Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Антигравитация и Свободна Енергия
mentgele:
Здравейте момци! Имах малко свободно време и реших да си поиграя с мосфет транзистор и драйвер за управлението му, та да видя как се държи... отпушва ли се , грее ли , колко грее и т.н. Използвах IRFP 240 - N канален, 200 волта, 20 ампера, 0,18 ома, вх капацитет - 1300 пф. и TC 4420 за драйвер, който захраних с 12 волта. Направих си жичен резистор от реотан за активен товар и включих мощното захранване 38 V/10 А, пуснах и сигнал генератора.
Като реултат стрелковия амперметър отчете 2 ампера, с осцилослопа погледнах фронтовете на гейта и дрейна - прави като отвес, транзистора не грееше и радиатора беше студен. :) ... Друг е въпроса дали тези 2 ампера са реално 2 или повече заради импулсния ток и стрелковия уред, който е направен за прав.
Бях много въодушевен - малко над 70 вата и транзистора и радиатора не бяха ги усетили ;D
Да, ама не! При включването на индуктивен товар амперметъра отчете 2 ампера и .... всичко започна да пече за секунди :o фронтовете на управляващите импулси си бяха прави, дрейновия започваше стръмен и завършваше със затихваща синосуида, което според мен е нормално заради индукцията. И се почна едно чесане по главата за ..... True RMS, вихрови токове, понеже и бобината се напече, фактор на мощността и т.н.
Качвайки честотата токът падна което е нормално, защото индуктивното съпротивление се повишава но мосфетът продължи да грее. Сега умувам как да процедирам по-нататък. С'я, че имам много пропуски в тези науки е ясно ...ама...
vitan:
Здравей момко 8)
В по-горното има ли въпрос? Ако да, то трябва пълна схема на МОСФЕТа, напрежение, честоти и пр.
МОСФЕТа не грее, ако имаш идеални фронтове на изхода. Греенето започва при все "по-наклонените" преходни процеси. Реактивните товари са друга бира.
coke2k:
Сложи си бърз диод дрейн към плюс / паралелно на намотката с катода към плюс /и разкарай обратната индукция и няма да ти грее
valex:
Транзистора грее май-много предполагам от тока през защитния му диод. А той се получава от обратната индукция на бобината. Другия вариант да се спре тока е спиращ последователен диод от бобината към дрейна. Но е малко тъп вариант :)
EDM electronics:
--- Цитат на: valex в Май 11, 2015, 07:57:48 am ---Другия вариант да се спре тока е спиращ последователен диод от бобината към дрейна. Но е малко тъп вариант :)
--- Край на цитат ---
Няма да стане. Нали обратната индукция затова е обратна, защото се получава обратен поляритет - ЕДН на индуктивния товар. И в случая обратната индукция се сумира със захранващото напрежение, и така имаме пак "+" на дрейна, даже по-висок. Демек един такъв диод няма да спре обратната индукция.
Както предлага coke2k обратната идукция може само да се елиминира /обере/ със снабер, т.е. диод паралелно на товара и кондензатор паралелно на D-S, изчислен в зависимост от честотата и индуктивността на товара. Обаче при всички случаи снабера нарушава работата на транзистора и формата на сигнала, т.е. транзистора пак ще си грее, хайде по-малко, но винаги повече от активен товар. Ето и защо при индуктивен товар транзисторите трябва да са разчетени за по-високо напрежение, пък греенето и загубите са неизбежни. Те могат само да бъдат сведени до минимум, но не и напълно елиминирани.
Виждал съм схемни решения с последователен диод на транзистора, но не виждам особен смисъл, още повече, че така се намалява значително бързодействието на превключване, което ще е сумата от това на транзистора и диода.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия