Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 388620 пъти)

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #195 -: Януари 19, 2016, 08:55:50 am »
Мойте си работят и без почистване. Снимка отпреди 2 минути правена от терасата ми.

А аз съм в София и при мен има 40 см сняг, но 75 градусовият монтаж не позволява такова задържане на сняг.
« Последна редакция: Януари 20, 2016, 12:16:41 am от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #196 -: Януари 19, 2016, 09:09:12 pm »
Мойте си работят и без почистване. Снимка отпреди 2 минути правена от терасата ми от терасата ми.

А аз съм в София и при мен има 40 см сняг, но 75 градусовият монтаж не позволява такова задържане на сняг.

шоп поздравления ! Ти си решил въпроса с почистването от сняг !

Аз чистих повече от час снега върху топлинните колектори.Но не съжалявам . . .
Днес 19 януари, към 11:00 ч. облаците се разкъсаха и в 11:30 ч. грейна януарско слънце ! ;D

Колекторите, почистени от снега започнаха да поглъщат слънчевите лъчи и да нагряват водата в
буферния съд.Т* на водата в буфера сутринта бе 22*С, а към 14:00 ч. водата в буфера стигна 39* С, изключих
газ парното и включих Слънчевото парно.Соларът отопляваше къщата до 16:00 ч.
Когато изключих Слънчевото парно, в буфера имаше 36* С.Оставих няколко градуса топлина неизползвани,
защото прогнозата за 20 януари е за слънчево време.Това значи че слънцето към 11:00 ч. на 20 януари
ще загрее водата в буфера до 38* С и слънчевото парно ще отоплява къщата от 11:00 ч. до към 17:00 ч. FREE  ;D

Общо днес, 19 януари Соларът произведе около 12 кВт/часа топлинна енергия.От тази енергия 5 кВт/ч бе вкарана в къщата
като топлина, останалите 7 кВт/ч се акумулираха в буферния съд и останаха неизползвани.

 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 260
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #197 -: Януари 19, 2016, 09:59:45 pm »
Идеята на Шопа хич не е лоша. При ниското зимно слънце почти вертикалния колектор разположен "изток-запад" дава най-голяма площ рано сутрин и късно следобед - времето в което ти е нужна най-много топлина. Посред пладне ако има слънце сградата ще се стопли и през прозорците (а и темп. навън е най-високата през деня), а през лятото когато колектора не е в оптимална позиция не ти трябва чак толкоз топлина.
Бонуса със самопочистването на тръбите също не е за изпускане...

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #198 -: Януари 20, 2016, 06:03:53 am »
Идеята за вертикален монтаж на вакумни тръби с огряване изток-запад не е е моя. Американци и руснаци я практикуват, а на мен идеята ми бе подсказана от български колега.

Ето една снимка на такъв монтаж. Освен предимствата, които juliang отбеляза, да не забравяме и защитата от градушка и монтаж на места, където южен монтаж не е възможен.

Аз съм подготвил един малък 15 тръбен колектор за такъв монтаж и при него ще има нещо ново,  което според мен не правено досега. Надявам се идеята да е добра и работеща.

А ето и снимки от вчерашният студен и слънчев ден в София. Въздушното  отопление  вкарваше загрят до над 70 градуса въздух в къщата ми.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #199 -: Януари 21, 2016, 01:03:02 pm »
Здрасти, шоп !..  :)
Поздравления за ентусиазма и полезното инфо. Прегледах ти темите и в другия форум. За въздухаря на каква височина вземаш студения въздух за подгряване и съответно на каква вкарваш подгретия. Имаш ли вече резултати от акумулиране на енергията му лятото чрез топлообменника от авторадиатори. Една идея - можеш да пробваш усукани като тирбушон ленти от плаки, които пъхаш в стъклените пури. Интересно дали ще има подобрена ефективност от турболизирания въздух.
ELPUNTO, привет, интересува ме какво става с водата в буфера при тия ниски работни температури (до 40град). Четох, че се развивала някаква гадна бактерия, опасна за здравето. Отделно налепена по топлообменните серпентини може да намали ефективността им. Препоръчва се периодично загряване над 55-60град, за да измре тая гад. Също така ми е интересно как работят радиаторите при такъв нискотемпературен източник. И накрая, би ли драснал една схемичка на отоплителната инсталация. Определено е по-ясно от писаниците  :)
Поздрави !..
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 07:21:10 pm от atos »

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #200 -: Януари 21, 2016, 02:28:01 pm »
getca, студеният въздух се взима от един далечен ъгъл в мансардата на височината на пода ( там има монтиран и тристепенен филтър)
Топлият въздух се вкарва на около метър височина ( там има скосяване на тавана) в другият край на мансардата.

Идеята на ламелите е да  раздели тръбата на две и да става продухване. Може и да има минимален ефект ако се усуче, нямам представа, но може и само излишно пневматично съпротивление да направи и да тормози вентилатора.

Иначе въздушно водният топлообменик от два авто радиатора си работеше цяло лято и топлеше един 240 литров бидон. Просто имам въздушни клапи и решавам какво искам да топля: вода или въздух.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #201 -: Януари 21, 2016, 03:56:04 pm »
. . . . . . . . .

ELPUNTO, привет, интересува ме какво става с водата в буфера при тия ниски работни температури (до 40град). Четох, че се развивала някаква гадна бактерия, опасна за здравето. Отделно налепена по топлообменните серпентини може да намали ефективността им. Препоръчва се периодично загряване над 55-60град, за да измре тая гад. Също така ми е интересно как работат радиаторите при такъв нискотемпературен източник. И накрая, би ли драснал една схемичка на отоплителната инсталация. Определено е по-ясно от писаниците  :)
Поздрави !..

getca възможно е да има някакви гадини в буферния съд и по тръбопроводите, не съм правил лабораторен анализ   ???
Но още при първия ясен слънчев ден, когато слънцето огрее към 08:00 ч. в 12:00 ч. ще имам загрята вода над 60* С и гадта би
трябвало да се свари.  >:( Ако са се завъдили някакви топлоустойчиви бактерии - мутанти, апелирам към колегите от Форума.
Колеги бактериолози, помагайте да изследваме тези гадини, ако може да оползотворим бактериите, във вид на биоферма за топлоустойчив
планктон  ;D

getca обичайната Т* на водата в кръга за парно е 35 - 36* С, това важи както за газ - парното, така и за слънчевото парно.
Рядко, в студени дни, като последните два дни, когато вън Т* спадне под -10* - 15* вдигам  Т* на водата до 38* - 39* С.
Отоплителните системи работят така от години и осигуряват топлинния комфорт, нямам проблем нито с радиаторите  нито с топлоизточниците.

За сравнение, днес 21 януари, край София има слънце с висока облачност.Сутринта вън беше - 15*С.
Към 13:30 ч. водата в буфера се загря до  + 41*С.
Включих Слънчевото парно, настройката на дифер. терморегулатор е : 
- горен праг +36* С
- долен праг +34* С
Това значи че, когато Т* на студения щранг на радиаторите стане +34* С, се включва помпата и започва да вади
топлина (вода) от буфера.Топлата вода нагрява радиаторите.Когато  Т* на студения щранг на радиаторите стане +36* С
помпата се изключва.Радиаторите изстиват, когато щрангът изстине до +34* С, помпата си включва отново и т.н. цикълът се повтаря . . .
Когато водата в буфера стане +36* С т.е. изчерпили сме полезната топлина, дифер. терморегулатор забранява включването на
помпата.Соларът няма достатъчно топлина, тогава включвам газ парното.

Горните настройки са за студени дни като днешния, обикновено горният и долен праг са 1* - 2* по ниски.
Всичко това е описано подробно в предишните постове на темата.Няма тайни и скрита информация.

В същност има нещо в Солара, което не съм засягал до сега, но то е някак в страни от темата.
То е по близо до темата на caduceus   "Технологии за ревитализиране на тялото-теория и практика."
Ще припомня за опитите на барон РАЙФЕНБАХ, правени преди . . . няколко стотин години.Опити в тъмна стая,
в която слънчевата радиация е вкарвана чрез метални плочи-колектори (медни, оловни, железни и др.) и транспортирана
до стаята по метални пръти.Спирам до тук . . .
Сравнявам Соларът т.е. колекторите с плочите на барона, металните пръти с медните тръбопроводи, Соларът поглъща целия спектър на
Слънцето, филтрира го и го вкарва в къщата.Това се усеща особено добре през лятото, когато се КЪПЕМ със СЛЪНЧЕВА ВОДА !
За да се изследва ефекта трябват опитни радиестезисти, мед. изследвания, ауракамера и т.н. Не се наемам сам да изследвам този феномен.




   


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #202 -: Януари 21, 2016, 04:50:31 pm »
Бактерията, която се въди в топли води под 60 градуса се казва легионела. Може това да е народното  и име. Вероятно  си има и латинско. Не съм запознат в детайли.

Смъртоностна е или силно болестотворна при поглъщане, затова когато имаме бойлери за къпане загрявани със сл. енергия на 10 ина дни да се включва ел. нагревателя до към 65-70 за 1-2 часа и вредителят измира.

Но тук темата е слънчево парно и подобни гадини не ни интересуват.

