Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 387443 пъти)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #180 -: Ноември 21, 2015, 01:48:07 pm »
Здравей.как отнемаш топлината от вакумните тръби?може ли повече инфо.
Имам малко такива тръби но се чудя как да закарам топлото в къщи.
Мисля за разширителен съд в който да има серпентина и с помпа да циркулира флуид до радиатор..
Поздрави.

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #181 -: Ноември 21, 2015, 01:54:46 pm »
Привет, дълго е за обясняване. Цялата тема със съответните снимки е ето тук: http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=51108

 и тук:     http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=50028

Всичко е разисквано и обяснено с десетки  да не кажа стотици снимки.   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #182 -: Ноември 22, 2015, 08:38:41 am »
шоп
Поздрави от мен!
Искам да те питам какво ще правиш излишната топлинна енергия лятото?

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #183 -: Ноември 22, 2015, 08:55:35 am »
Не ме притеснява излишъка на енергия, а слабият добив ;D
6 членно домакинство сме, 2 перални и 2 съдомиялни също са вързани към топлото. Една вана и едно джакузи също са навързани. Водата ми е чиста сондажна, топлото безплатно...какво да ме притеснява.


Монтажният ъгъл на колекторите е 68-75 градуса. така лятото няма прегряване, а в  ноември и февруари са най-ефективни.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #184 -: Декември 28, 2015, 02:15:39 am »
Остават броени дни до края на м. декември и до края на 2015 г.
Декември се оказа мек, дори топъл зимен месец, имаше много слънчеви дни.
До днес 27 дек. край София имаше 9 слънчеви и 3 полуслънчеви дни.
Това е много за региона на София през зимата.

Слънчевото парно работи перфектно през слънчевите дни.Соларът и Домашната ел. Централа (ДеЦ)
се допълват чудесно.Удоволствие е да се наблюдава как Соларът вкарва топлина в къщата, а ДеЦ
захранва със Слънчев ток помпите и ел. уредите.  ;D Ток и Топлина Free през зимата  ;D

В началото на 2016 ще обобщя данните за работата на Солара през изминалата 2015 г.
Ще публикувам данните във Форума.

Желая на всички весели Новогодишни празници !
Наздраве !




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #185 -: Януари 06, 2016, 01:12:20 pm »
Давам данни за работата на Слънчевото парно през изминалата 2015 година.

През 2015 г. в района на София е имало :
слънчеви дни  . . . . . . . . . .    146 дни
разкъсана облачност  . . . . .    106 дни 
облачни дни   . . . . . . . . . . .   113 дни

Соларът е работил в режим "слънчев бойлер" . . . . . . .     61 дни
Соларът е работил в режим "слънчево парно" . . . . . . .1 320 часа

През 2015 г. Соларът е произвел > 2 540 кВт/часа топлинна енергия оползотворена от домакинството.
Общото количество топлинна енергия произведено от Солара е > 5 000 кВт/часа.
Топлинната енергия на Солара е използвана за отопление и Битова Топла Вода.

През 2015 г. домакинството е изразходвало 1 108 куб. м. природен газ (метан) и е заплатило за него 1 064,59 лв.
Природният газ е изразходван за :
- отопление
- БТВ
- готвене




 

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #186 -: Януари 06, 2016, 02:40:25 pm »
Общо енергията, която консумираш е около 12840 кВ.ч, или на сънцето се падат около 20% от цялото количество, мисля че никак не е зле.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #187 -: Януари 06, 2016, 11:44:31 pm »
dmitarp слънцето осигурява вероятно 20 - 25% от енергията за отопление и БТВ.
Тъй като нямам топломери, изчислявам топлинната енергия по Т* на водата в буферния съд и по
водомерите които са на кръга за БТВ и кръга за парно отопление.

Възможно е да има някаква грешка в сметките ми, но тя е не повече от 2 - 3 %.

Обръщам внимание, че Соларът е произвел > 2 540 кВт/часа ОПОЛЗОТВОРЕНА топлинна енергия !
В действителност Соларът е произвел 3 - 4 пъти повече енергия, но тази енергия НЕ Е използвана
от домакинството.Било защото сме били на почивка или на село или защото просто през летните месеци има излишък от
топлина в буферния съд.

