Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 374248 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #465 -: Февруари 04, 2023, 07:35:45 pm »
Искам да покажа класическо недоизползване на слънчевата енергия пресен пример от 02.02.2023 само с 4kW + 5кWh акумулатор инсталация.
легенда:
- червеното е общата консумиране енергия от къщата
- синиото е генерираното от FV
- зеленото е зареждането на акумулатора
- лилавото е разреждането на акумулатора
От 00:00 дo 06:00 червената линия е консумацията на къщата основно от климатик 12BTU и еднин електрически нагревател 750W.
От 06:00 до 07:00 се включва захраване от акумулатора - лилавата линия (поема се общата консумация подчти изцяло освен когато надвиши 2.5kW максимума който съм задал за разряд на акумулатора и това до 07:00, сега го направих да е до 08:00)
Към 7:40 изгрява едно хубаво слънце и FV започва да захранва къщата и да зарежда акумулатора освен в пиковите моменти, в които се добавя енергия отвън.
И така до около 11:45 когато се зарежда акумулатора и спира консумацията от FV.
От 11:45 до 16:40 FV захранва само малките потребители на къщата които са останали. Климатика е подчти изключил. А тук FV продължава да си генерира ама няма кой да поеме енергията. Енергията генерирана е липсващата полудъга на синята линия от 11:45 до 16:40.
Това е чистата загуба!!! Сега в зимни условия. Горе-долу 50% от генерираното от FV.
От 16:45 до 18:00 къщата се захранва от енергото.
В 18:00 се включва акумулатора докъм 21:00 (задал съм му 22:00, но не му стига заряда) къщата се захранва.
След това минава всичко пак на външна енергия.
Резултат хубав за зима е :
Обща консумирана енергия 16.73 kWh.
Генерана енергия от FV 4.48kWh.
'Фрри енергия' за деня 7.78kWh. 7.78*0.20лв=1.56лв. Като има енергия запасена от вчера :)





Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #466 -: Февруари 04, 2023, 07:46:11 pm »
Проблема е в акумулирането на енергията. Акумулатора се заредил, панела произвежда, но няма желаещи консуматори и отива на халост.

Като най-евтин вариант се сещам акумулираща печка. През деня се нагряват тухли, вечер отдават.
Тенденциите са производство на водород, но за такива микро проекти не е работа. Само загубеното земно време в бъзикане е в пъти по-скъпо от цялата идея.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #467 -: Февруари 04, 2023, 08:44:34 pm »
'Фрри енергия' за деня 7.78kWh. 7.78*0.20лв=1.56лв.
Това е кристален пример за безмислието на такава инвестиция. Ако намаля цигарките с 1/3, ще правя по-голяма икономия. Или ако пия 2 вместо три бири вечер.
Или да го минем спрямо минималната заплата. 700 и нещо лева за 20 работни дни е 35 лева на ден, или 8 лева на час. Тоест за да изкарате тия пари ако работите на минимална заплата, ще ви е необходимо да работите... 10-тина минути.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #468 -: Февруари 04, 2023, 08:48:23 pm »
Или ако пия 2 вместо три бири вечер.
За протокола, ако Хулио упорито ви дрънка глупости вечер, значи се е нафиркал и иска да ви пита:
- Ти мене уважаваш ли ме?!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #469 -: Февруари 04, 2023, 08:54:20 pm »
За протокола, ако Хулио упорито ви дрънка глупости вечер, значи се е нафиркал и иска да ви пита:
- Ти мене уважаваш ли ме?!
За разлика от ЕДМ-а ти все още не си схванал, че Хулио пие качествени питиета в малки опаковки. Ти ако се прайш на талпа от 3 кенчета по 330 милилитра си е твой проблем.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #470 -: Февруари 04, 2023, 09:01:20 pm »
1. 330 милилитра са биричка, а не бира.
2. На редовния алкохолик не му трябва много.
3. 100% истински ром = Хавана клуб. Мин. 28 лева кафевия.
100% уиски = само шотландско и от Чивъс Регал нагоре. Ахмед Доган знае какво да пие. Мин. 44 лева на промоция.
Ти не даваш такива пари. Или имаш достъп до домашна ракия.
Всичко друго е на практика спирт и есенция.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #471 -: Февруари 04, 2023, 09:03:32 pm »
Тоест при теб икономията от това слънчево парно ще е съпроводена с още по-малко лишения. 10 грама по-малко кат си сипеш и ще си на плюс повече от работата на цялата тая фотоволтаична галимация за цял ден. Радвам се за теб.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #472 -: Февруари 04, 2023, 09:15:20 pm »
Аз си купих лятото един 50 W-тов панел, като ходя да чеша пъпа по водоемите, да си зареждам не знам и аз кво, ама си начесах крастата. Не ми стига другата хамалогия, ами и тая, за да спестя има няма 5-6 ст. ток или пък де да знам, от мода ли - и това беше, сега даже ми пречи в гаража, ама нали съм дал пари, ми се свиди да го хвърля.

Да не говорим, че уж го дават 50W, а реално в пиковия час 13:00 август в права линия срещу слcнцето извади максимум 39W и ха съм мръднал 1-2 гр. и пада на 30 W. Трябва да си наема един ординарец, да ми върти панела по слънцето и да ми пече пържолите, докато аз си правя кефа.  :D

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #473 -: Февруари 05, 2023, 09:10:44 am »
Поста ми е за тема Домашна електроцентрала .

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #474 -: Февруари 05, 2023, 09:34:41 am »
Темата е "Слънчево парно" - разбирай в широк смисъл, може и кофа с вода под слънцето да я удовлетворява.  :)
Намекваш, че си объркал темата ли?
Нормално е, като даваш публичност по даден въпрос, да получиш отговор и с леко изместен фокус, но в основни линии да е спазен периметъра.  :)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #475 -: Февруари 05, 2023, 05:15:40 pm »
Аз си купих лятото един 50 W-тов панел, като ходя да чеша пъпа по водоемите, да си зареждам не знам и аз кво, ама си начесах крастата. Не ми стига другата хамалогия, ами и тая, за да спестя има няма 5-6 ст. ток или пък де да знам, от мода ли - и това беше, сега даже ми пречи в гаража, ама нали съм дал пари, ми се свиди да го хвърля.

Да не говорим, че уж го дават 50W, а реално в пиковия час 13:00 август в права линия срещу слcнцето извади максимум 39W и ха съм мръднал 1-2 гр. и пада на 30 W. Трябва да си наема един ординарец, да ми върти панела по слънцето и да ми пече пържолите, докато аз си правя кефа.  :D

ЕДМ, идеята ти едва ли е била да спестяваш стотинки, а да имаш някакво захранване.
това е смисъла нали, но след като имаш мощни батерии, панела се явява ненужен в твоя случай.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #476 -: Февруари 05, 2023, 05:23:50 pm »
Прав си. Не е било за да спестявам пари, това го казах за гарнитура.  :D
Генералната идея беше, ако отида някъде на диво за няколко дни, да зареждам разни джаджи, но първо имам няколко литиеви акумулатори, второ на Жигулата акумулатора може да издържи седмица за зареждане и вечерно осветление, и се обезсмисля.

Акумулаторите ми издържат 5-6 дни интензивен риболов - тролинг, по 12 часа на ден.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #477 -: Февруари 12, 2023, 12:14:15 am »

                                                                   ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА  КЪЩА

Отново има серия от три последователни слънчеви дни, 9,10 и 11 февруари бяха слънчеви, ясносиньо небе край
София и щедро февруарско слънце.През нощта температурите падаха до – 11* C, това е СТУД, вън всичко замръзва,
външните стени на къщата силно се изстудяват и без стабилно и ПОСТОЯННО отопление стаите бързо изстиват.

Слънчевото парно и ДЕлЦ работиха на МАХ през тези слънчеви дни.Температурата на Буфера с всеки ден растеше, достигна
59*C – 60*C , това значи, че плоските топлинни колектори на Слънчевото парно всеки ден произвеждаха над 16 кВт топлинна
енергия.Топлината се акумулираше в Буферния съд и след 16:00 ч. когато слънцето се обърне и добивът от ДЕлЦ спадне,
стаите се отопляваха от топлината в Буфера.Топлината стигаше до към 23:00 – 24:00 ч.

ДЕлЦ произвеждаше над 9,5 кВт/часа ел. енергия всеки слънчев ден.Енергията се използваше САМО за отопление, Енергийният Оптимизатор работи парфектно и благодарение на него стаите имаха обичайния температурен комфорт 21 – 21,5 *C.

Двата Солара всеки слънчев ден произвеждаха над 25 кВт/часа топлинна и ел. енергия, ако добавим и 5 кВт от "слънчевите прозорци" то общо над 30 кВт/часа ЕКОчиста и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия влизаше в къщата всеки ден.   

Въпреки това включвах през нощта ел. нагревателя в Буфера на нощна тарифа, това добавяше още 25 – 30 кВт/часа
ел. енергия която през мразовитите нощи поддържаше комфорта в стаите.Общо  55 – 60 кВт/часа са необходими за да
се поддържа 21 – 21,5* C в стаите при температура – 11*C през нощта.Това значи, че Соларите произведоха над 50%
от енергията за отопление през тези слънчеви дни.

Ясно е, че при по дълъг ден и по силно слънце Соларите ще произвеждат по големия дял от енергията за отопление.
Възможно е, още през февруари Соларите да произвеждат 100 % от енергията за отопление, това вече е осъществима реалност.

                                                                 Топлинната енергия да бъде с вас
                                                                                    ELPUNTO



   







Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #478 -: Февруари 19, 2023, 06:29:36 pm »

                                                                  ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА  КЪЩА

                                                                          СЛЪНЧЕВ  РЕЖИМ

Отново има серия от ПЕТ последователни слънчеви дни край София. Това са 15, 16, 17, 18 и 19 февруари.
Според мен не всичките дни бяха 100 % слънчеви. Например 18 февруари по моята система беше полуслънчев.

Слънчеви или не, Соларите работиха на МАХ, ДЕлЦ произвеждаше 8 – 9 кВт/ч през светлата част на деня.
Скоро ще достигне и надхвърли 10 кВт/ч добив. За сега тази ел. енергия използвам изцяло за ОТОПЛЕНИЕ.
Ел. уреди – ел. печки отопляват стаите през деня.Няма НЕизползвана ел. енергия, всеки произведен ват отива за
отопление.

Слънчевото парно акумулира слънчевата енергия в Буферния съд, днес 19 февруари, температурата на водата
в Буфера достигна 60* C, тази акумулирана топлинна енергия ще отоплява къщата през нощта. Произведената
топлинна енергия от Слънчевото парно днес 19. 02. 2023 г. надхвърли 16 кВт/ч , сумирана с енергията от ДЕлЦ
16 + 9 = 25 кВт/ч БЕЗПЛАТНА и ЕКОчиста топлинна и ел. енергия беше произведена от Соларите и използвана за
отопление.

В интерес на истината тези слънчеви февруарски дни, не са зимни. Дневните температури се повишиха необичайно,
през нощта почти няма минусови температури, прогнозата за времето сочи, че затоплянето може да продължи до края на
февруари. Въпреки това, все още сме в астрономическата ЗИМА. Отоплителният сезон не е приключил, жилището не може без
отопление и когато моето отопление е СЛЪНЧЕВО и БЕЗПЛАТНО пускам го и се ГРЕЯ.

                                                              Топлинната  енергия  да  бъде  с  вас
                                                                                      ELPUNTO
 




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #479 -: Февруари 28, 2023, 07:53:49 pm »
                                                                                             
                                                                ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС
                                                                 февруари  2023 г.

                                                                             
                                                 Слънчево парно – 2  &  Домашна Ел. Централа 2

Ето какво показва статистиката за м. февруари 2023 г.
През м. февруари е имало :
                                        слънчеви дни . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . 8 дни
                                        полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 дни
                      облачни, мъгливи, снежни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . .9 дни

Топлинната енергията произведена от Слънчевото парно . . . . . . . 213 кВтчаса

Домашната Ел. Централа – ДЕлЦ е работила . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27 дни
ДЕлЦ НЕ Е работила – сняг върху ФВ панели . . . . . . . . . . . . . . . . . .  1 ден
Ел. енергия произведена от ДЕлЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 168 кВтчаса

Изразходвана ел. енергия общо дневна + нощна . . . . . . . . . . . . . . 750 кВтчаса
Разход на газ за отопление, БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41 куб.м.
Изразходвана ел. енергия за отопление дневна тарифа. . . . . . . . . . 140 кВтчаса
Изразходвана ел. енергия за отопление нощна тарифа. . . . . . . . . . .450 кВтчаса

Стаите са отоплявани 100 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5 дни
Стаите са отоплявани 50 – 60 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 дни
Стаите са отоплявани 10 % <  от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 дни
Стаите са отоплявани   0 %     от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1  ден

Ако направим сравнение, 590 кВтчаса общо ел. енергия за отопление от мрежата
и 381 кВтчаса произведени от ДЕлЦ използвани изцяло за ОТОПЛЕНИЕ.
Общо Соларите произведоха над 64 % от ел. енергия изразходвана за отопление през м. февруари.

По показателите брой СЛЪНЧЕВИ/ПОЛУСЛЪНЧЕВИ дни и произведената СЛЪНЧЕВА енергия, м. Февруари
може да се причисли към месеците от преходните сезони пролет/есен. Февруари НЕ Е зимен месец,
тази тенденция аз наблюдавам вече ПЕТА година.

В заключение, делът на Соларите в енергийния баланс на домакинството ЩЕ РАСТЕ през март и април.
Вероятно ще надмине 80 % и ще се доближава до 100 %, това значи че ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМАТА КЪЩА
е реалност.

                                                    Топлинната енергия да бъде с вас !
                                                                      ELPUNTO