Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Изработка на зъбни колела

<< < (2/9) > >>

mzk:
Издирва се колегата fade :)

fade:
Ето го колегата fade видях темата, но понеже не са дадени никакви по конкретни данни реших да не взимам участие.
Лазерното рязане на зъбни колела с еволвентен профил е доста компоромисно решение според мен, ще кажа и защо!
Повърхнината на среза е наклонена около 0.5-1 градус. Колкото е по-дебел материала толкова повече този наклон е по изразен. Този "ефект" може до известна степен да се компенсира, ако при сдружаването зъбните колела се сложат така, че ъгълът на едното да компенсира с ъгъла на другото т.е. посоката на рязането да е срещуположна.
Друг недостатък също е и класа на грапавост  който е доста нисък. Ако се търси безшумност на работа този факт може да се окаже много сериозен проблем.
Ако предавката е само кинематична може и да мине, но ако е силова, заради гореспоменатата грапавост ще се износят много бързо контактните повърхности и хлабините ще се увеличат.
За някаква консултация ще имам нужда от повечко подробности лично аз нямам на разположение лазер, но примерно мога да съдействам за един "Трумпф" койте е може би един от най-добрите в Б-я в момента.
Мога също така да препоръчам да попитате за цена във фирма АРКО в Русе, работят бързо, на прилични цени  и ще имате истински резултат в края, също така работят и с куриери.

mzk:
Колелата са за един от двигателите на Майстора, мога да ти го пратя или да го снимам с шублера? Мисля, че се търси временно решение в случая.

Vetap:
Най- доброто и сравнително евтино решение е да се използва нишкова ерозийна машина. По този начин се изработваха зъбни колела в МК ВМЗ. Предполагам, че все е останал някой, който да знае как да ги изработи.

fade:
Колега Vetap средната скороста на подаване на нишкова ерозия в зависимост от режима е 0.5 mm/min! Един машино час на нишкова ерозия струва не по малко от 20 лв. Предполагам, че можете да си сметнете колко ще ви струва 1 метър!
Само за сравнение, на лазер цената на метър е около 1.10 - 2  лв в зависимост от материала и дебелината!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия