Автор Тема: Пневмо мотор свързан към генератор, вместо капилярка в климатика  (Прочетена 33047 пъти)

Vicho

  • Гост
Мотор от този тип, би свършил работа. Ротационните климатични компресори са на същия принцип но с една пластина.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
 С една пластина няма ли да има момент в който входа и изхода да са свързани директно?
Ако имаш такъв компресор - то би трябвало да е обратим. Тоест да работи и като двигател. Слагай го към компресора :)

Vicho

  • Гост
  Единият край се движи винаги по края плътно, маслото уплътнява. А при скрул компресорите, две спирали едната неподвижна,  другата се върти, толкова са близко, че маслото пак е уплътнителя между тях. Климатичните компресори са пригодени за фреона, който засмукват да ги охлажда, затова когато климатика няма фреон или не е достатъчен, компресора прегрява. Има опасност,  като свържа друг компресор да го повредя. Иначе съм обръщал две от фазите на инвертор и е обратим, започва да помпи на обратно.
« Последна редакция: Март 28, 2013, 04:48:11 pm от Vicho »

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Всички компресори имат клапани, дори и ротационния. С две думи: наобратно не работи. Същия компресор няма база за сравнение с пневматичния мотор като изключа това че нещо се върти вътре...  Който не му се вярва да разглоби и двата за да се увери. Относно фреона, той постоянно се чуди как да избяга в атмосферата

Vicho

  • Гост
Всички компресори имат клапани, дори и ротационния. С две думи: наобратно не работи. Същия компресор няма база за сравнение с пневматичния мотор като изключа това че нещо се върти вътре...  Който не му се вярва да разглоби и двата за да се увери. Относно фреона, той постоянно се чуди как да избяга в атмосферата
За клапаните да, но аз лично съм развъртал компресор на японско Мицубиши на обратно и смени цикъла, като му размениш фазите.

Vicho

  • Гост
WEKA, ако имаш опит в разглобяването мислиш ли, че ако се махне клапана и се доработи нещо по компресора, може да ни е от полза. Моят опит с компресорите е ограничен, отварял съм към пет блокирали компресора, раздвижвал съм ги, махал сам им вътрешните кликсони, смяна на маслото, заварка и работят перфектно. Но съм имал късмет, че статорът им е бил ОК, иначе язък за барута.  ;) Радвам се да чуя мнение от колега. 
« Последна редакция: Март 29, 2013, 05:02:00 am от Maistora52 »

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Ако махнеш клапана компресора ще спре да работи ... Обикновено 1000 вата комп. е с кубатура около 100-130 куб.см. а без клапан ще стане целия обем на корпуса и електромотора ще клекне след определено налягане. Не се сещам какво може да се промени, по принцип са перфектни, лошото е, че вече ги правят некачествени с цел ниска цена, съответно кратък живот. Мисля, че идеята не е добра, хладилните и климатични машини са доста икономични за се преработват в какво то и да е било
« Последна редакция: Март 29, 2013, 05:00:34 am от Maistora52 »

lazy

  • Гост
       Здравейте, потвърждавам, че автомобилните компресори работят еднакво, независимо от посоката на въртене. На двете тръби има означение S - засмукване и  D - изход. От изхода фреона под високо налягане и с повишена температура отива в предния радиатор (кондензер). Там се втечнява след охлаждане и след като премине през трокнера (филтър-дехидратор) отива към ТРВ или капилярката в зависимост от конструкцията на климатика. ТРВ-то пръска капчици течен фреон в изпарителя. До ТРВ-то е високото налягане. То е функция на температурата на течната фаза. Ако някой се интересува мога да дам таблица. След ТРВ налягането е около 2 бара. При това налягане температурата на изпарение на R134А е около 0 градуса.
       Ако свалите налягането след разширението в пневмомотора, то топлината ще се отдели в него. От друга страна, смятам за неефективно да да се използва механична енергия за нагнетяване, втечняване на фреона и последващо редуциране на налягането или част от него, за да получим ел. енергия. Ако все пак не ви се ще да се откажете от идеята, то тогава по-добре мислете за икономия на механична мощност. Това би могло да стане като се следи винаги пред ТРВ-то да има достатъчно количество фреон в течна фаза.
      Накрая бих искал да споделя една случка от личния ми опит. Някои от по-новите автомобили показват изчислителна стойност на енергията, отнемана от двигателя заради климатика. След зареждане на системата показа 6 kW !! при 3000 оборота на двигателя. След като измиха предните радиатори на автомивка показанието беше 1.2 kW при същите обороти. За автомобил с двигател 55 kW си е сериозно. Идеята ми е, че е по-добре да се замисляме за елементарните неща, които имат доста сериозна тежест. Иначе не съм против творческото мислене и ентусиазма на колегите и им желая успех. 
« Последна редакция: Март 29, 2013, 05:04:49 am от Maistora52 »

Vicho

  • Гост
Ако махнеш клапана компресора ще спре да работи ... Обикновено 1000 вата комп. е с кубатура около 100-130 а без клапан ще стане целия обем на корпуса и електромотора ще клекне след определено налягане. Не се сещам какво може да се промени, по принцип са перфектни лошото че вече ги правят некачествени с цел ниска цена съответно малък живот. Мисля че идеята не е добра, хладините и климатични машини са доста икономични за се преработват в какво то и да е било
Кажи си мнението по темата, мислиш ли че редуцирането на налягането в капилярката е загубена, неоползотворена енергия?
« Последна редакция: Март 29, 2013, 05:05:24 am от Maistora52 »

Vicho

  • Гост
lazy, благодаря за примера, но и той показва, че изхвърляме огромни количества топлина без да ги оползотворим. Как мислиш? И че отнетата топлина снижава консумацията на компресора, остава само да е впрегнем да работи. За това мисля че механичното отнемане на топлината е най-подходящо.

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
С Тесла турбина може да се получат нещата :)
Никола Тесла го е измислил отдавна ..