Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Моето недоволство от съвременната догматична наука
@praktik:
Една от най големите догми в науката е теорията на относителността на айнщайн , но също както догмата на Птоломей за геоцентризма , си е отишла от науката , така някой ден науката ще се отръска и от други догми , като примерно теорията на Айнщайн . Просто догмите се явяват като бариера предизвикателство в науката , иначе науката няма да се развива .
Ksurnev:
Проблема на съвременната догматична наука е, че раздробявя всичко до възможно най-малките части, и тогава започва да обяснява, демек геометризира всичко. Получава се парадокса на дървото в гората. "Дървото вижда гората не".
А пък какво значело volt! То си е мерна единица, друго е какво е напрежение, мисля , че това е въпроса.
nizo:
Не целя да отричам, принизявам или разрушавам науката. Просто питам, как се прави тя и какво изследва. Maistora52 май разбра какво точно съм се опитал да изкажа. Ето няколко примера от любимата wikipedia:
1 волт е потенциалната разлика между две точки от проводник, между които ток със сила 1 ампер разсейва 1 ват мощност.
... значи за мен това изречение се мъчи да обясни една абстракция "волт" с 2 други абстракции "ампер" и "ват". Чета за ампер и оставам втрещен. Дефиницията, приета от 9-тата Генерална конференция по мерки и теглилки за ампер, гласи:
Един ампер е такъв постоянен ток, който при преминаването си през два прави линейни успоредни проводника с безкрайна дължина и пренебрежимо малко кръгло напречно сечение, разположени на разстояние 1 m един от друг във вакуум, създава между тези проводници сила, равна на 2.10-7 нютона на метър дължина.
Аз ЗНАМ, че няма човек, който НЯКОГА, НЯКЪДЕ, да е успял да измери 1 ампер с горната дефиниция. Да вярваш, че някой е успял да го направи е догма.
Ето малко и за кварките:
Според съвременните представи цялата материя е изградена от 6 лептона и 6 кварка. Всички досегашни опити да се изолират отделни кварки са завършили с неуспех. Независимо от това съществуват убедителни косвени експериментални доказателства за съществуването на кварките. Експериментално са определени и техните маси. Шестият, т.нар. топ-кварк, е открит през 1995 г. на ускорителя във "Фермилаб" (САЩ). Неговата маса е 340 000 пъти по-голяма от масата на електрона и 185 пъти по-голяма от масата на протона.
Неуспеха се счита за откритие? Не говори ли горния абзац, че тези "учени" не изследват РЕАЛНИ обекти, а по скоро искат да подчинят реалните обекти на математическите си изчисления?! Утре някой ще напише в учебник, че кварките са реални и са открити през 1995г. във Фермилаб, което ще е абсолютна лъжа! Лъжата е много по-лоша от догмата. Догмата поне допуска, че това в което вярваш сляпо, всъщност е истина.
Радико, ако разбирам правилно, за теб волта е числото, което показва мултицета? Ето как ти с лека ръка поставяш на пиедестал число, преди да си разбрал обекта който изследваш. Нима количественото изражение на волтове, ти дава обяснение на реалните процеси които го предизвикват? Едно дете също може да мери с мултицет, но това не означава, че разбира, какво предизвиква уреда да покаже въпросното число. Измерването на 1 литър вода, не означава, че разбираме водата като вещество. ???
Ksurnev, прав си. Въпроса е многоизмерен. Волта е мерна единица за напрежение. Въпроса е напрежение на какво? Какъв обект е изследван и какво му е напрегнатото? Възможно ли е напрежението да е налягане? Защо електрическите заряди, не искат да скокнат от + на една батерия към - на друга?
Досега никой не е писал какво е волт! Защо ли?! ;)
@praktik:
--- Цитат --- Защо електрическите заряди, не искат да скокнат от + на една батерия към - на друга?
--- Край на цитат ---
Противодейства им сила която също е електромагнитна , тетивата на лък , се опъва от еластичността на пръчката на лъка , от своя страна тетивата пък се стреми да изкриви пръчката , двете еластични сили се уравновесяват .
В проводник , който пресича магнитните силови линии , се индуцира ЕДС , по правилото на Фарадей , проводника е електронеутрален , но как се индуцира въпросното ЕДС , би трябвало на уравновесените заряди в проводника да действа сила която да ги раздели , за да се образува електрически потенциал ЕДС , тази сила трябва да е само магнитна , защото магнитно поле взаимодейства само с магнитно поле , но проводника не само е електрически неутрален но и магнитно неутрален , поставен в статично магнитно поле , той не се намагнитва . Въобще какъв е механизма на електромагнитната индукция ?
Радико:
nizo
Волтът е мярка за нещо си както и метъра е мярка за нещо си. Представи си една летяща чиния НЛО където не знаем абсолютно нищо за нея, само един извънземен силует. Нали можем да определим този силует колко метра е без да знаем какво по дяволите в същност е това нещо. Аналогичен е случаят и с извънземното напрежение. Ние не знаем каква е същността и природата на напрежението, но можем да го сравним с друго такова, тоест да го измерим. Измерването не е абстракция измерването е АЛГОРИТЪМ "установен набор от действия довеждащи до предсказуем резултат"
А сега би ли проявил малко по голяма самокритичност към словесните си еквилибристики защото тази тема подхожда по скоро за разговор след петата чаша, а не за такъв форум.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия