Автор Тема: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе  (Прочетена 193294 пъти)

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #180 -: Април 11, 2015, 12:19:14 pm »
Ще попитам един малко нестандартен въпрос и се надявам някои или няколко да ми отговорят конкретно.

Намотка в която има стояща вълна и е нагласена да резонира на честота 50Hz ще имали голямо магнитно поле, и ако няма защо?

Помислете хубаво преди да ми отговорите не бързайте.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #181 -: Април 11, 2015, 01:34:05 pm »
Здравей, tsurko.
   Не съм много компетентен по зелени кутии в аквариум, но това, което знам по въпроса е следното: Условието за стояща вълна е интерференция на две вълни, които се движат в противоположни посоки, т.е. дефазирани на 180 градуса. Там, където са максимумите на вълната е максимум на напрежението и има електрическо поле. Във възлите е максимум на тока - съответно, там се създава магнитно поле. Ако вълните се движат наистина в различни посоки, би трябвало и магнитните полета на двете вълни да са ориентирани противоположно. Дали ги има или няма не мога да кажа. Смятам, че ако се направи опит да се сваля енергия от стояща вълна, ще се развали условието за нейното съществуване. Общата енергия на стоящата вълна е нула. Това е, което мисля, без да съм 100% сигурен.

Успех в начинанието!

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #182 -: Април 11, 2015, 06:43:38 pm »
Смятам, че ако се направи опит да се сваля енергия от стояща вълна, ще се развали условието за нейното съществуване. Общата енергия на стоящата вълна е нула. Това е, което мисля, без да съм 100% сигурен.
    Енергията на стоящата вълна е равна на сбора от енергиите на падащата и отразената вълни. Стоящата вълна не пренася енергия, а в нея се натрупва енергия и енергията и не може да бъде нула. От стояща вълна енергия не може да се сваля. Полето на стоящата вълна може да индуцира ЕДС в намотките на товарната бобина, ако се раздвижи така, че да ги пресича на 90 градуса. Това е и идеята на колегите от руския форум, която съм изложил по-горе в постовете ми.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #183 -: Април 11, 2015, 11:54:10 pm »
Здравейте,
Литература за преговаряне на 17 стр.(28/29 от книгата) е дадена много хубава картинка.
Токът има капацитивен характер. Зависи линейно от честотата и напрежението. При ниски стойности на напрежението и честотата тази зависимост се нарушава.
Стоящата вълна е надлъжна вълна, за сваляне трябва да е напречна бобината.
Линията (бобината )има реактивен характер без уточнения.
« Последна редакция: Април 13, 2015, 07:39:58 pm от atos »

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #184 -: Април 13, 2015, 01:32:27 pm »
Според мен Мито не е нужно да се раздвижва, защото те си се движат падащите и отразените вълни, но те с времето затихват ( отслабва ), но индуктора когато работи ги поддържа. Цитирам от една страница: При електрическия резонанс имаме хармонично по честота предаване на енергия между индуктивност и кондензатор така че при първоначално подаване на електрически импулс между тях, този импулс първо се поглъща от кондензатора, след което се пренася по проводник към индуктивността (бобина), където се превръща в електромагнитно поле, което в следващия момент отново се превръща в електрически поток и отива към кондензатора . При идеален кондензатор и използване на свърхпроводима бобина, този трептящ кръг може да съхранява енергия на принципа на резонанса, неопределено дълго време.     

Това което мисля, че е направил Капанадзе понеже гледам от клипа краищата на проводника на стоящата вълна отиват направо в зелената кутия и там са свързани според мен с кондензатор за да влезе в резонанс.
Погледнете генератора на Акула как работи: от два отделни генератора който са синхронизирани и общата стойност на получената енергия надвишава вложената. Тук обаче при Капанадзе стоящата вълна играе ролята на втория генератор, и в неговия случаи не само, че влага по малка енергия, но и от допълнителното натрупване на вълните в стоящата вълна има многократно увеличение. Или по-просто да се изкажа при акула има две вълни и прави интерференция, а при Капанадзе има една вълна от индуктора и няколко от стоящата вълна, и поради сбора на няколкото вълни в интерференция получава многократно увеличение на амплитудата.
Много ме е яд, че в момента нямам нужните средства и апаратура за да направя опити за да се потвърди дали е така или не, а не само да се питаме ами да показваме нагледно своите резултати. Няма по-добър учител от практиката.
« Последна редакция: Април 13, 2015, 07:38:14 pm от atos »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #185 -: Април 13, 2015, 07:30:49 pm »
Здравей колега  tsurko,
Стояща вълна лесно се постига и това сме го дъвкали. Не се изискват много средства, може индукционна запалителна бобина за ДВГ, качер най-просто искрище или дъга, правете разлика за последното.
Аналогията с трептящ кръг е донякъде вярна. Вярно е, че се натрупва енергия, но по тая логика и трептящият кръг е СЕ но не е. Имаме пространствена периодичност или дължина на вълната, в трептящият кръг е разстояние между бобина и кондензатор. Енергията при Тесла се сваля с напречна бобината от центъра към периферията.
Един опит да се направи, но той да е точен и обмислен, не се иска много опити и разтягане на локуми. 
« Последна редакция: Април 13, 2015, 07:38:46 pm от atos »

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #186 -: Април 13, 2015, 09:29:33 pm »
Аз бих казал, че един опит или от първия не може да се постигне идеално се ще има някакво донагаждане или подобрение при някой.

mi68: Може ли да те помоля за втората част или поне да е цялата от файла на  "стребков" който публикува.
Благодаря ти предварително.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #187 -: Април 13, 2015, 10:42:03 pm »
Здравей колега,
Нямам цялата книга, прикачвам това което имам. Липсва предаване на енергия по диелектрик или без него по ефир.
Книгата съм я взел от форума, за това ако могат и други колеги да се включат в издирването на цялата книга!

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #188 -: Април 13, 2015, 10:57:27 pm »
Аз също ще помоля някой ако има цялата или най-вече липсващата част от 86 ст. до 149 ст. за можем поне да я съберем цялата, все пак на на мен ми е интересна и искам да се опитам да я прочета пък и на някои друг може да му е от полза, няма да се сърдя дори и да е на български  :) или дори да си е в нормален файл а не като тази със снимки.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #189 -: Април 13, 2015, 11:52:43 pm »
Ето я и цялата книга, ако за тази книга става на въпрос.

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #190 -: Април 14, 2015, 01:44:44 am »
Еееее браво, направо получаваш една десетка от мен miromad. Поздрави

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #191 -: Април 16, 2015, 11:39:25 pm »
Имам една малко креативна идея която ми хрумна докато гледах днеска реката.
Загледах се по едно време в вълните който се получаваха и се сетих за научнопопулярните предавания в които обясняват как се появяват и след това се сетих как при цунами първо е по-малката вълна, а в последствие по-голямата, по-бърза и по-упостошителна вълна. От там ми хрумна и възможната идея при която действа стоящата вълна. Както при водните вълни долното ниво на водата се движи по-бавно понеже се удря в препятствия и така прави по лесна повърхност за горната част за да се движи и по-бързо, но когато долната част се срещне с голям камък тя прави над него голяма вълна, но и когато горния слои преминава върху този камък също се получава голяма вълна, но тогава вълната вече е още по-голяма понеже долния слой я избутва допълнително. Та от там ми хрумна идеята и за ролята на стоящата вълна и нейната роля в генератора, че тя със нейната вълна навдига движещата се вълна и им увеличава амплитудата по този начин.

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #192 -: Април 27, 2015, 11:19:00 am »
Много време се умълчахте да не би да сте се отдали на експерименти, радвам се ако е така. Споделете вашите наблюдения и грешки може взаимно да си помагаме, а не да бъдем  егоисти. Само наблюдавам посещения без реакции.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #193 -: Април 29, 2015, 07:45:28 pm »
Здравейте,
Прикачвам снимка на опитна постановка за стояща вълна в тороидална индуктивност. Идеята съм взаимствал от Тесла на екстра бобина.
На снимката са показани алуминиеви плочи на кондензатора, но реално ползвам медни. Медните са диамагнит и работят отлично, но алуминия парамагнит лошо.
В големия тороид има малко тороидче с бифилярна намотка с цветове бяло и кафяво, което сваля енергия нелошо. Големият тороид е намотана четирифилярна намотка със следните цветове, бяло, кафяво, зелено и жълто, навита едноредово.
Малко теория. Стояща вълна по Земята и атмосферата може да възникне с честота над 6Хц, на стандартна честота 50Хц е възможно. Под честота 6Хц Земята е електростатика.
При максимално отражение имаме две вълни с еднакви амплитуди е енергията в стоящата вълна е удвоена. Върхови постижения съм постигнал до два процента загуби. При големи мощности загубите се качват и се движат на 3-4 процента. 
Да приемем имаме удвояване в стоящата вълна на енергията, но тя непрекъснато е са трансформира от магнитна в електрична и обратно. Стигам до извода, честотата е удвоена и бобината за сваляне трябва да е на половина.
Сега за опита. Бобината и кондензатора са свързани паралелно в токов резонанс. Бяла и кафява намотка са свързани зиг-заг, а зелената се сваля енергията. Зелената намотка е с два пъти по-малко навивки от бялата и кафявата, но напрежението е почти колкото захранващото. Тук трансформаторния ефект се нарушава, трядва напрежението да е два пъти по-ниско, реално не е. Тороидалната намотка е поставена между двете плочи на кондензатора, на снимката горната плоча е на страни да се вижда тороида. Това свързване се оказа най-добро. Захранващите кабели са усукани с малко вълново съпротивление, завършват с банан щекери за свързване към уредите.
Недостатък на опита е ниското напрежение на генератора, 0дВ или 0,775В. При това положение трябва се мине на напрежителен резонанс и серийно свързване на елементите. Това ще е в следващите опити.
« Последна редакция: Април 29, 2015, 08:02:11 pm от mi68 »

Неактивен tsurko

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 46
Re: Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
« Отговор #194 -: Април 29, 2015, 11:20:36 pm »
Теорията смятам повечето я знаят, трябва да има повече хора като теб на практика да се изпитва опит. Опитът ти е интересен, но не знам защо си играеш с тези тороиди при положение, че са трудно за навиване пък и трябва да се съобразяваш с тяхната проницаемост и насищане. Опитай направо да навиеш на една ПВЦ тръба или както Капаназде прави на ролка от кухненска хартия, вкарай намотките в последователен резонанс и смятам ще е много по добре и лесно за изпълнение.