В тази връзка идеята на HristoDimovHristov за акумулиране на топлина чрез натриев сулфид ми се струва много примамлива и
технически изпълнима на практика.Но дали е така . . .  ::)
Не е за подценяване и водорода, като начин за складиране на излишната енергия произведена през летните месеци, сгъстения
въздух тоже.
Изобщо всеки начин за складиране на енергия получена от ВЕИ при разумни инвестиции е добър.
Всеки практически опит в тази насока е ценен и трябва да се използва.
Опираме до екипи от специалисти в различни области.За съжаление не виждам нагласа във Форума за екипна работа.
По стар народен обичай се работи индивидуално по мазета и тавани, паркинги и гаражи  :(


 



 
« Последна редакция: Януари 07, 2016, 09:39:15 am от atos »

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #188 -: Януари 08, 2016, 08:27:08 am »
Нормално.... :( Това е Бг форум. Тук само критики може да получиш. В руските форум които следя е друго. Там наистина може  да споделиш, да попиташ, да се получи и критика, но с дискусия да се изчистят нещата.

Смятам че складирането на топлина с помоща на фазов преход е добра идея, но аз засега залагам и работя по идеята вода с големи обеми ( 50-100м3) Имам желанието, мястото, възможностите. Но всичко е въпрос на време. Живот и здраве едно по едно нещата си идват на мястото. Хубавото на тези слънчеви системи е, че много лесно се надграждат.

ELPUNTO, продължавай напред, много хора четат без да пишат. Не си ли мислил за добавяне на още колектори? Да сравниш добивите и с вакумни колектори?
« Последна редакция: Януари 08, 2016, 11:21:15 am от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #189 -: Януари 08, 2016, 04:13:56 pm »
Да, водния басейн изглежда по- примамлив за изпълнение, защото всичко е ясно и лесно, но обемите няма как да не се пренебрегнат. Нека искаш да съхраниш 2500 кВ.ч, енергия при около 40 градуса температурна разлика ( от 85 до  45), тогава ще ти е нужен басейн с 55 м3 вода, като вземеш под внимание , че трябва да бъде изолиран, да има и други съоражения, като помпи и тръби, цента на това нещо ще бъде около 20 000 лв, а на година ще пестиш 250 лв ( при цена на топлиннат енергия около 10 ст. за кВ.ч). Срок на изкупуване 80 г..
При съхранение на енергия в натриев силфид, хидрат, обемите ще са далеч по малки, но цената може да бъде и по висока. Защото там възниква проблема за стабилността на сулфида, той се окислява от въздуха, трябва да се предпази от това, т.е. трябват състема от инертен газ. Освен това не всички форми на натривия сулфид са подходящи за целта, постепенно настъпват фазови преходи в него и трябва от време на време да се подменя.


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #190 -: Януари 08, 2016, 05:01:16 pm »
Не съм съгласен...една ЖП цистерна с обем 50-60м3 не е никак скъпа и е малко над цената на скрап
( желязото сега с много ниска цена) Ватата също е на символични цени. Купих чисто нова циркулационна трифазна помпа сигма 2" за 20 лв...Имам хале в което да вкарам 1-2 ЖП цистерни, изолацията не трябва да е голяма, защото халето е отопляемо. Всичко е въпрос на желание. С една термопомпа може да изтискаш градусите в буфера до 10 ина. Да не забравяме и слънчевите дни, когато буфера ще се зарежда.
И най-важното. Свободата, а тя наистина не е евтина. Направо е безценна.

Натриевиат ацетат не е скъп, но някак си химията не ми е по-душа.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #191 -: Януари 08, 2016, 07:40:44 pm »
@шоп
Идеята е добра (мислил съм го като закопан подземен басейн), но за едно грешиш - изолацията трябва да е ЗВЕРСКА (30-40 и повече см. от най-добрите материали като Неопор) за да задържиш топлината за повече от няколко дни...

@dmitarp
Ако си зачел по-задълбочено за системата с натриевия сулфид, би трябвало да си забелязал, че в нея няма никакъв въздух и/или инертни газове, а само водни пари с налягане около 0,1 бара и температура на кондензация около 10'С. И там, както и при натриевия ацетат, реакцията трудно може да се нарече "химична", тъй като става въпрос са присъединяване и отделяне на кристализационна вода (лиганд), без това да нарушава химичната ѝ струтура.
Мен повече ме притесняват две неща:
1. Кристалите сулфид поглъщат влагата през повърхността си, т.е.цялата купчина сулфид в казана трябва да е добре "аерирана" - не можеш просто да я насипеш и да я забравиш... А това предполага примерно множество тръби, всяка с множество дупки по стените, набити до дъното на съда по една на всеки 10 кв.см. от повърхността, или нещо подобно;
2. Преди повече от 30 години са направени словом и цифром ДВЕ подобни експериментални инсталации и оттогава досега, въпреки огромния ентусиазъм... нищо! Сигурно си има някакви доста основателни причини за това...

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #192 -: Януари 09, 2016, 02:33:32 pm »
. . . . . . .
ELPUNTO, продължавай напред, много хора четат без да пишат. Не си ли мислил за добавяне на още колектори? Да сравниш добивите и с вакумни колектори?


шоп разбира се, че съм мислил за добавяне на топлинни колектори към Солара.Не съм добавил защото не съм решил въпроса с излишната топлинна енергия т.е. как да складирам излишната топлина произведена през лятото от Солара.

Плоски колектори или тръбни ? Сравнение ?
Този въпрос стоеше пред мен през 2009 г. когато започнах да изграждам Солара.Тогава нямах никакъв опит и не знаех какви колектори да
избера  ::) Един търговец на немски колектори ми даде съвет да избера плоски колектори, послушах го и не съжалявам, той бе прав.
Защо ?
Защото поддръжката на плоските колектори е ПО ЛЕСНА от тръбните.Край София през зимата вали сняг и то десетки пъти.
Когато спре снега, на следващия ден около обяд, когато снегът се размекне, той лесно се свлича по повърхността па плоските колектори.
Аз само го подбутвам с метлата и греблото и снегът се свлича.Това че плоските колектори имат по лоша топлоизолация от тръбните в
случая е предимство, защото по нагрятата повърхност снегът лесно се свлича.Аз писах за това в началото на темата (пост #3).

Плоските панели са за предпочитане пред тръбните в географски райони, където вали сняг и има зима. Причината е проста (не е високата цена на тръбните), тя е в лесното обслужване на плоските панели. Когато падне сняг и натрупа 20-30 см. (в София стига и 50 см.) върху панелите, почистването на снега от плоските панели е много лесно. Аз просто изчаквам снеговалежа да спре и на следващия слънчев зимен ден, когато слънцето към 11 часа е затоплило стъклото на панелите, снегът започва да се свлича сам от гладката повърхност. Аз само помагам с греблото и метлата на снега да се свлече от панела. Това упражнение ми отнема 10-30 мин. За един зимен сезон се налагат 8-10 почиствания (може и повече).
Почистване се налага и заради праха. Замърсеният въздух, особено в градска среда, покрива колекторите със слой лепкав прах. Желателно е измиване на колекторите през 30 дена.
ВЪПРОС към радио Ереван : Как се почистват 60-80 стъклени вакуумни тръби от сняг, лед и скреж ?
ОТГОВОР на радио Ереван : НИКАК ! Чакаш този който е пуснал снега да си го прибере .     



С днешна дата също мисля така.Там където има зима и вали сняг плоските колектори са за предпочитане.
По черноморието, в южните райони на България, няма сняг или вали малко и бързо се топи, тръбните колектори са
за предпочитане.

шоп ти ползваш тръбни колектори, разкажи, как ги поддържаш през зимата и лятото.
Ще бъде полезно и други колеги, които имат слънчеви инсталации, да споделят опита си с поддръжката.

 


 

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #193 -: Януари 09, 2016, 03:21:17 pm »
ELPUNTO,  възхищавам се на вашите соларни  установки и желанието да ги споделите с хилядите четящи и желаещи да направят нещо сами. Позволете да не се съглася с Вас и търговеца на немски колектори. Имам 3 самоделни вакумни  колектора с над 70 тръби. Изпаднаха ми и 10 бр плоски медни селективни колектори по 2.7м2 всеки. Монтирах вече два за сравнение. Може би това което е споделил с Вас търговеца важи при монтажен наклон от 45 градуса. Така имаме универсален добив за нашите географски ширини. Разбирам този ъгъл на монтаж ако имаш 1-2 колектора и целим 6 месеца добив годишно.

Аз подхождам коренно различно: 72-75 градусов монтаж. Така имам най-ефективен добив, когато имаме най-неблагоприатното слънцестоене  и нямам излишък енергия  през дългите летни дни. Нещо повече имам монтиран вече вертикален 90 градусов монтаж на вакумен колектор ориентиран изток-запад. Засега няма да споделя данни, но съм обнадежден. Да не се окаже, че е по-ефективен от монтажа южно изложение:-))

На въпроса как чистя сняг- отговора е НИКАК. При 75 градусов монтаж не се задържа сняг. Този нетрадиционен ъгъл на монтаж освен лятното прегряване елиминира и задържането ня сняг:-)

ELPUNTO, аз съм определено парктик, нямам време да замервам и да изразявам всичко таблично, аналитично и графичично както Вас. Просто материята ми е суха и не ме влече. Разчитам на усета си и добивите, кото регистрирам с дигитални термометри и водомери.
Затова и попитах дали няма да направите сравнението между плоски и вакумни.

П.П. между другото работя над вакумен колектор с U тръби, който би трябвало да сложи в джоба си дори и най-скъпите  и ефективни немски колектори:-)) Ще споделя скоро
Поздрави на всичко соларни ентусиасти. Днес над София е рай и имам над 600 литра вода на 48 градуса от слънцето, пуснал съм и подовото и въздушно слънчеви отопления.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #194 -: Януари 17, 2016, 10:29:47 pm »
ELPUNTO,  възхищавам се на вашите соларни  установки и желанието да ги споделите с хилядите четящи и желаещи да направят нещо сами. Позволете да не се съглася с Вас и търговеца на немски колектори. Имам 3 самоделни вакумни  колектора с над 70 тръби. Изпаднаха ми и 10 бр плоски медни селективни колектори по 2.7м2 всеки. Монтирах вече два за сравнение. Може би това което е споделил с Вас търговеца важи при монтажен наклон от 45 градуса. Така имаме универсален добив за нашите географски ширини. Разбирам този ъгъл на монтаж ако имаш 1-2 колектора и целим 6 месеца добив годишно.

Аз подхождам коренно различно: 72-75 градусов монтаж. Така имам най-ефективен добив, когато имаме най-неблагоприатното слънцестоене  и нямам излишък енергия  през дългите летни дни. Нещо повече имам монтиран вече вертикален 90 градусов монтаж на вакумен колектор ориентиран изток-запад. Засега няма да споделя данни, но съм обнадежден. Да не се окаже, че е по-ефективен от монтажа южно изложение:-))

На въпроса как чистя сняг- отговора е НИКАК. При 75 градусов монтаж не се задържа сняг. Този нетрадиционен ъгъл на монтаж освен лятното прегряване елиминира и задържането ня сняг:-)

. . . . . . . . . . . . . .


шоп моят Солар е с 4 бр. колектора, ноклонът е около 45 градуса.Много пъти писах, че Соларът работи целогодишно
т.е. пролет, лято, есен и зима.Разбира се когато има слънце.  :)
Този наклон е добър за пролетно - есенния сезон.Лятото имам излишък от топлина, а зимата . . . зимата като правило има малко слънчеви
дни.Не съм променял наклона, възможно е да има и по добър  ::). Затова ти благодаря за споделената информациа от твоя Солар.
Вертикалния монтаж на тръбните ти колектори ме впечатли много.  :o

На 16 и 17 януари наваля много сняг, зимата напомни, че я има, въпреки "глобалното затопляне".
Край София снежната покривка достигна 40 см.
Пускам снимков материал за моите плоски колектори затрупани с 40 см. сняг, както и за тръбните колектори на съседа, които
са на покрива и вероятно доста време ща са под снежен калпак.
Започнах да почиствам моите колектори и при първия слънчев ден те ще работят и ще дават топлина FREE  ;D

В същност Соларът още днес 17 януари започна да се затопля, въпреки оскъдното зимно слънце.