Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 374003 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #360 -: Юли 22, 2021, 10:18:38 pm »
Мисля си, че само за сайта, който е най-голямата гаргара, която съм виждал, са дали пари, колкото за поне 50 къщи като твоята. Гласувах.
Успех

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #361 -: Юли 23, 2021, 06:38:11 am »
И аз гласувах. Успех и от мен!

GMG

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #362 -: Юли 23, 2021, 07:25:46 am »
     Успех ELPUNTO!
  И аз гласувах, ма все си мисля, че ще го дадат на някой занимаващ СЕ с пластмаси...  ;)
Иначе и проекта на Орфей Малчев е интересен с
тази "малка амплитуда".

  Сигурен съм, че и без банката ще го завършиш този така дълъг, почти зелен проект.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #363 -: Юли 23, 2021, 08:03:56 pm »
Аз бях 17ти подкрепил проекта дано успее. Действайте колеги дори и тези които не са регистрирани във форума но четат тук. Мисля, че всички с интерес в темата биха имали полза от успеха. Най малкото защото колегата Елпунто
Споделя систематично всичко тук и успешно и неуспешно а това е скъпоструващ опит който за нас е безплатен.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #364 -: Октомври 04, 2021, 10:25:39 pm »
Проектът "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА" отпадна още на първия тур.Това се очакваше.

Благодаря на всички за подкрепата !

Не си направих труда да запомня първите 10 проекта, които преминаха първия тур.
Направи ми впечатление, че всичките класирани 10 проекта започват с "GREEN . . . " или "ЕКО . . . ".
Нивото на проектите е на ниво кръжок "СРЪЧНИ РЪЦЕ" за учениците от горните класове.   >:(

Може би, ако участвах с проект "Зелена ограда"  или "Зелена котка"    т.е. ако боядисам оградата си в зелено,
или КОТКАТА си, щях да се класирам.   :)
Жалко е, че тех. ниво и интелекта на банковите служители е толкова нисък.
Сред всички проекти имаше 4 – 5 наистина стойностни проекта (тук включвам и моя проект), но нито един от тези сериозни проекта, НЕ СЕ класира за втория тур.

Другото е, че с 10 000 лв. не може да се изпълни сериозен проект.С тази сума може да се довърши или да се започне проект.
Така или иначе и без подкрепата на Пощенска банка, аз работя по моята "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА" и ако имам сили и с Божията воля, ще я завърша.



Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #365 -: Октомври 04, 2021, 10:42:15 pm »
Жалко е, че тех. ниво и интелекта на банковите служители е толкова нисък.
Според мен работят по методика, спусната от централата. Упс, ааа тя не беше ли в САЩ?

....ако имам сили и с Божията воля, ще я завърша.
Дай Боже :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #366 -: Октомври 04, 2021, 10:59:09 pm »
                       
                                         ЕКО  СЕЛИЩЕ СЛЪНЧЕВО

                                           КУПОЛНИ  КЪЩИ
                                                  част 1


Еко селището "СЛЪНЧЕВО" се намира в Странджа планина, на около 40 км. от Бургас, посока гр. Средец.
Почти всички обитатели са от гр.Бургас, само 2 – 3 от тях живеят постоянно в селището.
Другите ползват къщите през почивните дни и отпуските.

В селището има 5 куполни къщи, разположени в гората.Къщите са с различна големина и архитектура.
Общото е, че всички къщи имат цилиндрична форма и купол.
Най голямата къща е на две нива, около 80 кв.м. при основата и 60 кв.м.
на второ ниво.Другите къщи са по малки, 40 – 50 кв. м. при основата.

Всички къщи имат свой санитарен възел, захранват се с водопровод и ток.
Водата за битови нужди е от собствен подземен водоизточник – сонда.Водата се съхранява в голяма цистерна
и от там по гравитачен път стига до къщите.
През летните месеци нивото на подземните води спада и това е научило обитателите на селището да изразходват
водата разумно и пестеливо.

Къщите се захранват с ток от собствена Фото Волтаична Централа – ФВЦ, с мощност 7 кВт.Централата захранва
къщите с ток, той се използва за осветление, хладилници, телевизори, компютри и др. битова техника.
Вечерно време акумулаторен блок захранва къщите с ток, до 23:00 ч., след това токът спира до първите лъчи на слънцето
на следващия ден.

Отоплението на къщите е с печки, на дърва.Печките добре отопляват, но само когато в тях горят дърва.   :)

Казано накратко, когато няма ВиК, няма ток от Електропреносната мрежа, няма Топлофикация, всички тези удобства
се произвеждат от собствени източници.Това е накарало обитателите на селището разумно и пестеливо да изразходват
водата, ел. ток и дървата през всичките сезони на годината.








Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #367 -: Октомври 06, 2021, 11:11:24 am »
               
                                         ЕКО  СЕЛИЩЕ СЛЪНЧЕВО
                                           КУПОЛНИ  КЪЩИ
                                                  част 1
...
Това е накарало обитателите на селището разумно и пестеливо да изразходват
водата, ел. ток и дървата през всичките сезони на годината.
Браво на хората. Нуждата срещната с интелигентност и сръчност води до сътворение и оптимизации. Единствено, поне от мой личен опит, бих добавил, че преди човек да се замисли за отопление, по какъвто и начин да го прави, първо трябва да се замисли за минимизиране на топлинните утечки и (по възможност) за складиране и използване, поне отчасти, на лятната енергия която ни дарява слънцето за зимата.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #368 -: Юли 25, 2022, 10:51:19 am »


                                                     СЛЪНЧЕВО  ПАРНО 2

Моето Слънчево парно 1 работи добросъвестно и вярно вече 13 години. Но дойде време да го "пенсионирам"   :) .
Шахтата в която е поставен буферният съд започна да поддава, стените ѝ се напукаха и се наклониха.
Шахтата се смали и е невъзможно в нея да влезе човек и да обслужва връзките на тръбите.

Буферният съд, който е от черна ламарина, включително и серпентините проби, по точно серпентината за БГВ проби
от ръждата. Появи се значителен теч и топлата вода, която през тези летни дни достигаше до 85 * – 90 * С сега изтича
през предпазния клапан. По тази причина Буферния съд се нагрява не повече от 60* C.
Трябва да сменям и Буферния съд.
Накратко започнах "основен ремонт" на Слънчевото парно 1.

На практика изграждам Слънчево парно 2. Ремонта ще отнеме повече време, труд и пари отколкото предполагах.
С помощта на приятели, съседи и пр. изкопахме/увеличихме шахтата. Сега шахтата е с размери :
2,4 х 2,4 м. и дълбочина 2,15 м.

Предвиждам да поставя нов Буферен съд с обем 800 – 1 000 л., със серпентини от неръждавейка. В БГ такива буфери
правят само ЕЛДОМ и Sun System.

Стените на шахтата смятам да укрепя с бетонни пояси + зидария от бетонни тухли.Мисля, че така ще успея да
задържа натиска на земята върху стените.Може би ще поставя и "железни разпънки" между насрещните стени.

Всичко това се прави с много труд. Сега търся 1 – 2 зидари за да иззидам стените и да направя бетонните пояси.
Ако някой от Форума има възможност и желае да се включи в изграждането на Слънчево парно 2 (срещу заплащане), моля да се
свърже с мен на личния.




Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #369 -: Юли 25, 2022, 11:09:13 am »
... Предвиждам да поставя нов Буферен съд с обем 800 – 1 000 л., със серпентини от неръждавейка. В БГ такива буфери правят само ЕЛДОМ и Sun System...
https://shishkov.bg/ Звнни им и им обясни какво ти трябва, може да ти предложат нещо, макар че цените им не са от най-ниските. А с тая лудница с цените на металите от февруари насам просто не ми се мисли...
Другия вариант е да попитам из мандрите кой им прави съдовете за мляко и подобни - там всичко е неръждавейка. Знам че в Пловдивско има една фирма, която прави съдове за такива нужди. Там май правиха реакторите за биогазта на някои от мандрите с които работим... съдове от по стотици кубика.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #370 -: Юли 25, 2022, 11:39:08 am »
Аз мога да дам едно гърне 16т. мое, купено като бракувано от вагон  бетоновоз от БДЖ, за транспортиране трябва да се натовари с кран и камион да го извози, намира се в Зеленика зад Бензиностанцията до с.Галата, Варна на лозето ми ползвам го като резервоар за дъждовна вода за поливане и скоро ще трябва да го нарежа на старо желязо да го дам на металекса, защото група измамници с 17 години дела борбъ ми отнеха земята чрез съда с измама и ЧСИ ме карат сега да се изнасям, скоро ще идват да им забиват колчетата, а не искам да им оставя гърнето. 0878757983
« Последна редакция: Юли 25, 2022, 12:02:59 pm от alvion »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #371 -: Юли 25, 2022, 12:15:28 pm »
Елпунто, ето ти една идея за резервоар, водоноска от неръждавейка 1200л https://m.olx.bg/d/ad/tsisterna-vodonoska-CID360-ID8Ueme.html?reason=ip%7Ccf  2000лв. Може да потърсиш и някакъв резервоар от стъклопласт или фибростъкло.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #372 -: Юли 25, 2022, 02:18:19 pm »
Моето Слънчево парно 1 работи добросъвестно и вярно вече 13 години. Но дойде време да го "пенсионирам"   :) .
...
Буферният съд, който е от черна ламарина, включително и серпентините проби, по точно серпентината за БГВ проби от ръждата.
Няма вечни неща, така че браво за усилията и работата по инталацията. Въпреки това, може да увеличим живота на съществуващата система особенно когато имаме различни метали в нея, тоест да намалим галваничната реакция която водата създава, между по-електропозитивните и по-електронегативните метали. Основния начин, поне който съм изследвал, е да се повижи ph на водата циркулираща през системата. Това сава с няколко люспи сода каустик 10-15 люспи ( в зависимост от големината ) в вдигат ph на 10л вода, от към 7 до около 11-12. По принцип над 9.5 ph водата е наситена на  негативни йони и нейната реактивност, изразяваща се в балансирането на електронегативността на разнородните метали в системата, значително намалява. Това намаляване на реактивността води и до драстично намаляване  и на корозията, когато се използват различни метали в една затворена система.
Предвиждам да поставя нов Буферен съд с обем 800 – 1 000 л., със серпентини от неръждавейка. В БГ такива буфери
правят само ЕЛДОМ и Sun System.
Също имам идея да направя буферен съд от 1.5-2м3, както зимата, вързан към локалното парно, така и за лятото, вързан към соларните термални панели които планирам да поставя.  Неръждавейката е най-оптималния материал, но цените са доста соленички и според мен обезмислят инвестицията: https://eldominvest.com/bg/product/528.html
При положение че човек си направи сам буферния съд, или го купи вече използван (като цистерна и го преправи), тогава нещата се вързват. Преди време намерхи цистерни 2м3 по 2000 лв, и според мен си заслужава човек да проучи този вариянт, но за сега всичко е на ниво планиране от моя страна и най-вероятно тази част на отоплителния проект ще остане за слеващото лято.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #373 -: Юли 28, 2022, 12:04:19 am »
                                                                     
                                                                                 СЛЪНЧЕВО  ПАРНО 2
Благодаря на всички колеги за съветите, идеите и съпричастността. Ще отговоря по реда на вашите постове.

juliang знам за Свтл. Шишков, неговите съдове от неръждавейка са добри, но . . . . цената. Цената надхвърля възможностите на скромния ни семеен бюджет.   :(

alvion жалко е, че в БГ съдебната ни система (ако има такава) често е на страната на престъпниците и мошениците.
Твоята цистерна от 16 куб. м. е много ценна и нужна. Сега в тези сухи, горещи летни дни тази цистерна е жизнено важна
за земеделци и животновъди в сухите безводни райони. Не я прави на скрап, опитай да я продадеш на хора във вътрешността, близо до крайбрежието. Тук край София, над Своге мой познат ми се оплака, че от жегата и сушата много дървета изсъхват, защото изворите са почти пресъхнали и няма вода дори за миене и др. битови нужди. Според него една цистерна от 15 – 20
куб. м. ще спаси положението за летния сезон.

krasias идеята за водоноска е добра, цената също, но освен обем в буферния съд трябва да има поне ДВЕ серпентини.
Как да ги направя и да ги вкарам във водоноската ? За това трябва да имам на разположение железарски цех със съответното
оборудване. Нямам такъв, ако тръгна по железарски фирми, времето и парите които ще вложа няма да са по малко от готовия
фабричен буферен съд.
Резервоар от стъклопласт или фибро стъкло не знам дали ще издържи на температура 90* – 95* C, толкова се нагрява водата
в буфера през лятото.

epwpixieq-1 идеята за повишаване ph на водата в системата, за да се намали корозията за мен е нова.Ако можеш дай повече
ИНФО по въпроса. Но имай предвид, че месечния разход на БГВ през лятото за моето домакинство е около 2,5 м. куб. Така че тези 10 – 15 люспи сода каустик ще бъдат много повече. Освен това дали е безопасно в БГВ да се съдържа сода каустик и в какви % ?
За да си направиш сам буфер с обем 1 – 2 куб. м. трябва да имаш солиден опит като железар и заварчик. Трябва ти  нужното
оборудване, гилотина, абкант, заваръчен апарат, тръбогибка за серпентините и т.н. Аз нямам този опит и оборудване, не се наемам с тази работа.
Моите поздравления, ако ти можеш да направиш сам буфер 1 – 2 куб. м.

С днешна дата за мен е най приемливо да купя фабричен буфер 800 – 1 000 л. от ЕЛДОМ – Варна. Буферът има 2 серпентини, едната е от неръждавейка,  ще я ползвам за БГВ. Другата, черната серпентина ще бъде за антифриза от колекторите.
 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #374 -: Юли 29, 2022, 08:34:14 am »
                                       
krasias идеята за водоноска е добра, цената също, но освен обем в буферния съд трябва да има поне ДВЕ серпентини.
Как да ги направя и да ги вкарам във водоноската ? За това трябва да имам на разположение железарски цех със съответното
оборудване. Нямам такъв, ако тръгна по железарски фирми, времето и парите които ще вложа няма да са по малко от готовия
фабричен буферен съд.
Резервоар от стъклопласт или фибро стъкло не знам дали ще издържи на температура 90* – 95* C, толкова се нагрява водата
в буфера през лятото.
Не мисля че е много трудно да се справиш. Продават се медни тръби на руло а това си е направо серпентина, има и пружини за огъване на медни тръби. Има и прави медни тръби, те се съединяват с колена и се запояват много лесно с обикновен поялник и пистолет за горещ въздух. Водоноската можеш да я срежеш където е нужно за да поставиш серпентините. После ще ти трябва 500гр до 1кг тел неръждавейка за телоподаващо и малко аргон. Може да намериш някой автотенекиджия и да го докараш на място да ти завари всичко с телоподаващото и си готов.