 ELPUNTO, мислил ли си да направиш регулируеми стойки на колекторите? Например лято 30 градуса, пролет есен около 50, и зимата 70-75 градуса? Виждам голямо предимство. Твоята установка е на кота 0 и можеш само с преместването на два щифта да управляваш наклона. :)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #203 -: Януари 21, 2016, 06:19:19 pm »
шоп, те в кръга на парното гадовете верно нямат контакт с нас, но ако се завъдят ще полепнат по топлообменниците и съответно намалят ефективността им. Интересно ще е да се изследва водата в буфера и състоянието на серпентините при ELPUNTO, въпреки че едва ли би могло при заровения в земята варел. :)
ELPUNTO, питах как работят радиаторите, щото си мисля, че при темепература на топлоносителя около 40град. и по-ниско площа им трябва да е увеличена или въздухът да се гони принудително с вентилери. Но щом са сметнати и с газовия котел така да работят значи няма проблеми. Добре де, тогава какво правим с бойлера, доподгряваш на ток/слънце или имаш друг висикотемпературен контур от котела? Затуй викам да драснеш една схемка, информативно. :)
Предполагам да не ви досеждам с тъпи въпроси, но живо се интересувам напоследък, че скоро може да ме налегнат подобни проблеми.
Поздрави !.. и мерсаж за бързите отговори!..  :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #204 -: Януари 21, 2016, 07:18:48 pm »
Бактерите могат да се унищожават с SAVO (работи с отделяне на хлор). Има версия за пускане в кладенци. Май беше 1 капачка/м3. Аз така си обработвам вик системата.

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #205 -: Януари 21, 2016, 09:16:58 pm »
Тука има малко инфо за конкретно за легионелата: https://en.wikipedia.org/wiki/Legionella

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #206 -: Януари 22, 2016, 09:01:55 am »
ELPUNTO, не се коси - достатъчно е да хвърлиш в буферния съд един стар сребърен пръстен или сребърна лъжица, и вече никакви гадини няма да се въдят...
Животът, състоящ се нa 99,99% от леки елементи от първи и втори период (H, C, O, N, S, P, Na, K), е несъвместим с тежките метали и техните йони, камо ли злато в ДНК-то да слагаме, както се изхождат някои малоумници тука...

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #207 -: Януари 23, 2016, 04:48:35 pm »

. . . . . . . . . . . .
 
ELPUNTO, мислил ли си да направиш регулируеми стойки на колекторите? Например лято 30 градуса, пролет есен около 50, и зимата 70-75 градуса? Виждам голямо предимство. Твоята установка е на кота 0 и можеш само с преместването на два щифта да управляваш наклона. :)


шоп  имах такава идея, още през 2009 г. когато изграждах Солара.Но бригадите от подизпълнители оставиха след себе си толкова
тежки и нерешени проблеми, че хвърлих всички сили да подкарам Солара.След това се залисах по други проекти . . .

шоп сега ти ме провокираш и наистина виждам как сравнително лесно може да се направи регулируем наклон, с ръчно задвижване.  ???
Проблемите които виждам сега са :

1. Подходящи гъвкави метални тръби (меки връзки) с накрайник размер Ф 20 мм за да се свържат към колекторите и съществуващите медни тръби.Гъвкавите връзки трябва да издържат на Т* поне + 110* С. Да издържат и на студ поне до - 25*С.
2. Читав, квалифициран водопроводчик, който да може да работи с медни тръби и не само . . .
3.  Механична конструкция и преработка на съществуващата такава.

За т.3 почти имам решение.Но за т.1 и т.2 за сега НЕ . . . :(

 





Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #208 -: Януари 23, 2016, 04:55:28 pm »
ELPUNTO, има такива тръби! От неръждавейка са и се използват широко в Пантон-реакторите, един от които скоро ще ти нося :)
Приличат на метален маркуч за душ - от отделни малки сегменти са, хем херметично, хем гъвкаво свързани, и издържат температури от стотици градуси. Има различни диаметри и дължини. Не са евтини, но на тебе ти трябва еднократно.
Мисля че ги вземахме от една бургаска фирма навремето. Ще проверя...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 260
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #209 -: Януари 23, 2016, 05:29:56 pm »




Гофрета от неръждавейка. Издържат до 16 бара, и температури до над 250 градуса. Ползваме ги за докарване на нафта до котлите, когато с твърди тръби нещата стават много сложни за изработка.
Аз подмених тръбите на пералнята и миялната в къщи с такива, защото фабричните маркучи нещо много се пукат и 2 пъти ме наводняват... :)
Единствения проблем е че ако правиш краищата без специална преса не винаги се херметизират качествено. Но ако знаеш предварително разстоянието можеш да си ги поръчаш с присъединителните фитинги накрая.