусиасти които не отчитат тази зависимост. И само да отбележа принципно нискотехнологичните решения са най-ефективни, а високотехнологичните най-неефективи, когато имаме ниска енергиина наситеност на "ресурсите".

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #493 -: Октомври 14, 2023, 11:00:23 pm »

                                                                  Слънчево  лято

                                              Слънчево парно  &  Домашна Ел Централа

Лятото отлетя, есента неусетно настъпва и променя пеизажа.Денят става по къс, а нощите хладни.
От 14 април 2023 г. до днес 14 октомври 2023 г. топлинната енергия за домакинството се произвежда от
Слънчевото парно и от Домашната Ел. Централа.

Шест месеца газ котелът е в ДЪЛБОКА ВАКАНЦИЯ, котелът е изключен а Битовата Гореща Вода – БГВ
се доставя от Соларите, които използват екоЧИСТАТА и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.

Соларите захранват и локалното парно на къщата. На 7 октомври се включи и парното отопление, така за мен
отоплителният сезон 2023 – 2024 г. започна. Въпреки че, дневните температури са все още високи, през нощта
температурите падат под 10* С, къщата изстива и компютърната система за Мониторинг & Контрол включва през
нощта парното. Така се поддържа температура от 21* С в стаите.

Топлинната и ел. енергия от Соларите за сега е достатъчна и може да осигури БГВ и отоплението в слънчевите есенни дни.
А когато започнат облачни и дъждовни дни ще използвам газ котела и ток от мрежата.

                                                       Топлинната енергия да бъде с вас
                                                                    ELPUNTO






Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #494 -: Ноември 12, 2023, 06:20:22 pm »

                                                    ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС  ОКТОМВРИ  2023 г.
                                                  Слънчево парно  &  Домашна Ел. Централа

За мен от 14 год. м. октомври е месец от отоплителния сезон.
Октомври 2023 г. беше различен, по брой слънчеви дни, по температура
и най вече по изразходвано количество газ и ток октомври 2023 г. може да се приравни
към летните месеци.

Ето какво показват числата за енергийния баланс на октомври :

През м. октомври край София е имало :
                                        слънчеви дни . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . 21 дни
                                        полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 дни
                  облачни, мъгливи, дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 дни

Топлинната енергията произведена от Слънчевото парно . . . . . . .  160 кВтчаса

Домашната Ел. Централа – ДЕлЦ е работила . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29 дни
Ел. енергия произведена от ДЕлЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 160 кВтчаса

Изразходвана ел. енергия общо дневна + нощна . . . . . . . . . . . . . . 100 кВтчаса
Разход на газ за  БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14 куб.м.

Стаите са отоплявани  от Соларите . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28 дни
Битовата Гореща Вода е произведена от Соларите . . . . . . . . . . . . . . 23 дни
Битовата Гореща Вода произведена от газ котела . . . . . . . . . . . . . . . .8 дни
Стаите са отоплявани от газ котела . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 дни

Общо Соларите произведоха основната част от енергията изразходвана за БГВ и отопление през м. октомври.

В заключение, от 14 април до 31 октомври 2023 г. топлинната и ел. енергия за БГВ и отопление се произведе от
Слънчевото парно и ДЕлЦ. Почти 7 месеца домакинството използва екоЧИСТАТА и БЕЗПЛАТНА слънчева
енергия.Разходът на газ през октомври е рекордно нисък – 14 куб. м., през годините този разход е 50 – 80 куб. м.
или повече.
                                                 Топлинната енергия да бъде с вас
                                                                ELPUNTO