Автор Тема: Антигравитация и Свободна Енергия  (Прочетена 101203 пъти)

mentgele

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #75 -: Май 10, 2015, 11:28:16 am »
Здравейте момци! Имах малко свободно време и реших да си поиграя с мосфет транзистор и драйвер за управлението му, та да видя как се държи... отпушва ли се , грее ли , колко грее и т.н. Използвах IRFP 240 - N канален, 200 волта, 20 ампера, 0,18 ома, вх капацитет - 1300 пф. и TC 4420 за драйвер, който захраних с 12 волта. Направих си жичен резистор от реотан за активен товар и включих мощното захранване 38 V/10 А, пуснах и сигнал генератора.

 Като реултат стрелковия амперметър отчете 2 ампера, с осцилослопа погледнах фронтовете на гейта и дрейна - прави като отвес, транзистора не грееше и радиатора беше студен. :) ... Друг е въпроса дали тези 2 ампера са реално 2 или повече заради импулсния ток и стрелковия уред, който е направен за прав.
 Бях много въодушевен - малко над 70 вата и транзистора и радиатора не бяха ги усетили ;D

 Да, ама не! При включването на индуктивен товар амперметъра отчете 2 ампера и .... всичко започна да пече за секунди  :o  фронтовете на управляващите импулси си бяха прави, дрейновия започваше стръмен и завършваше със затихваща синосуида, което според мен е нормално заради индукцията. И се почна едно чесане по главата за ..... True RMS, вихрови токове, понеже и бобината се напече, фактор на мощността и т.н.
 Качвайки честотата токът падна което е нормално, защото индуктивното съпротивление се повишава но мосфетът продължи  да грее. Сега умувам как да процедирам по-нататък. С'я, че имам много пропуски в тези науки е ясно ...ама...   

             

vitan

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #76 -: Май 10, 2015, 12:15:30 pm »
Здравей момко  8)
В по-горното има ли въпрос? Ако да, то трябва пълна схема на МОСФЕТа, напрежение, честоти и пр.

МОСФЕТа не грее, ако имаш идеални фронтове на изхода. Греенето започва при все "по-наклонените" преходни процеси. Реактивните товари са друга бира.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #77 -: Май 10, 2015, 05:25:30 pm »
Сложи си бърз диод дрейн към плюс / паралелно на намотката с катода към плюс /и разкарай обратната индукция и няма да ти грее

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #78 -: Май 11, 2015, 07:57:48 am »
Транзистора грее май-много предполагам  от тока през защитния му диод. А той се получава от обратната индукция на бобината. Другия вариант да се спре тока е спиращ последователен диод от бобината към дрейна. Но е малко тъп вариант :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #79 -: Май 11, 2015, 09:01:12 am »
Другия вариант да се спре тока е спиращ последователен диод от бобината към дрейна. Но е малко тъп вариант :)

Няма да стане. Нали обратната индукция затова е обратна, защото се получава обратен поляритет - ЕДН на индуктивния товар. И в случая обратната индукция се сумира със захранващото напрежение, и така имаме пак "+" на дрейна, даже по-висок. Демек един такъв диод няма да спре обратната индукция.

Както предлага coke2k обратната идукция може само да се елиминира /обере/ със снабер, т.е. диод паралелно на товара и кондензатор паралелно на D-S, изчислен в зависимост от честотата и индуктивността на товара. Обаче при всички случаи снабера нарушава работата на транзистора и формата на сигнала, т.е. транзистора пак ще си грее, хайде по-малко, но винаги повече от активен товар. Ето и защо при индуктивен товар транзисторите трябва да са разчетени за по-високо напрежение, пък греенето и загубите са неизбежни. Те могат само да бъдат сведени до минимум, но не и напълно елиминирани.

Виждал съм схемни решения с последователен диод на транзистора, но не виждам особен смисъл, още повече, че така се намалява значително бързодействието на превключване, което ще е сумата от това на транзистора и диода.

mentgele

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #80 -: Май 11, 2015, 09:01:40 am »
coke2k, обратен диод паралелно на намотката води до постояно късо съединение понеже след всеки един импулс имам и самоиндукция т.е.  не постояно а импулсно късо съединение, което амперметъра отчита като постояно. Пробвано е.

valex, твоя вариянт ми се струва по-удачен, някъде по руските схеми съм го виждал. Диод поставен последователно на намотката в права посока, така че да пропуска импулса а да спира самоиндукцията. Ще го пробвам този начин, някъде имам 3 амперови импулсни диоди.

Не се бях замислял, че не транзистора а вградения диод може да грее. БЛАГОДАРЯ  за идеите.

EDM, благодаря за информацията, лошото при мен е, че искам да експериментирам с различни честоти  8Hz-1kHz, a по-нататък до 10 килохерца.     

GMG

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #81 -: Май 11, 2015, 09:09:03 am »
      Да, така е - транзистора грее от обратния импулс на индуктивността
И пика превъзхожда многократно размера на захранването в зависимост
от качеството на бобината ;)
Защити дрейна по адекватен начин
       Успех!

p.p. Направо смени транзистора с един 900 или 1200V
и ще ти паднат проблемите ;D

mentgele

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #82 -: Май 11, 2015, 09:44:34 am »
GMG, предполагам за това говори и EDM - ще пробвам дори и със смяна на кондензатора при различни честоти. Дайте пример за транзистор 900-1200 волта, ама по възможност да не струват 25 лева, че на мен ще ми трябват 6 броя.

 

vitan

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #83 -: Май 11, 2015, 10:12:47 am »
Момко  8)
И това, което си тръгнал да вървиш е път, ама минава покрай кривата круша.

1. Трябва да знаеш какво целиш. Антигравитация? Или СЕ? Не мисля, че 10 kHz е нещо там. Но за тренинг - няма проблем.
2. Трябва ти конкретна схема, особено що за индуктивност имаш (параметри на бобината).
3. После се СМЯТА схемата. Има си методики за смятане, но се иска малко труд.
4. Търси се МОСФЕТ спрямо процесите, които текат в схемата.
5. Точки 3 и 4 може да се повторят до намиране на изгоден вариант.

П.п. Вградения диод в МОСФЕТа се получава от самосебе си. Такава е технологията. Рядко страничния ефект е полезен, но при МОСФЕТите е така...

GMG

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #84 -: Май 11, 2015, 10:35:35 am »
   Наистина, дай данни за катушката, която ще се ползва защото
тези 25лв. може и да са малко за хубав ключ ;)

  Все пак нали не сме от онези, където дават... не знам колко си единици
от десет на схемата с махало, баене и т.н. ;D

CPU

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #85 -: Май 11, 2015, 11:30:02 am »
Какъв е коеф. на запълване?
Аз не знам какво трябва да се получи, но след като със всеки импулс тъпчеш енергия в бобината, трябва да има и консуматор на тази енергия, а не се вижда такъв, и трябва да има pwm контролер, който да регулира запълването, според товара.
Ако енергията на бобината се разсейва в снубера, или се връща в захранването, то няма смисъл от упражнението.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #86 -: Май 11, 2015, 11:34:42 am »
GMG, предполагам за това говори и EDM - ще пробвам дори и със смяна на кондензатора при различни честоти. Дайте пример за транзистор 900-1200 волта, ама по възможност да не струват 25 лева, че на мен ще ми трябват 6 броя.

mentgele, не е необходимо да ползваш толкова високоволтови транзистори. Обикновено напрежението им се изчислява 2-2,5 пъти по-голямо от захранващото, за да издържат на индуктивния товар. А за защита от високата индукция се поставят трансили, които са бързодействащи и издържат киловатни импулси. Високоволтовите транзистори имат недостатъка да са с високо съпротивление на прехода или пък ако са с ниско, то входният капацитет е много висок, а оттам пък става ниското бързодействие. Та като се изчислява един електронен ключ, трябва да се вземат предвид всички изисквания и да се ползва оптималния транзистор, а не високоволтовия.

Има едни IRFP 460, които са достатъчно високоволтови - 500V и са с ниско съпротивление. Те са универсални, като параметри и могат да се ползват в повечето случаи.

Не знаех, че обратния диод при мосфетите бил страничен ефект от производството им? Има обаче и мосфети без обратен диод и това е означено не само с букви в изписването на транзистора, ами е изобразено и върху корпуса на транзистора. Има доста схемни решения при които тези обратни диоди пречат съществено, та нормално е да ги няма.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #87 -: Май 11, 2015, 12:53:32 pm »
mentgele, здравей. Има съществена разлика между реактивен товар и индуктивен. Реактивния товар преобразува входящата електрическа мощност в почти 99% топлинна енергия която се разсейва в околното пространство. Причината е че транзистора в този случай не се налага да разсейва мощност под формата на топлина, фронтовете са стръмни и същия е студен, а при неголям ток може и без радиатор. При индуктивния товар в случая бобина имаш сериозен проблем. Същата само трансформира електрическата енергия в магнитно поле което не се разсейва а се натрупва в магнитопровода на същата. При изключване на бобината , (запушване на транзистора) тази енергия трябва да се дене някъде и в повечето случай създава токове които загряват самата бобина силно, а не малка част от този голям ток с обратна полярност минава през обратния диод на транзистора (повечето са с вграден такъв) и се разсейва под формата на топлина от самия диод който естествено силно загрява корпуса на транзистора. Както казах тази вкарана енергия в бобината ако не се предаде(трансформира) в реален товар тя се връща. В този ред на мисли какъвто и транзистор да сложиш той ще пече здраво, ако енергията от бобината не се ползва някъде. Самата бобина също ще се загрява силно. Надявам се, че ме разбираш за какво говоря.

П.П. EDM electronics обратният диод при индуктивни товари е задължителен, в противен случай ще имаме обратен импулс със стотици волтове който неминуемо ще повреди и най-високоволтовия транзистор. Ако обратният диод в корпуса на транзистора е слаб, винаги може да се добави външен такъв, който обаче трябва да бъде по бърз от вградения и съответно по-мощен за да поеме и разсее тази енергия в околното пространство, пак под формата на топлина.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #88 -: Май 11, 2015, 02:16:53 pm »
dymelsoft, защо обратния диод е задължителен?
Той коя индукция шунтира?
Защо е необходим снабер, при условие че обратния диод ще му свърши работата?

vitan

  • Гост
Re: Антигравитация и Свободна Енергия
« Отговор #89 -: Май 11, 2015, 05:23:33 pm »
Въпроса не е към мен, но все пак.
Всичко зависи от реактивната енергия, която трябва да бъде "погасена" (иначе няма превключване).
Ако е много, "вградения" диод няма да се справи овреме... А енергията е пряко зависима от честотата. И не само.