Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith
Да преоткрием Тесла чрез Капанадзе
tsurko:
Извинявам се, че пиша още един пост, но забравих да го напиша в предния.
В предишен пост Мито–купона спомена, че стоящата вълна трябва да се побутва поне в едната посока и от движението което тя ще извърши за да се върне в началната си позиция ще се породи магнитно поле. Според мен стоящата вълна в случая играе роля като един кондензатор които по един начин приема и се зарежда, а по друг отдава зареденото количество. Тоест в намотката където се получава стоящата вълна приемането и е във вид на натрупване на вълни ( тоест зареждането и ) е първия процес, а отдаване то им е във вид на магнитно поле породено в намотката. Правил съм опит като заредя кондензатор с тхо-то, а след това го разредя през намотка на която в едната им страна съм поставил компас. При разреждането на кондензатора през намотката се получава доста по голямо магнитно поле и компаса се побърква от въртене.
Предполагам Мито и да е прав, но ще трябва в неговия случаи да се побутва и в двете посоки защото иначе магнитното поле ще е само в едната посока.
1? Някой може ли да ми разясни ( може и на лично ) как се навива тази намотка за стояща вълна, понеже не съм много сигурен?
2? В намотката тип граната на "Акула" имали в нея стояща вълна или си е просто вид без индуктивна намотка?
Виждам, че има на моменти въпроси бифилярка и без бифилярка.
Моите наблюдения в клиповете на Капанадзе, че той ползва един вид бифилярно навиване само в големите установки тоест при 100 Кв, а при малките е без бифиляр.
mi68:
Здравейте
Пак повтарям, че още не съм наясно, как ще се държи полето на стоящата вълна?
Частичен отговор може се даде като се анализира структурата на стояща електроматнитна вълна.
Имаме на четвърт вълна изместване в пространството на магнитното поле стрямо електричното. Имаме дефазиране на приблизително 90 градуса между напрежение и ток, т.е. имаме реактивна енергия.
Бобината реагира на магнитно поле и би трябвало да бъде разположена в максимума на магнитното поле.
Ако разгледаме най-простия случей с четвърт вълнов вибратор то това е близо до заземлението. Може се направи феритен трансформатор с една навивка от заземителния проводник и двайсет навивки на вторичната, с цел повишаване на напрежението.
Вчера, отг. 172, качих лекция на Тесла той прави точно обратно, ползва електричното поле и накичва електродвигатели и лампи чрез В.Ч. трансформатори. Този ток в лекцията Тесла нарича електростатична индукция.
Пълният обем на лекции и статии на Тесла надминава допустимия обем за форума и трябва да го разбия.
Четенето на оригиналните статии може да елиминира някои повторни откривания на топлата вода.
ndm:
Вече взех да вярвам, че тези над хиляда шедьовъра съм ги чел само аз.
mi68:
Здравейте,
Който колега не разбира електромагнитизма и му липсва "шесто чуство " то може да мине на "пето чуство" и да разгледа акустични вълни, око да види, ръка да пипне като свети Тома неверни. Тесла много често е ползвал този похват. Свойствата на звуковите вълни са както и електромагнитните.
Първо имаме среда (ефир) с вълново съпротивление. Но вълновото съпротивление се оказва импеданс и има реактивна и активна част.
-Първо имаме бягаща (плоска) вълна, импеданса е чисто активен и имаме пренасяне на енергия
-Второ имаме стояща вълна, импеданса е чисто реактивен и липсва пренасяне на енергия
-Трето имаме сферична вълна, импеданса е смесен и се наблюдава близка и далечна зона.
-Четвърто имаме рупор (конусна бобина), където импедаса има има реоктивна и активна част.
Да разгледаме стояща вълна, не пренася енергия имаме чисто реактивен импеданс, но енергията на стоящата вълна е удвоена, защото се състои от сумата на падащата и отразената вълна т.е.имаме КПД=200%. Като се сметне реално има загуби то КПД е примерно 180%. При електромагнетизма се работи в резонанс и може да се умножи с качествение фактор на системата, а тя има примерно качествен фактор 10 то КПД скача на 1 800%.
От горното се вижда, че се напомпва средата и става източник на СЕ.
Остава най-важния въпрос как да се свали тази енергия, която поначало е реактивна?
На помощ идва Тесла и акустиката.
Да разгледамеакустична стояща звукова вълна.
Имаме величината звуково налягане, при електромагнетизма отговаря на напрежение или потенциална енергия. При акустични вълни имаме скорост на трептене или при електромагнетизма ток или кинетична енергия.
Ако се погледне графиката на стояща звукова вълна се вижда удвоената стойност на звуковото налягане. при електротехниката е високото напрежение. Значе енергията трябва да се сваля електростатично.
За това идват практически лекции на Тесла, част съм дал в отг. 172 от темата.
В по съвременен върянт може да се ползва вилка на Авраменко, конусна (рупорна) бобина, такава бобина съм виждал при Тесла, или тороидална. Целта е да се получи стояща вълна с малки загуби.
СЕ идва от средата, защото може да има реактивно вълново съпротивление и да натрупва енергия, освен активно да предава енергия.
tsurko:
Стояща вълна във вторичната намотка на Тесла трансформатор
https://www.youtube.com/watch?v=wF4zen8ef-E
GMG: За този генератор ли говориш че си видял https://www.youtube.com/watch?v=90W00Yt_PLk&list=PL55328157F1919143&index=14
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия