Автор Тема: Моето недоволство от съвременната догматична наука  (Прочетена 10584 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Напълно съм съгласен с PyroVeso, науката е справочник и може да ни е в помощ във всеки един момент. Но тя не е всеобхватна и продължава да се развива. Нашият стремеж е с опити и разсъждения да запълним тези празноти.
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Само да вметна, че аз футбол не гледам и не съм запалянко. Науката ми е хоби, което скоро ще превърна в доходна работа. А що се отнася до понятията - всяко едно е свързано и обяснено с други, които също са свързани и обяснени с понятия. Изначални са само усещанията, например за топло, студено, светло, тъмно, остро, тъпо. Но само с усещания трудно се прави наука, виж ако си екстрасенс може и извънземните да ти подшушнат нещо. В крайна сметка лесно няма и никой не дава наготово - трябва напън. И нещо много важно, теорията е по-бавен процес от производството по дадена теория. Може да умуваш за нещо с години, а като се хванеш накрая да го направиш - става за няколко месеца.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
nizo
Не бих казал, че сравнението на майстора е правилно спрямо моето обяснение. Ако продължиме да развиваме примера му:
Петте ябълки са по червени от другитр пет значи са по... "повече"  но са по малко сладки, значи по малко, от което следва обаче че са по кисели, значи повече.
Абе и аз нещо взех да се обърквам.
Всъщност когато казваме ПЕТ ЯБЪЛКИ имаме предвид тяхното свойство "цели обособени части. Ако имахме предвид свойството тегло бихме казали:
пет килограма, тона или каквото ни е необходимо.
Та така, с цифри или с математика може да бъде обяснено всичко на този, а предполагам и на другия свят. Може да изкажеш всяка истина, но и страшно много лъжи. Вярно е, че и математиката в момента е ужасно усложнена, с единствената цел да бъде трудно разбираема. Това е защото колкото по малко разбира човек толкова по лесно е да го манипулират. Защото като не разбираш и вярваш на някой друг който се прави, че разбира. Всъщност причината нещата да са толкова объркани са две:
 1. Огромната ненавист на някой учени към всичко свързано с теизма "предполага се породена от някогашните зверствата на католическата църква"
 2. Необходимостта да се прикрият всички доказателства са съществуването на етер или нещо от сорта, защото когато се появила теорията за етера един католически теистичен философ възкликнал:
Ето виждате ли етера е като прозрачна мембрана разделяща нашия свят от нещо друго и ние обаче не виждаме нищо през мембраната, не така обаче стоят нещата за господ. Той може да бъде навсякъде зад мембраната и да вижда всичко през нея.
Това твърдение решило съдбата на теорията за етера а учените насочили науката към трета глуха линия, после четвърта, пета. Сега вече струва ми се са стигнали към 17та 18та но упорито продължават да се задънват повече и повече.  Парадокс след парадокс.
А относно парадоксите прикачам тук едно интересно четиво. Авторът е избрал най доброто написано от великия Мартин Гарднер       

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Айде и аз да се изкажа като черна станция - като радио "Свободна Европа" по комунистическо време  :) Дето дразни нормалните хорица и властта  ;D
Т.нар. "развитие" на науката е довело до там, че думата "естествоизпитател" /т.е. изследовател на природата/ на практика е изчезнала от речника. Това е заслуга на бюрократите и математиците, които никога през живота си не са изследвали нещо пряко със собствените си ръце, очи, усещания, интуиция и акъл. А практиката за позоваване на книжни авторитети си е чиста проба мързел и признаване на собствената некадърност - не случайно древните са казали "Съмнявай се, във всичко се съмнявай!". За съжаление, при издигането в йерархията на един учен, системата явно го прави все по-закостенял - затова и да е имало нещо горе на последния му етаж, то изфирясва безвъзвратно. И опа - родил се е  поредният корифей, готов да пише учебници и дава интервюта на невежите журналя /които пък са пасмина по-ненужна и елементарна от хлебарките, но това е друг въпрос/.
Моля ви колеги, не следвайте този пример - все пак тук е форум с претенции за иновативност. Аз навремето ви говорех за од /оргон, жизнена енергия и т.н./ - и съм сигурен, че доста от вас са чели Василатос и "Изгубените открития". Та имам един малък въпрос - колко от будните умове тук се престрашиха да видят с очите си това, за което става въпрос в главата за барон фон Райхенбах? Въпрос на няколко часа в тъмно помещение без прозорци, един-два кристала или магнита, плюс малко търпение. Нищо повече не е необходимо за известно проглеждане какво друго истинско има около нас, освен формули и официална наука. И понеже чесането на езика не ми е основно упражнение, за днес ви казвам довиждане и отивам да работя по новия ми проект.
Поздрави!


   

angelmr

  • Гост
Айде и аз да се изкажа като черна станция - като радио "Свободна Европа" по комунистическо време  :) Дето дразни нормалните хорица и властта  ;D
Т.нар. "развитие" на науката е довело до там, че думата "естествоизпитател" /т.е. изследовател на природата/ на практика е изчезнала от речника. Това е заслуга на бюрократите и математиците, които никога през живота си не са изследвали нещо пряко със собствените си ръце, очи, усещания, интуиция и акъл. А практиката за позоваване на книжни авторитети си е чиста проба мързел и признаване на собствената некадърност - не случайно древните са казали "Съмнявай се, във всичко се съмнявай!". За съжаление, при издигането в йерархията на един учен, системата явно го прави все по-закостенял - затова и да е имало нещо горе на последния му етаж, то изфирясва безвъзвратно. И опа - родил се е  поредният корифей, готов да пише учебници и дава интервюта на невежите журналя /които пък са пасмина по-ненужна и елементарна от хлебарките, но това е друг въпрос/.
Моля ви колеги, не следвайте този пример - все пак тук е форум с претенции за иновативност. Аз навремето ви говорех за од /оргон, жизнена енергия и т.н./ - и съм сигурен, че доста от вас са чели Василатос и "Изгубените открития". Та имам един малък въпрос - колко от будните умове тук се престрашиха да видят с очите си това, за което става въпрос в главата за барон фон Райхенбах? Въпрос на няколко часа в тъмно помещение без прозорци, един-два кристала или магнита, плюс малко търпение. Нищо повече не е необходимо за известно проглеждане какво друго истинско има около нас, освен формули и официална наука. И понеже чесането на езика не ми е основно упражнение, за днес ви казвам довиждане и отивам да работя по новия ми проект.
Поздрави!


 

Макар и да съм съгласен, че има теоретична наука, един много голям дял от съвременната наука е експерименталната. Така че да, много хора сме именно един вид естествоизпитатели. Наричат ни с други думи, но същността на работата не се е променила. Използваме различни видове инструменти, за да наблюдаваме природата, а напоследък и въздействието, което оставяме ние върху природата за съжаление.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Днес разлиствам стара физика по курса на проф. Георги Наджаков издадена 1947г. Направих сравнение с физика на проф. Саздо Иванов и др. издадена 1964г, също физика под редакцията на проф. к.т.н. Нено Иванчев издадена 1987год.
Във физика на Наджаков има 42 въпрос" теслови трептения или теслови токове" с картинки и някой опити. В другите физики темата не е повдигана. В глава 35 "електрични генератори прави историческо развитие на динамо машините, почва от Граам 1869г до последните многофазни мотори.  В 46 глава "електромагни вълни" почва от предаване на магнитна или електрична сила в пространство на Фарадей/1791-1867год./ , разглежда теория на Максуел вихрите му(роторите), темата за етера остава НЕ ИЗЯСНЕНА (написано ясно). Въвежда се ток на Разместване във вакум и ненаелектризиране диелектрици.  Опит на Роналд 1876год., създаване на магнитно действие от наелектризирано тяло, доведено в бързо движение, създава понятието ток на Преместване /конвекционен ток/.
Опит на Херц за стоящи вълни в пространството, Лехер в 1890год. стоящи вълни в проводници.
Читателят схваща историята и проблемите за развитие. Примерно опити правя в проводници във вид на бобини  да имамам стоящи вълни.
П.П. Разглежда кристални и медноокисни винтили (диоди, първият точков транзистор официално е 1948 год., кристалдина на Льосев го пропускам), полупроводници липсват.
« Последна редакция: Май 17, 2013, 10:21:15 pm от mi68 »