Автор Тема: Пак за самостоятелното захранване на къща  (Прочетена 12052 пъти)

toni11bg

  • Гост
Извинявам се за това, че отварям нова тема със същия въпрос - другата тема нещо е бъгната или претоварена - не мога да виждам отговорите.
Последния ми въпрос беше за инвертора. Значи проблема му е в трнсформатора - два-три часа след включването прегрява и изключва термозащитата. Това дори ако работи само на празен ход. Направих някои измервания. Значи като преброих навивките на първичната (дебелата) намотка, се оказа, че се падат по 0.8 волта на навивка.  Това ми се вижда доста, не знам, специалистите ще кажат. Другото, което не ми хареса, е че сечението на магнитопровода е около 33 кв.см. До колкото знам за да не грее трафа, не трябва да се товари повече от 25 вата на кв.см на магнитопровода. А този траф китаеца го дава за 2 кВт. Напрежението към първичната намотка е 26 волта, от другата страна излиза 220.  Направих един експеримент - навих към дебелата намотка допълнително 3 навивки. Греенето намаля малко, защитата не изключва, но  трафа пак е доста топъл, осен това защитата от претоварване сработва по-често. Имам следния въпрос - възможно ли е китаеца, с неговия вечен стремеж към икономии, да е навил по-малко навивки, и от това да идва греенето. Като гледам конструкцията на трафа, има място да се добавят още навивки и към първичната и към вторичната намотки

Неактивен la4oo8

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #1 -: Април 22, 2013, 09:55:02 pm »
Здравей Тони. Мога да ти дам една формула за изчисляване на трансформатори, която съм пробвал много пъти и всички трансформатори, които съм пренавил винаги са показали параметри според изчисленията. Става и за електрожени. В моята практика съм направил повече от 50 броя и работят много добре. W=45/s.u     w – брой навивки, 45-константа, s – площ на магнитопровода в кв.см, u- напрежение във волтове. За твоя случай имаш 1,36 навивки на волт. За 26V=36 навивки, за 225V=306 навивки, като добре е да се оставят изводи на първичната намотка за регулиране на напрежението. С увеличаване броя на изводите греенето намалява, като мощността на трансформатора спада. Ако имаш въпроси питай.   
« Последна редакция: Април 23, 2013, 02:04:11 pm от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #2 -: Април 22, 2013, 11:11:02 pm »
Добър отговор е дал колегата la4oo8 но за изцяло пренавиване на нов траф. Ако искаш да си го ползваш така просто добави еднакъв брой намотки към първичната и вторичната намотки и всичко ще ти е 6.  И внимавай от голямо значение е как са навити трябва края на старата и началото на новата (добавката) да водят в една и съща посока.

ПП. Имах някъде таблица как се изчислява мощността по магнитопровода ако я искате ще я снимам да я пусна поне да стане тема за трафове.

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #3 -: Април 23, 2013, 12:23:28 am »
           За да излезе сметката на китайците, за 2000 -те вата, би трябвало да си с "О"-образен магнитопровод, (на който са бобинирани двете "рамена"). Не ми харесва сметката им от 0,8нав./волт, освен ако този преобразовател е предназначен за кратковременна работа или  е предвидено яко охлаждане. Но като не се знае видът на използваното желязо за магнитопровод всички точни сметки са невъзможни. Ако предположим, че в сметките всичко е наред, причини да грее един траф са:           
            1.  Навивки на късо
            2. Некачествено желязо -намагнитващо се, а трябва да е "магнитно меко"   
            3. Отворен магнитопровод (ако е "О"образен от две части и там където се допират имаш голяма ВЪЗДУШНА МЕЖДИНА - ЩЕ ИМАШ ГОЛЯМ ТОК НА ПРАЗЕН ХОД  И МНОГО БРЪМЧЕНЕ ПРИ НАТОВАРВАНЕ, КОЕТО МАЙ СЕ НАБЛЮДАВА ПРИ ТЕБ.)
             4. Претоварване по ток и напрежение или работа на по-висока честота.
             5. Друго съществено не ми идва на ум.
              Ако ще пренавиваш трафа, сметката на колегата от по-горния пост е пробвана и от мен 
и гарантирано, че няма да загрява.  Ако желязото е "читаво " разбира се.
                                                                                                                                                                                       
« Последна редакция: Април 23, 2013, 07:46:50 pm от dbonev »

toni11bg

  • Гост
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #4 -: Април 23, 2013, 08:06:56 pm »
Мнпго благодаря на всички. Особено за формулата на колегата la4oo8. Върна ме в ученическите години, когато се бях амбицирал да си направя електрожен, и ползвах същата формула, даде ми я учителя по практика. От няколко дни се мъча да си я спомня за да проверя сметките на китайците. Не ми беше идвало наум, че може желязото да е некачествено, нещо ми подсказва, че точно това е причината. А и магнитопровода не е "0"  а "00" и май затова грее.  Сега ми идва наум едно решение - имам един стар електрожен Кракра, който не ползвам. Магнитопровода е "0" и съм сигурен че е направен от правилния материал, защото е още от Тошово Време :)  Дали мога да го разглобя, да го пренавия по формулата на колегата la4oo8, и да го свържа към инвертора. Може ли някой да предположи колко ще бъде консумацията на празен ход, защото при мен е от голямо значение. В момента въпросния проблемен траф "харчи" 70 вата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #5 -: Април 23, 2013, 09:09:51 pm »
Да, вероятното греенето е преди всичко от качеството на магнитопровода и на следващо място от качеството на "медния" проводник, който може и да не е меден.

По принцип китайците ползват един универсален материал в цялата си индустрия. Нарича се "говнолин:D. Има от него и в желязото, и в проводника. Има много красиви китайски медни проводници, които всъщност са алуминиеви и са само помеднени и лакирани. Китайските съпротивления пък, крачетата им ги лови магнит - п'рай сметка колко е мадта в тях.

Неактивен la4oo8

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #6 -: Април 23, 2013, 10:39:05 pm »
Здравей Тони. С малко преработка на старата ''Кракра'' може трайно да си решиш проблема. Без да разглобяваш трансформатора развиваш само от вторичната намотка и около половината навивки. Включваш и мериш. Като стигне 30 волта през 5 навивки изваждаш по един извод и си готов.
45 навивки = 26 волта; 50=27 волта,7; 55=30 волта. След това подаваш на вторичната 26 волта и от страната на 220 волта имаш изводи и си избираш желаното напрежение.

ДЕЙСТВАЙ.

toni11bg

  • Гост
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #7 -: Април 23, 2013, 11:17:08 pm »
Благодаря. Тези дни ще отворя Кракрата, и ще помъдрувам малко. Имам обаче някакъв спомен, че на този електрожен са навити по половин намотка от всяка страна на магнитопровода. Ако се окаже така, ще пиша пак за още съвети, защото този принцип не ми е много ясен. Благодаря още веднъж

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #8 -: Април 24, 2013, 04:46:22 pm »
             Сетих се за още нещо, нестандартно като причина за загряване на траф, но щом е китайско - съмнявай се във всичко. Понякога самите закрепващи елементи на трафа (шпилки, планки, скоби), биха могли да правят навивка на късо. Най-простият експеримент е, да го оставиш без закрепване и да провериш тока на празен ход. За избягване на "навивка на късо", се изолират елементите за закрепване така, че да нямат електрическа връзка един с друг, за да не се получава затворен контур. Пусни едно изображение на трафа за да не гадаем кое как изглежда .
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 08:19:53 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #9 -: Април 24, 2013, 05:56:36 pm »
Абе аз съм виждал китайски електрожен с ламели от ламарина предназначена за бирени капачки, направо с надписите отгоре.

kody

  • Гост
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #10 -: Юни 29, 2013, 04:47:47 pm »
Някой може ли да даде малко информация за Спринговите инвертори. Или как може да се свърже фотоволтаичният панел да работи паралелно с мрежата на енергото. И дали по този начин могат да се елиминират акумулаторните батерии.

Eurodesign Energy

  • Гост
Re: Пак за самостоятелното захранване на къща
« Отговор #11 -: Май 10, 2014, 12:51:46 pm »
Някой може ли да даде малко информация за Спринговите инвертори. Или как може да се свърже фотоволтаичният панел да работи паралелно с мрежата на енергото. И дали по този начин могат да се елиминират акумулаторните батерии.
Има Стрингови и централни инвертори.
Централните инвертори се използват при големи фотоволтаични системи, които са предназначени за продажба на произведеното електричество.
Стринговите инвертори са с мощност от около 1kW  до ... да кажем 30 - 50kW.
Има и други инвертори - микро инвертори, които са предназначени за свързване на няколко панела към тях. Има с мощност 250 и 500W.
Тези три типа се наричат зависими (ongrid) инвертори и работят само в паралел със съществуващата електрическа мрежа. При отпадане на мрежата те автоматично се изкл. и няма никаква възможност без ел. мрежа да ги включиш.
Те не могат да зареждат акумулаторни батерии. Инверторите, които работят с акумулаторни батерии се наричат Автономни инвертори.
Те са друга "бира".