Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373938 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #345 -: Февруари 03, 2020, 07:04:05 pm »
Навлязохме в м. февруари и Баба Зима все ни глези.На практика зима НЯМА,
декември 2019 г и януари 2020 г. са необичайно топли и слънчеви.

Разходът на газ за м. декември е . . . . 152 м3
Разходът на газ за м. януари е  . . . . . 165 м3

Това е твърде нисък разход на газ за зимните месеци.
По скоро това е разход за месеците март - април.

Не се наемам да анализирам дали това е природна аномалия, или е трайна тенденция
дължаща се на промяната на климата и глобалното затопляне.Учените да прогнозират.
Каквато и да е причината Слънчевото парно работи на MAX през тази зима и дава
щедро  FREE ENERGY.

Като цяло 2019 г. беше добра за соларните системи.
Ето какво показва статистиката :

През 2019 г. слънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 165 дни
През 2019 г. полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .73 дни
През 2019 г. облачни/дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . .127 дни

През 2019 г. слънчевият бойлер работи . . . . . . . . . . . . . . . . 140 дни
През 2019 г. слънчевото парно работи . . . . . . . . . . . . . . . .1 146 часа

През 2019 г. разходът на газ/метан за домакинството е . . . . . 785 м3
Сумата заплатена за 785 м3 е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .762,22 лв.
Енергията произведена от Сл. парно през 2019 г. е > . . . . ..2 580 кВт/ч

2 580 кВт/ч топлинна енергия е около 260 м3 газ метан, или изразено в %
над 33 % от топлинната енергия на домакинството е произведена от Солара.

Разходът от 785 м3 е РЕКОРДНО НИСЪК, още в средата на 2019 г. разбрах,
че разхода на газ ще е под 1 000 м3, но не съм очаквал толкова нисък разход.
Една от причините е топлата есен и мекия декември.
Другата причина е системата за Мониторинг & Контрол (М & К) която оптимизира
работата на Газ котела и Солара така, че те работят в най ефективен режим.

Статистиката, която водя от 10 години показва, че работата на Солара с всяка година
става все по ефективна.Това се дължи на подобренията които правя, на "меките зими"
и на големия брой слънчеви дни.






Неактивен unimog

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #346 -: Юли 11, 2020, 10:46:45 pm »
ELPUNTO, намерих едно видео в youtube! Знам, че сте търсили много информация, но си позволих да Ви го препоръчам. Бяхте писали за идеята си да акумулирате през лятото топлина за зимата. Лека вечер!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #347 -: Юли 14, 2020, 07:59:25 pm »
unimog дай някакво ИНФО за видеото. Идеята за акумулиране на излишната топлина през лятото все още ме интересува, не съм я отписал.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #348 -: Януари 23, 2021, 06:12:14 pm »
Навлязохме в 2021 г.Тези които оцеляхме :) , може да направим равносметка за
изминалата 2020г.

2020 не беше особено добра за соларните системи.
Ето статистиката :

През 2020 г. слънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145 дни
През 2020 г. полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .98 дни
През 2020 г. облачни/дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . .123 дни

През 2020 г. слънчевият бойлер работи . . . . . . . . . . . . . . . . 132 дни
През 2020 г. слънчевото парно работи . . . . . . . . . . . . . . . . . 785 часа

През 2020 г. разходът на газ/метан за домакинството е . . . . . 910 м3
Сумата заплатена за 910 м3 е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 779,33 лв.
Енергията произведена от Сл. парно през 2020 г. е > . . . . ..2 090 кВт/ч

2 090 кВт/ч топлинна енергия е около 220 м3 газ метан, или изразено в %
е около 24 % от годишния разход на газ.Тази топлинната енергия е произведена от Солара.

Разходът 910 м3 е по висок от разхода за 2019 г. със 125 м3.Причините са в по студените пролетни месеци
и разбира се . . . . COVID 19   :(  Това е полу шега, полу истина.
Почти през целия март 2020 г. системата за Мониторинг & Контрол (М & К) която оптимизира
работата на Газ котела и Солара не работи, поради липса на ИНТЕРНЕТ по вина на доставчика.

Така или иначе Соларът тихо, чисто и FREE произвеждаше топлинна енергия и осигуряваше
топлинния комфорт на жилището.   ;D

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #349 -: Януари 23, 2021, 06:21:22 pm »
ELPUNTO Евала!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #350 -: Януари 23, 2021, 08:30:01 pm »
През 2020 г. разходът на газ/метан за домакинството е . . . . . 910 м3
Сумата заплатена за 910 м3 е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 779,33 лв.
Сега остава да си направите домашен биодайджестър и да си произвеждате сам метана, или поне по-голямата част от него, и така ще имате възможност да намалите, или да премахнете, даже и тези разходи.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #351 -: Април 09, 2021, 12:44:08 am »

Пролетта настъпва, щъркелите долетяха.Появиха се мухи, комари и мотористи.
Реших да направя обобщение за работата на Солара през зимните месеци януари,
февруари и март 2021 г.

Зимата 2020 – 2021 г. беше необичайно мека, ако изобщо имаше зима.Малко сняг, високи
дневни температури и голям брой слънчеви дни.Не се наемам да прогнозирам, дали
това е трайна тенденция от промяната на климата или е някаква цикличност.Учените да прогнозират.

Ето статистиката за зимните месеци януари, февруари и март 2021 г. :

слънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25 дни
полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16 дни
облачни/сняг и дъжд. дни . . . . . . . . . . . . . . . . 49 дни

Разходът на газ/метан за отопление е . . . . . . . 380 м3
Енергията произведена от Сл. парно е > . . . . . 500 кВт/ч

500 кВт/ч топлинна енергия е около 55 м3 газ метан, или изразено в %
е около 14 % от тримесечния разход на газ.Тази топлинната енергия е произведена от Солара.

Тук ще отбележа, че тримесечният разход 380 м3 е много нисък за трите зимни месеца.Обикновено при
"нормална" зима, месечният разход надхвърля 200 м3 газ или за три месеца би трябвало да е над 600 м3 газ.

Към топлинната енергия произведена тихо, екочисто и FREE от Солара, трябва да се добави и ел. енергията
произведена от Домашната Ел. Централа ДЕЦ.Припомням, че ДЕЦ работи, като ФВ панели захранват маслен радиатор
+ "баба печка". По мои наблюдения през зимните дни ДЕЦ произвежда  3 – 6 кВт/ч ел. енергия в зависимост от
слънцегреенето в конкретния ден.

За трите зимни месеца ДЕЦ е работила 41 дни, това са слънчевите и полуслънчеви дни.
За тези 41 дни, ДЕЦ е произвела > 215 кВт/ч ел. енергия.
Произведената ел. енергия аз използвах изцяло за ОТОПЛЕНИЕ.
Ако съберем топлинната енергия от Солара + енергията от ДЕЦ се получава, че 23% от енергията за отопление
през януари, февруари и март е произведена FREE от Слънцето.

Важно е да отбележа, че температурата в стаите през зимата беше в диапазона 22* - 23* С.
Температурата се поддържа с точност +/– 1*С от системата за Мониторинг & Контрол.
Температурата може да се види в сайта  ThingSpeak в реално време 24/7 в графичен вид.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #352 -: Април 09, 2021, 02:37:54 am »
...
Енергията произведена от Сл. парно е > . . . . . 500 кВт/ч
....
За тези 41 дни, ДЕЦ е произвела > 215 кВт/ч ел. енергия.
...
ELPUNTO, какви са работните площи за "Сл. парно" и съответно за "ДЕЦ"? При положение че сте ги посочили предварително моля посочете в кой коментар.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #353 -: Април 09, 2021, 03:56:03 am »
И кво излиза че за 3 месеца си икономисал към 30-35 лева метан. Тва  да се занимаваш с цялата галимация за 10лв/месец. Е верно ако беше студено но слънчево щеше да е повече келепира от слънце.
По твои сметки вече на далавера ли си или още се изплаща системата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #354 -: Април 09, 2021, 07:16:36 am »
500 киловатчаса по 0,2 лв са равни на 100 лв. Електроенергия
 Цената на газта не е много по различна. 100 лева общо за трите зимни месеца не е много но все пак това е зимата. Далаверата е през преходните сезони тогава денем има слънце, но нощем си трябва отопление.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #355 -: Април 09, 2021, 09:34:46 am »
ELPUNTO,
Имаше ли за тази година някакви проблеми по системата? Разходи по подръжка или ремонт?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #356 -: Април 09, 2021, 10:15:07 pm »

epwpixieq-1 ето какви колектори използвам : за Слънчевото парно, колекторите са плоски, 4 бр., 2,5 м2 площ на колектор, общо 10 м2 площ за Слънчевото парно.Разбира се площта която заемат на земята е по малко т.е. проекцията е 9 м2.

за Домашната Ел. Централа – ДЕЦ използвам 8 бр. ФВ панели. Размерите на 1 ФВ панел са 1,7х1м= 1,7 м2.
Панелите са монтирани на покрива, 2 групи по 4 панела, източна и западна ориентация, покривът ми е двускатен.
4 панела заемат около 7 м2 площ от покрива или общо 14 м2, сумарната мощност е 2 кВт/пик.

valex зимата 2020 – 2021 г. слава Богу нямах тех. проблеми. Поддръжката се състоеше в почистване на панелите
от сняг.Панелите на Слънчевото парно, които са на земята почистих 4 – 5 пъти.
ФВ панели които са на покрива чистих само ВЕДНЪЖ.Процедурата за почистване сняг на покрива за мен е сложна и неприятна.
Лазя като паяк по заснежения покрив, омотан с предпазно въже.

Вече имам просто решение за Система за самоочистване от снега на ФВ панели.Трябва да го направя през лятото.
Трябва ми и помощ, поне от един човек.Двама души за 2 дни спокойно ще монтират 2 бр.системи на покрива.

Колеги, моля прочетете внимателно текста на предишния ми пост.Температурата в стаите през ВСИЧКИ зимни месеци
е в интервала 22* - 23* С  +1*/–0,1*С.Живея в къща, където почти всички стени са външни.За такъв температурен комфорт
през зимата, дори не съм мечтал.Разходът за газ е около 100 лв. за зимен месец.Тук влиза отопление, топла вода и готвене.
За да съм точен сумата за трите месеца януари, февруари и март е 316, 51 лв., това прави по 105,50 лв. за месец.

Ако нямаше Слънчевото парно, нямаше ДЕЦ, нямаше системата за Мониторинг & Контрол не мога да достигна 22* - 23*C
при разход от 100 лв.

Колеги, използвам случая за да ви информирам, че започвам експериментите за направа на Топлинен Акумулатор – ТА.
Задачата не е проста , но е изпълнима.Имам готово тех. решение.Имам нужда от помощ както при експериментите,
така и за конструирането и изработката на ТА.Ако някой от Форума желае да се включи, моля да контактува с мен 
на личния.Когато ТА е готов, дай Боже, ще споделя във Форума подробности. 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #357 -: Юни 23, 2021, 11:07:41 pm »

Пощенска банка  /Юробанк АД/ обявява конкурс за проекти в три области :
- дигитални иновации
- образование
- зелени проекти

Във всяка област има награда от 10 000 лв.Могат да участват физически лица, юридически лица, НП организации,
училища и др. Подробности за участие, срокове, оценяване и др. има на линка      https://30yearspostbank.bg/   

Аз участвам с проект    Енергонезависима къща  .Проектът е допуснат в областта "Зелени проекти".
В същност това е моето "Слънчево парно" + Домашна Ел. Централа.Това което смятам да направя, ако "по чудо"
проектът "Енергонезависима къща" получи наградата, е да увелича обема на буферния съд до 1 000 л., да добавя още 1 – 2
топлинни колектора и така да достигна добив от 50 % на топлинната енергия за отопление и БГВ.

Това според мен е напълно постижимо, сега при 4 колектора и 500 л. буферен съд постигам 25 % – 28 % от топлината
енергия със Слънчевото парно.

Ще увелича мощността на Домашната Ел. Централа до 4 кВт/пик, ще поставя литий-йон акумулаторна батерия.
При комплектовка на ДЕлЦ с 8 ФВ панела = 2 кВт/пик и акум. пакет от 9 кВт, достигнах добив от 50% на ел. енергия
консумирана от домакинството.
Мисля, че с повече ФВ панели и добра акум. батерия може да се достигне добив над 60 % на ел. енергия за година.

Процедурата за кандидатстване е проста, във Facebook постоянно има платена реклама за конкурса на Пощенска банка  .
За 30 мин. текстово описах целта на проекта "Енергонезависима къща", какво ще направя и какво очаквам.
Няма тежките и тромави бюрократични процедури, както при кандидатстване за Еврофинансиране.
Крайният срок за подаване на проекти е 10 юли, 2021 г.След това започва оценяването, то е на три кръга, не си направих труда
да запомня подробностите.Предполагам, че проект "НАШ ЧОВЕК" ще спечели наградите . . . .  :)

Колеги, самият факт че е организиран подобен конкурс е положителен за БГ.Ако някой от ФОРУМА реши да участва, моят съвет е да избере по възможност ПРОСТ ПРОЕКТ, не кандидатствайте с проекти тип FREE ENERGY , банковите чиновници
просто НЯМА да разберат какво цели проекта, това е твърде сложно за един банков служител.

Желая УСПЕХ на всички, които ще кандидатстват в конкурса !







 





 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #358 -: Юли 22, 2021, 09:25:51 pm »

Здравейте всички
, Пощенска Банка е организирала конкурс в три категории : Образование, Дигитални иновации и Зелени проекти.
Аз участвам в категория "Зелени проекти". Моят проект е   "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА  КЪЩА" Валентин  Хаджимитов.
Проектът ми е приет и допуснат за гласуване, крайният срок за гласуване е 31 юли 2021 г.

Линка на Пощенска Банка, където са проектите и където може да се гласува.

 https://30yearspostbank.bg/


Първият тур на гласуването се прави от "зрителите".Всеки може да гласува за ЕДИН проект в една от трите категории.

Първите 10 проекта,от всяка категория, които са събрали най много гласове, отиват на втори тур.

Гласуването става чрез e mail , или през Facebook.

Обръщам се към форума MAZETO, моля  гласувайте за да подкрепиш проекта "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА".


Наградата е 10 000 лв. Ако "по чудо" спечеля конкурса, с тези пари ще довърша "Слънчевото парно" и "Домашната Ел. Централа".

И двете слънчеви системи работят целогодишно, СЛЪНЧЕВОТО ПАРНО повече от 11 год., а ДЕлЦ 7 год. но не са завършени.Нямам финансова възможност да ги завърша.Когато ги завърша, очаквам "Слънчевото парно" да произвежда над 50 % от топлинната енергия нужна за отопление и Битова Гореща Вода, а "Домашната Ел. Централа" да произвежда 60 - 70 % от ел. енергия на домакинството.

Благодаря на всички, които ще гласуват за ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА



Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #359 -: Юли 22, 2021, 09:47:12 pm »
Имаш грешка в сайта: Енергонезависима къще

Проект на: Валевтин Хаджимитов

https://30yearspostbank.bg/gallery/%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b3%d0%be%d0%bd%d0%b5%d0%b7%d0%b0%d0%b2%d0%b8%d1%81%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d0%ba%d1%8a%d1%89%d0%b5/

Аз на конкурси, организирани от янки не вярвам. Според мен грешките не са случайни.
До колкото помня, Пощенска банка я купиха янките, но може и да бъркам.