Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател  (Прочетена 33950 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #15 -: Април 08, 2013, 08:14:23 pm »
Като всеки тук и аз съм се замислял за оползотворяване на слънчевата енергия. Естествено не ми стига финансов ресурс :)
Ще споделя мякой разсъждения по този повод:
1. според мен трябва да се забрави, че система освен вакуумна ще работи зимата.
2. нормално необходимата температура е примерно 40-50 градуса (за лятото) на 80-120л бойлер за едно семейство на ден. Никакви по-високи температури които довеждат само до прегряване.
3. най- евтиния панел, който съм измислил (меже да е и в вертикално изпълнение) е мрежа за подова замазка върху която се прави серпентина от черен муркуч за поливане. закрепя се с тел за мрежата, а мрежата с дюбели за стената.
4. от тук почват проблемите: трябва помпа за движение на водата, съответно управление за пускане и спиране, бойлер със серпентина за да се подгрява водата (другия вариянт е превключване  на циркулацията на стандартния бойлер и после пак превключване при използването на топлата вода).
Мисля , че малко се вдига цената с тези проблеми.
5. готови системи с вакуумни тръби вече има за по 500-600лв. със стойката , тръби около 1.75м2 и бойлер. Според мен спокойно могат да се монтират вертикално и въпреки по-малкото КПД да си работят. Имат и някаква гаранция.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #16 -: Април 08, 2013, 08:38:04 pm »
Добре, отговарям веднага на Страшимир
1. За основа един лист поцинкована ламарина със стандартен размер 2000х1000х0.8 мм. теглото му е 13 килограма. Стъклото отпред с размер
около 2000х1000х4 мм. теглото му е около 10 килограма.
отражатели от алуминиева ламарина около 4 килограма. Тръбите вътре директно изключвам от сметката алуминии като по луксозен вариант.
стоманена прецизно заварена тръба 14х1.2  18 м. дължина 7 килограма.
получава се 34-35 да го закръглиме на 40 кг. Сега е вече тъмно утре ще снимам и публикувам ако искате моя 240 литров варел висящ вече една година на стената.
2,3,4. Тези неща имат вече решение при другите купешки скъпи системи и едва ли има смисъл да откриваме топлата вода отново, освен ако не се измисли по евтино решение.
5. Отражателите са така замислени,че тръбите остават в фокуса им максимално дълго време "нещо непостижимо за наклонените панели" 
6. През зимата действията зависят от конкретното изпълнение, Ако флуида е антифриз "истинския съдържа инхибитори омекотители и тн. и е много по неагресивен от водата" може посредством малка автоматика да се ползва и през слънчевите зимни дни.
надявам се да съм бил сравнително изчерпателен и да продължиме нататък.
Valex
Вакуума взривява бюджета напълнените с аргон панели по нищо не отстъпват а цената на такава операция за този проект е напълно достъпна.
     

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #17 -: Август 11, 2013, 10:55:41 am »
Здравейте. Какво стана с проекта? Мисля, че 100 лв "инвестиция" не са оправдание за липсата на какъвто и да е било напредък и интерес. Не чакайте зимата да дойде!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #18 -: Август 11, 2013, 10:12:05 pm »
Макар и чисто сам за момента лека полека напредвам по въпроса. Май от цялото устройство остана само да направя отражателите и съм готов да го сглобя. После ще има тестове и повече снимки и знам ли какво още, може би контролер с връзка към интернет и който се интересува да наблюдава какво се случва в реално време.