Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Енергия от вихъра

(1/3) > >>

Радико:
Дълго се чудих тук ли да пусна темата или при соларните източници

--- Цитат ---Думата „вихър” се асоциира с разрушения, а не с „устойчиво развитие”. Но ето, изглежда, че скоро ще се появи възможност да се използва вихърът в качеството на възобновяем източник на енергия.

Марк Симпсън и Ери Глезър от Технологичния институт на щата Джорджия в Атланта са конструирали инсталация, наречена Solar Vortex. Работата й е основана на това, че на самата повърхност на Земята въздухът е по-топъл, а само на метър от нея е студен. Топлият въздух се повдига нагоре, студеният се спуска на земята, а между тези слоеве възникват конвекционни потоци, които образуват малки вихри, повдигащи облаци прах.

Solar Vortex захваща тези потоци с мрежа лопати или перки, които ги завъртат във вихър. Този вихър върти турбина в центъра на съоръжението. За започването на процеса не е необходима никаква енергия, перките са разположени така, че вихърът възниква от само себе си. Когато топлият въздух се вдигне нагоре, в обема, в който той се е намирал преди, се втурват нови въздушни маси, подхранващи изкуствения вихър.
--- Край на цитат ---
Това е част от статия в  www.megavselena.com
Сайта на изобретателя е http://www.fmrl.gatech.edu/drupal/projects/solarvortex

Maistora52:
Вихърът, вихрушката, въртопът, въртежът, тороидът и пр. названия са все едно и също понятие отнасящо се до основно, фундаментално свойство на материята на всички нива на нейното структуриране.
Въртенето в най-общ смисъл, го има - т.е. съществува, наблюдава се (без да е необходимо да се предполага) и в атомите и ядрата им, и в молекулите и сложните конфигурации от тях, та чак до всички обекти в космоса.
Това, което често ни учудва в ежедневния живот, включително различните социални брожения, че дори и пара-пси-феномени - и в частен и в общ смисъл - са следствие все отново и отново именно на Вихрите, Въртопите и пр.
Въртят се ураганите, циклоните, смерчовете и торнадата, всички ветрове без разлика от посоката им, морските течения, всички електромагнитни и магнитни полета...
Самата наша МИСЛОВНОСТ (и като единичен невронен импулс, и като сборно явление) е под една или друга форма ИМЕННО ВЪРТОП, ВИХЪР, ВИХРУШКА.
Всичко винаги и навсякъде СЕ ВЪРТИ. Ако наблюдателят не забелязва въртене, то е защото той самият е част от това въртене.
Въртенето във всичките му форми винаги е съпроводено И ОТ ПРЕМЕСТВАНЕ.
Всичко това, аз лично за себе си, съм го извел като един от основните принципи на Движението - дефинирани още през 1989 год. в публикуваната още тогава "моя" Единна Теория на Всесъществуващото - ЕТВ" и представена на научен симпозиум в Руския Културен Център на 25 март същата година. Можете да я намерите в раздела "Омнология и ЕТВ", като кликнете на синьото кръгче под аватара ми, или директно на следния линк  http://art-omnology-yoga.blogspot.com/p/blog-page_6637.html
Така - всичките ми настоящи експерименти с магнитите са основани на този принцип и в този смисъл - няма нищо ново за мен!
Новото е, че просто трябва да си отваряме очите не на 1800, а на 3600, за да не пропуснем закономерният си шанс за нова находка.
...
Чудесната находка на Радико е поредно доказателство именно на това.
Просто всеки от нас трябва да намери собствено разбиране за този съвсем обичаен природен феномен, и да го включи в разработките си.
Мен лично ме плени възможната крайна механична простота, с която може да бъде изградено навсякъде където грее слънце подобно съоръжение.
Може и да се хвана в ръце и да си направя нещо подобно.

@praktik:

--- Цитат ---Може и да се хвана в ръце и да си направя нещо подобно.
--- Край на цитат ---
Здравей Майсторе, заинтригуваха ме тези вихри торнадо , но защо не се наблюдават в големите жеги , би трябвало като се вдигне прах да се забелязват . Май не навсякъде се образуват , ако знаеш нещо сподели , може да измислиш някоя конструкция на турбинка задвижвана от тези вихри , трябва да се експериментира в тая насока , защото според сайта е обещаващо .

hyparh:
Интересно е, аз винаги съм се интересувал от всякакви видове вихрушки и така да се каже съм се самоспециализирал в характеристиките и прогнозирането на условията за формиране на бури, продуциращи торнадо (както и сухоземни и водни вихрушки, които са малко по-различен тип торнада, всичките свързани с мощна конвективна облачност).
В случая изкуствено се предизвиква определен тип вихър, който наричат Прашен дявол (Dust devil). Този тип вихри се формират при ясно време и силно нагрята земна повърхност.
Една извадка от Уикипедия:

"Необходими условия за формиране на прашен дявол:

1. Гол равнинен терен, пустиня или някаква еднородна настилка: Равнинният терен спомага за равномерното разпределение на топлия приземен въздух. Частиците от прашната или пясъчна повърхност биват засмуквани от вихъра и го правят видим.
2. Ясно небе или лека разкъсана облачност: Земната повърхност трябва да погълне достатъчно слънчева енергия, за да загрее приземният въздушен слой, създавайки идеални условия за прашни дяволи.
3. Слаб или никакъв вятър, хладна атмосфера: Основният фактор, поддържащ прашните дяволи, е голямата разликата в температурата между приземния и по-високите въздушни слоеве. Ветровито време би довело до дестабилизация на тези вихри."

Аз си бях измислил своеобразен "генератор на торнада" :): Четири панелни/тухлени стени, формиращи квадрат с отворени ръбове, така, че въздуха да влиза само по посока обратна на ч. с. и да предизвика завихряне между стените. Тази конфигурация, поставена на пътя на мощна буря със силен възходящ поток ще има потенциала да породи торнадо. По-добър вариант за генериране на вихрушка би бил този, посочен в сайта на човека - със спирално закривени стени, които по-лесно ще причинят ротация.
Слагам снимка и на едно мини-торнадо, което получих преди време, играейки си с такива конструкции :) Фината субстанция е студена мъгла от ултразвуков овлажнител, а възходящият поток е осигурен от вентилаторче от комп.

@praktik:

--- Цитат --- По-добър вариант за генериране на вихрушка би бил този, посочен в сайта на човека - със спирално закривени стени, които по-лесно ще причинят ротация.
--- Край на цитат ---
А някаква схема чертеж , и от какво е най добре да се изработи такава шахта ?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия