Алтернативни енергоизточници > Testatika, електростатични генератори

Експеримент с кондензатори

<< < (3/9) > >>

mi68:
Здравей колега hyparh,
Тук имаме униполярен капацитет и резултата не ме учудва.
Електростатична индукция се ползва при индукционни електростатични машини, примерно, машина Уимшърст, и Ван де Граф. Такива електростатични машини нямам. Липсата на тези машини, създава сериозен пропуск в знанието. Компенсирах с доста литература по въпроса, но има празноти поради липса на машините за експеримент.
Тук става въпрос за магнитоелектрична индукция с теслови токове и теслова честота, разновидност на електростатичната индукция. Тук мисля, че съм на ниво.  Както при колегата hyparh, в теслов трансформатор трябва две бобини с една навивка (магнитен лист) със светодиоди (лампички), това е магнитен датчик. Между тези магнитни датчици, които имат униполярен капацитет, ще възникне ли напрежение  и ще светне ли лампичка (светодиоди)? Ще се докажат двата вида индукция
-електромагнитна
-магнитоелектрична.
Опитът в общи линии е елементарен, но показателен.
Магнитоелектричната индукция зависи линейно от:
-напрежението
-честотата
Това е доказано, трябва някакво грамотно приложение да се измисли.

mi68:
Здравейте,
Електромагнитна индукция имаме два вида:
-униполярна - имаме един полюс, другият е ефира
-биполярна -  имаме два магнитни полюса S и N
Електростатична индукция имаме два вида:
-униполярна - имаме един полюс на заряда, другият е ефира (изолатор) но ток на проводимост липсва, магнитоелектрична индукция тип Тесла
-биполярна - имаме два зарядни полюса + и - традиционна електростатична индукция
Тези понятия са условни но илюстрират задачите.
Изглежда, че индукциите са огледално симетрични. За практиката са интересни всичките. Двата вида електромагнитна индукция не водят до СЕ. Излиза, че трябва комбинация от електростатична индукция от някой тип и електромагнитна индукция.
Съединението прави силата!

vsl:
Здравейте,
Бих искал да попитам нещо тъи като не разполагам с уред за измерване на статично електричество. Ако заредим кондензатор и го изключим от батерията, която го зарежда, бихме ли получили потенциялна разлика, напрежение, между позитивната плоча и земя? Ако това се окаже вярно то ако поставим трансформатор и свържем единия край на първичната намотка за земя и другия за  позитивната плоча на кондензатора то електроните ще бъдат привлечени и ще получим ток. В следствие на това ще получим електромагнитна индукция в трансформатора.

Благодаря предварително на този които проведе експеримента.

За да получим използваема ел. енергия само трябва да накараме електроните да се движат.

Радико:

--- Цитат ---За да получим използваема ел. енергия само трябва да накараме електроните да се движат.
--- Край на цитат ---
Нещата изобщо не са толкова прости  ;)
това обяснение е доста далеко от истината. Ако описаната постановка работи, това означава, че кондензатор със заземена "позитивна" плоча не може да бъде зареден. При подобен експеримент може да бъде отчетен ток само при зареждане с доста голямо напрежение, но тогава причините са от друго естество.
Нещо повече:
Имаше подобна дискусия във форума но замря. Ако токът беше толкова просто нещо, то ако размахаш зареден кондензатор около намотка трябва да се получи индукция. Да ама не.   

vsl:
Здравейте,

Тъй като само говорим а не демострираме практично с резултати бих искал да ви предложа следното. Бих искал да докажа корекцията която ми направи Радико. Ще конструирам обстановка от заредена сфера, която ще се движи или "размахма" във вътрешноста на една бобина. Механичната част не мисля че ще ми създаде проблем. Трудноста която имам е следната. С какво да заредя сферата с достачно заряд? Бих искал първо да я заредя с положителен а после с отрицателен заряд. Приемам всякакви предложения и критики.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия