Автор Тема: Хоризонтално-осеви вятърни турбини  (Прочетена 103715 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #60 -: Юли 09, 2013, 01:42:08 pm »
Тия в нашия форум ги знам - нито едно не ми върши работа.
По-близо съм до това:
http://www.youtube.com/watch?v=aNI9ATPZ9Ok
или това: http://www.youtube.com/watch?v=dl6m4emdeBI
или това: http://www.youtube.com/watch?v=qkliyuME2cc
Тази концепция е най-лесна за домашни изпълнения...
Искам обаче да вържа и от двете страни - там където лагерува - по един ел-магнитен генератор, да го поставя това цялото в легнало положение и в центъра на напречната рама да му сложа лагера. "Опашката" не я обсъждам - тя е ясна.
За токовземането от това съоръжение предвиждам колектори с четки, иначе кабелите вечно ще са усукани и ще се късат.
Ел-магнитните генератори трябва да са или автомобилни алтернатори (обаче те искат възбудително захранване), или нещо Home-made като това на прикачените файлове.
За мен под въпрос е изчисляването на намотките - дебелина на проводника и брой навивки.
Може и тази с велосипедните колела, но тя има пределна мощност отдавана на ел-генератора.
Иначе съм "отворен" към всякакви идеи.
« Последна редакция: Юли 09, 2013, 01:55:09 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #61 -: Юли 09, 2013, 08:45:13 pm »
Ето тук прикачам както казах снощи една играчка изработена за 2 часа от стар бидон. Имам и клип как се върти при едва доловим полъх на вятъра, но е малко голям ще го конвертирам и ще го кача и него. Пак повтарям такова нещо независимо дали е разположено хоризонтално или вертикално става само за играчка, спира от много малко съпротивление а при по силен вятър стават някакви вихри около него и му действат като спирачка направо се заковава на място. 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #62 -: Юли 09, 2013, 09:37:43 pm »
Ето го и видеото успях да го намаля от 92 на 3 мегабайта с не много добро качество, но се разбира за какво иде реч.

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #63 -: Юли 09, 2013, 11:42:17 pm »
 В темата на Радико " Време е......." на 2-ра стр. Кадуцеус е приложил пдф на Оптимизиран Савониус. Чудя се как сте го пропуснали? Това което сте приложили са варианти на DRAG турбини. Някак си не ми е удобно да отварям тема за Вертикално осеви турбини........ 8)


......
Ел-магнитните генератори трябва да са или автомобилни алтернатори (обаче те искат възбудително захранване), или нещо Home-made като това на прикачените файлове.
.......Иначе съм "отворен" към всякакви идеи.

  Братко по оръжие Майсторе, откакто разбрах че имаш няколко авт. алтернатори и се чудиш как да ги вкараш в употреба, сън не ме хваща. От една страна искаш да правиш DRAG турбина за която е характерно ниски обороти и голям въртящ момент, а от друга, алтернатор с номинална мощност при високи обороти. Изглежда че свързващото звено е мултипликатор. Напоследък на авт.алтернатори възбуждането се осъществява чрез ШИМ. На мен пък ми хрумна   Амплитудна модулация. Ако възбуждането го осъществиш с подходящия променлив ток може би ще се получи нещо като електронен мултипликатор. Идейка. Трябва да се пробва. :)
« Последна редакция: Юли 10, 2013, 07:56:37 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #64 -: Юли 10, 2013, 08:21:52 am »
Варианта на оптимизирания от американците Савониус е много хубав, но материал за такива "перки" нямам подходящ. Вчера гледах един готин клип със сходна конструкция - два бидона разрязани на две по вертикала и монтирани един над друг на една тераса... и с две пластмасови зъбни колела прави редукция за увеличаване на оборотите предавани на алтернатора. Да обаче бидоните са строго цилиндрични и не докарват същия профил като този на американците. И въпреки това идеята пак работи що годе добре. Има и друго предизвикателство - това е тежка конструкция с голяма площ, която иска много сериозно укрепване по вертикала (най-вече от горната страна) - иначе бурята ще я отнесе... Не става за мен - не мога да я монтирам на покрива на къщата както ми се иска... може целия покрив да повлече.
Умувам дали не може да се получи ако този същия "Савониус" го инсталирам хоризонтално. Това по ме устройва.
Алтернаторите ми са три броя - съответно 45,60 и 80 амперови. Мисля да ги връзвам със зъбни ремъци към турбината с предавателно отношение до достигане на поне 2000 оборота.
Но повече ми се иска ел-маг-генераторът да е като на горе приложените от мен фотоси.
Иначе в ЮТуб има много и все интересни решения и за вертикални и за хоризонтални вятърни турбини.

Ctah

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #65 -: Юли 10, 2013, 11:38:14 am »
  Възбудителната намотка може да се замени с обикновен магнит от високоговорител!
Разбира се, с точните размери ;)

 Имаше такъв клип - потърсете!  Мойте са се скапали :(

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
« Последна редакция: Юли 10, 2013, 12:48:35 pm от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #67 -: Юли 10, 2013, 01:40:45 pm »
Това с магнитите заместващи намотките вътре в алтернатора е много хубаво АКО обаче успеят да се отворят алтернаторите... моите така са спечени от годините и работата, че по-скоро бих ги дал на "вторични суровини" отколкото да ги разглабям... просто НЕ МЪРДАТ съответните гайки, иначе се въртят леко, но са "неразбиваеми"!!!

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #68 -: Юли 10, 2013, 09:14:54 pm »
Автомобилния генератор (от Лада  :)), може да работи и на самовъзбуждане. Тогава се получават две изходни напрежения - около 30V и пак около 50V. Малкото напрежение е само през статорните намотки. На 50V върти колекторни ел. машинки само че на малки обороти - напрежението е ниско. Ако се използва във вятърна турбина може да се пренавие(оразмери, да се бутне малко и по разположението на намотките) и съм сигурен, че ще се получат по-интересни резултати. Но за това трябва както се казваше материално-техническа база, свободни парични средства, и свободни хора около базата...... :( :)
« Последна редакция: Юли 10, 2013, 09:31:51 pm от ndm »

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #69 -: Юли 10, 2013, 10:41:58 pm »
 Всъщност се опитвам да  подскажа за външно независимо възбуждане на алтернатора. Нещо като мощностен контрол в зависимост от скороста на вятъра. Мисля че Сиикър в първите си постове намекна за нещо такова.
     РЕГУЛАТОР:
    http://datasheet.eeworld.com.cn/pdf/STMICROELECTRONICS/135428_L9407F.pdf

 П.П. Автомобилният алтернатор е с КПД около 60%! Възбуждането отнема 10-15% от общата мощност и ако го прибавим се получава около 75% . Не е особенно много но може да се компенсира с големината на турбината.
 А сега да го разгледаме като ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ на механична енергия в електрическа!
  Примерна максимална мощност - 780 Вата
   Възбуждане - 12% или около 94 Вата
   Коефициент на преобразуване   COP=780/94= 8.3
       Т.Е. вкарваш определена мощност и получаваш многократно по-голяма, но пък със следяща система на скороста на вятъра е възможно регулиране на възбуждането. Самовъзбуждане е възможно когато на един от полюсите на ротора се вгради магнит.
« Последна редакция: Юли 11, 2013, 05:14:38 pm от GTV »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #70 -: Юли 11, 2013, 06:07:37 pm »
GTV
Из нета има доста клипове или сайтове с указания как да се изкорми ротора на автомобилен алтернатор и да му се постави тороидален постоянен магнит вместо намотката. Това е грамотният начин другото е ....
Такъв клип има и в нашия форум, или поне линк към такъв в тубата.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #71 -: Юли 11, 2013, 09:36:30 pm »
GTV само малко доуточнение:

 А сега да го разгледаме като ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ на механична енергия в електрическа!
  Примерна максимална мощност - 780 Вата
   Възбуждане - 12% или около 94 Вата
   Коефициент на преобразуване   COP=780/94= 8.3
       Т.Е. вкарваш определена мощност и получаваш многократно по-голяма...
става въпрос за загуби при генерация, а не за коефициент на преобразуване. Все пак тока за възбуждане го взимаш от изхода на генератора. При перката имаш КПД на извличане на енергия. т.е. не виждам къде се намесва СОР!!!

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #72 -: Юли 12, 2013, 10:40:31 pm »
GTV само малко доуточнение:става въпрос за загуби при генерация, а не за коефициент на преобразуване. Все пак тока за възбуждане го взимаш от изхода на генератора. При перката имаш КПД на извличане на енергия. т.е. не виждам къде се намесва СОР!!!

 Бат Ванко, като безспорен капацитет по магнитните комутации, естествено че съм съгласен с тезисите по загубите от магнитна или индуктивна генерация. Вече в няколко поста се опитвам да отделя възбуждането на алтернатора / ШИМ, АМ, ФМ и постоянно токова /, от индукционните генерации. ;)
 Коефициента на преобразуване го разчитам като максималната изходяща мощност към консумираната такава. Опита ми подсказва че загубите от генерация не дава ясна картина за процесите. Ветроенергетиката е динамичен процес при който статичните модели не дават ясни резултати.
 Ще очаквам подкрепа в контекста на Форума. Електротехника и Електрически машини явно сме ги учили. :)

 http://www.icrepq.com/PONENCIAS/4.288.FERNANDEZ.pdf
 http://digitalcommons.calpoly.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1175&context=eesp
 http://itee.uq.edu.au/~aupec/aupec04/papers/PaperID82.pdf
« Последна редакция: Юли 13, 2013, 11:26:32 am от GTV »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #73 -: Юли 13, 2013, 09:31:10 pm »
GTV,
Добри линкове си приложил, но хайде да помислим какво би се получило ако възбудителната намотка се замени с постоянни магнити? Коефициента на преобразуване би клонял към безкрайност (няма консумирана мощност и по твоята логика се получава безкрайно количество енергия без да се влага такава). Не знам какво ти подсказва опита, но знам какво НЕ ти подсказва: консумираната от генератора (алтернатора) мощност не е вложената за възбуждане на магнитно поле, а тази приложена на вала му. Модерните ветрогенератори се правят с постоянни магнити, което обезмисля възбудителната намотка. А съгласуването с мрежата и изходното напрежение се определя от инвертор. Така и регулирането на оборотите е по-гъвкаво.
Успех!

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #74 -: Юли 16, 2013, 12:36:36 am »
  Bat_Vanko, курсива в началното име и от време оно ми е събуждало усещания за брилянтност. Бат, Бате, Батето и мн. други войводи съм ги асиоацирал в сферата на класицизма и консервантивизма.
  Коефициента на преобразуване е условна величина която се подчинява единствено и само в контекста на форума, и то в частните случаи! Общата електротехника е валидна за всички.

GTV,
Добри линкове си приложил...... Не знам какво ти подсказва опита, но знам какво НЕ ти подсказва: консумираната от генератора (алтернатора) мощност не е вложената за възбуждане на магнитно поле, а тази приложена на вала му. Модерните ветрогенератори .....
Успех!


 Общото в магнитното и електромагнитното поле е че промяната в електричното поле води до създаване на магнитно поле и обратно!
 Очевидно визираш генератор /алтернатор/ с постоянни магнити. Не разчитай! Изглежда, че с феритни магнити няма да можеш да докараш близко КПД! С НЕОДИМОВИ обаче ще си докараш доста главоболия от рода на охлаждане в рамките на 80-те градуса по Целзиус, вибрации и антивибрационни мерки като, механични резонанси, тампони, демпфери и т.н., а какво да кажем за водата, Георгиевския златен дъжд, първата суграшица, леда в ракийката и мн. др. метеорологични явления? И всичкото това в един съвременен Ветрогенератор.
 Електромагнитното поле е родило  Електромагнитната индукция и Електрическите машини! ;)

  Чудя се дали да има линкове. ???
« Последна редакция: Август 17, 2013, 04:18:53 pm от Maistora52 »