Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Бюджетен соларен нагревател

<< < (2/4) > >>

N9301S:

--- Цитат на: Радико в Април 07, 2013, 07:05:02 pm ---. необходима е и някаква малка инвестиция за изработването на едно две изделия и ентусиасти да направят нещата.

--- Край на цитат ---
ХА ХА !! А ти къде си тогава в схемата ;D

Vector:
ЗДравейте,преди време попаднах на един много интересен форум в който се разискваше подобен соларен нагревател ,за тръби се ползваха ... бирени кутийки -кен-ове
Та изпих огромно количество бира ,измих грижливо алуминиевите кутийки ,отрязах горните и долните им дъна и ги снадих - fun вентилаторче ,вкарваше стайния въздух в нагревателя,изхода отново в стаята ,резултатите бяха изненадващи :)
При външна температура -5 градуса ,в стаята за час стана около 27 градуса,единствения недостатък е че работи само при слънчево време ..

Радико:
N9301S
Аз съм навсякъде в цялата схема, вече така да се каже съм си сложил главата в торбата и ще го направя. Стотина лева все ще успея да отделя за целта.

Strashimir:
Няколко въпроса:

1. Колко би тежала такава конструкция. Ето какво съм разбрал (или предположил):
   - метална рамка - тънък винкел, който да държи конструкцията; (около 10 кг.)
   - многократно нагъната тръба с неизвестен диаметър - алуминиева (от къде?), медна (скъпо!), пластмасова (изолатор); (около 3 кг.)
   - огледала - алуминиево фолио огънато по пластмасов профил или тънка (0.5 мм) ламарина; (около 2 кг.)
   - флуид - вода, антифриз или някакъв газ? (около 2 кг.)
   - кранове, фитинги и други монтажни неща; (около 1 кг.)
   - защитно покритие - обикновено 3 мм. стъкло или плексиглас; (около 1 кг.)
На мене ми звучи към 15-20 кг. Това ми е доста тежко и за монтаж, и за носене на стената.

2. Какъв флуид смяташ да ползваш? Водата замръзва при отрицателни температури и прави пара над 50 градуса, антифриза разяжда с времето металите и съединенията (а и е скъп), газ (не мога да си представя какъв)...

3. Колко такива панела според тебе ще трябват? Т.е. какво ще топлиш - радиаторна система, бойлер или нещо трето?

4. С какво ще движиш флуида? Най-простото е помпа, която работи с ток - колко би харчила при нон-стоп работа? Ако има други методи - сподели ги.

5. Вертикалната конструкция на стената е добра идея. Но така слънцето ще пада под ъгъл и няма да "черпиш" на максимум от силата му - имаш ли решение на този проблем?

6. През зимата какво ще правиш със системата - ще я източваш ли, ще я спираш ли да тече... Чини ми се, че през зимата ще те охлажда, ако не я спреш да циркулира....


Струва ми се, че това са все практични въпроси по изработката и използването на тази система - надявам се, че имаш отговор на тях!

Иначе и аз съм се замислял да слагам такава система, но от купешките, които за жалост са доста скъпи.... А и биха заели доста част от балконите, защото са под ъгъл (а аз нямам покрив на който да ги сложа - живея в блок).

N9301S:
При всички случаи с-мата ще работи само при наличие на слънце.Това е ясно.
 Наистина е важно да се реши с какъв топлоносител ще бъде. Идеята с бирените кутийки ми допада.
Също така мн. отдавна си мисля нещо, но не смеех да го споделя понеже сигурно ще ме освиркате но ..какво пък!

 Та въпросът ми е следният- защо абсорбационният хладилник работи само с амоняк? Защо да не е възможно флуидът да е фреон.
Нали компресорът при нагнетяването вдига налягането от там и температурата.
Ако въпросният панел е   зареден с фреон и на изхода се постави дюза, която да сваля налагането преди вътрешният топлообменник би трябвало с-мата да работи като климатик (поне така ми се ще).
 Обръщайки дюзата на изхода на вътр. тяло ще имаме отопление.
Моля хладилните специалисти за коментар!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия