Автор Тема: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876  (Прочетена 43393 пъти)

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #15 -: Юли 07, 2018, 02:37:07 pm »
   mito_kupona, нищо не споменаваш за честотата, но
ако не е критична, ето ти нещо простичко работило в автобус:
  Честотата трябва да е стабилна, 50 херца. Каквато е честотата на инвертора, такава е и честотата на изхода на устроиството,това е много важно.

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #16 -: Юли 07, 2018, 02:51:24 pm »
    Щом трябва да е стабилна, кварцирай я и от там както казва колегата, през TDA1557Q или TDA1516Q вързана в бридж и клатеща драйверно трафче.

Вторичната му ще управлява базите на крайните мощни тр., които пък от своя страна изходния мощен траф..

Имаш хубави условия, ма с пет чарка няма как да стане.  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #17 -: Юли 07, 2018, 03:15:54 pm »
Дадените по горе предложения за чисто аналогови изпълнения са напълно възможни, но с една уговорка:
Да те устройва КПД под 50% В противен случай най простото решение е със Ардуино. Ако не знаеш как да го програмираш, значи сега е момента да се научиш.

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #18 -: Юли 07, 2018, 03:26:36 pm »
Ардуиното е с Мега328, той не иска да има проблеми със забиване и смущения.
КПД-то е относително и зависи от изработката на трафовете, а за чистотата и формата на изходния сигнал,
мисля не е необходимо да се сравнява с други подобни.  ;)
Ето това имах предвид:

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #19 -: Юли 07, 2018, 04:26:40 pm »
Дадените по горе предложения за чисто аналогови изпълнения са напълно възможни, но с една уговорка:
Да те устройва КПД под 50% В противен случай най простото решение е със Ардуино. Ако не знаеш как да го програмираш, значи сега е момента да се научиш.

КПД-то не е от голямо значение, като се има в предвид, за какво ще се използва инвертора, целта е на изхода на цялото устроиство да се получи СЕ надявам се, така, че инвертора дали ще бъде с кпд 50%, 75%, 95%, няма никакво значение. При Капанадзе е 30-40%. Този инвертор трябва да модулира честотата на високочестотния генератор и затова формата на синусоидата трябва да е идеална, защото сигнала на изхода също ще бъде с такава форма и честота, това е важното.
Та този инвертор ми трябва за експерименти, да е аналогов, да може да се регулира напрежението на изхода, да е галванически разделен изхода от останалата част на схемата, да речем с оптрон. Молбата ми е, ако някой има готова схема работеща, проверена и надеждна, като тази на coke2k да я изложи. Нямам време да импровизирам и тепърва да откривам „топлата вода“. Идеята в схемата на руснака, която съм изложил не е лоша с изключение на това, че има и дигитална част, и другия недостатък , че е с мощност само от 50 вата. Трябва да се преработи и да се увеличи мощността на изходния блок, а това също изисква време, с което аз не разполагам.
   По отношение на елементната база нямам проблеми, разкостил съм камиони с техника, а и много съм купувал. Имам условия за изработка и на печатни платки, лазерни принтери, хартия и всичко необходимо. Дали схемата ще е с 5 чарка или 50 също няма значение, важното е да са спазени горните изисквания.
Благодаря на всички за отзивите.
   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #20 -: Юли 07, 2018, 08:56:15 pm »
КПД-то е относително и зависи от изработката на трафовете,
За КПДто при формиране на синусоида от постоянно напрежение най малка е зависимостта от качеството на трафовете. При положение, че се ползват биполярни транзистори в момента когато синусоидата е по средата ако максимума е 100 волта то спада върху намотката трябва да е 50. И къде се дяват останалите 50 волта.
Върху транзистора разбира се. Това означава фиксирани едни 50% А от качството на трафа зависи колко още ще спадне КПДто под тези 50%

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #21 -: Юли 07, 2018, 11:24:58 pm »
   Радико, трябва ли да ти честитя 3000-я пост и да изкажа огромните си благодарности за приноса ти към форума?

За това всичкото, което си написал, плявата е тотална мой човек, не съм видял нищо твое... само алабализми.

Разбрахме, че си бил миньор или там нещо подобно си работил под Земята, ама не позволявай това да ти пречи на мисълта, желанието за работа и правописа разбира СЕ.

Това не е лично и няма нападка, просто констатация, която се вижда и набива на очи.

Какви 50%, какви 100V те гонят, пишеш пълни глупости както винаги.

  Като направиш първия си инвертор както трябва, тогава давай мнения.  ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #22 -: Юли 08, 2018, 12:17:49 pm »
За теб може да не е лично, но за мен е нападка ЛИЧНО по мой адрес. Само не мога да разбера това изказване:
Цитат
Какви 50%, какви 100V те гонят, пишеш пълни глупости както винаги.
Дали е плод на умишлена демагогия или се дължи на тъпотия. Та поради това ще се наложи да ти задам една проста задачка за определяне на компетентността:
имаме товар със стойност 4 ома управляван от транзистор. Сиреч последователно свързани. През товара сиреч и през транзистора "понеже са последователни" протича ток от 5 ампера. Захранването измерено когато протича тока от 5 амп. е 40 волта. Това последното го вметвам не за тебе а за да не търси някой педантичен колега под вола теле заигравайки се със закона на Ом за цялата верига. Значи сметките се ограничават само до закона на Ом за част от електрическата верига.
Та въпроса е каква мощност ще разсейва транзистора в този момент за да определим какъв е подходящ дали 2т6821 примерно или 2N3055 или КД503. важното е да докажеш, че можеш да определиш колко ще е мощността на транзистора. В противен случай ще считам, че това си го написал от непознаване на електротехниката. Това разбира се е допустимо и нормално за един доктор или адвокат, но за човек който твърди, че компетентно се занимава с такива неща означава, че просто е тъпак. Дано да успееш да ме убедиш, че не си такъв. Защото ще убедиш и останалите четящи тази тема.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #23 -: Юли 08, 2018, 01:04:02 pm »
Радико, хайде да мислим преди да пишем. Разсъжденията ти сa валидни само, ако говорим за постоянно-токова верига характерна за линеен стабилизатор на напрежение. За твое сведение транзисторно стъпало клас AB има около 70% КПД при линейни изкривявания под 1% на изходната синусоида.

П.П. Не ми се спори за ничия компетентност, но мога да заявя на база безбройните ти коментари във форума, че твоята не е особено голяма що се отнася до електроника и е добре да попрочиташ малко преди да пишеш.
Не визирам само последните ти писания, а въобще...
« Последна редакция: Юли 08, 2018, 07:23:15 pm от atos »

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #24 -: Юли 08, 2018, 01:24:20 pm »
   Поредното доказателство, че само плямпаш и си търсиш някой ей така да ти уйдисва на свободното време.

За къв чеп си го дал 2Т6821 за пример, айде другите са 15 и 20 амперови - там нещата може да се вържат някакси. Сега се работи с друга елементна база Радико и по даташита всеки начинаещ може да види съпротивлението между сорса и дрейна при включено състояние и да си определи размера на радиатора евентуално.

Въпроса ти е много семпъл и подвеждащ защото питаш за разсейката, но това зависи от няколко фактора като:
Коеф. на усилване, коеф. на предаване по ток, транзитна честота, импеданс, температура и т.н. Не си посочил в каква схема е вързан?
Какво значи последователно свързани, има ОБ, ОЕ, ОК, мисля че имаш предвид Общ Емитер?!

Като зададеш правилния въпрос, може и да получиш отговор от някой зарибен, но аз не мисля да си губя времето с теб, а и темата беше практически насочена докато не се появи ти... няма тема в която не си се изакал.  :D


Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #25 -: Юли 08, 2018, 02:48:38 pm »
Мите, наистина инвертора който правих забиваше от искрови смущения в близки дистанции. Аз също го използвах за подобни експрименти с искрови ВВ разряди, но мн често даваше грешки. Включително и с фабрични инвертори съм пробвал и те също дават грешки. Според мен най доброто ти решение е правотоков двигател с куплйран към него променливотоков грнератор..... или двигател все тая.  Така никога няма да имаш влияние на ВВВЧ смущения. Само трябва да си направиш стабилно управление за постоянни обороти.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #26 -: Юли 08, 2018, 08:20:15 pm »
coke2k Аз се видях в чудо и затова търся помощ. Имам 4 китаиски инвертора абсолютни боклуци. Единият е с чист синус на изхода, с контролер подобен на твойта схема, слагах му разделителен трансформатор на изхода и пак забива при искрене. Имам още три мое производство, но и трите, са с ШИМ и от тях, само един не забива с интегрална схема SG3525, но пък формата на сигнала не е синусоида и не ме устройва. Явно ще трябва да импровизирам и ще спретна някакъв аналогов хибрид от разни схеми, който надявам се да ми свърши работа, няма значение колко кила ще бъде и, какво КПД ще има. Имам и бензинов генератор 5 киловата, но за да ползвам генератора трябва да намеря подходящ ел. мотор, който да го върти, защото ако го запаля на терасата ще ме арестуват на момента. Има и други начини за получаване на чиста синосуида на изхода на инвертора, но трябва да се правят разни филтри, в които има и кондензатори, а кондензаторите, са несъвместими с останалите възли на устроиството, защото там се гони резонанс. Вторичната намотка на трансформатора на инвертора участва във верига с високочестотния генератор в устроиството, което правя и трябва да е свързана само тя и нищо друго, защото се променя честоотата на резонансния кръг, което е недопустимо.
  В момента подреждам следната конфигурация имам направен генератор на 50 херца с XR2260, имам още три, които съм правил през годините, но ще ползвам този, защото честотата му е много стабилна. След генератора  мисля да сложа усилвателно стъпало с TDA7360 в мостово свързване, а не стерео, по предложението на alan. Защо точно TDA7360, ами защото тя беше първата, която изрових от камарата с платки. След нея ще сложа подходящо оразмерен разделителен траф, от вторичните намотки на който ще подавам сигнал на драиверите и мощните транзистори. Трябва да помисля и за регулиране на напрежението на изхода.
« Последна редакция: Юли 08, 2018, 08:40:00 pm от mito_kupona »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #27 -: Юли 08, 2018, 09:35:09 pm »
http://www.audio-q.com/led/icl8038.gif
 Може да ти хареса.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #28 -: Юли 09, 2018, 01:26:21 am »
MTM, и такъв генератор с ICL8083 имам направен, но изпържих чипа и в момента нямам друг, за да го сменя, а от другите XR2206 имам една шепа, та затова ще ползвам този генератор и да изгори чипа имам в резерв.

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #29 -: Юли 09, 2018, 12:55:23 pm »
Не може ли да се екранира схемата на инвертора 220V в желязна кутия.
  Дори и в оловна да го туриш, същата работа,
смущенията ходят по кабелите както простотията по хората.  ;D