Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Система за самостоятелно електрозахранване на къща

<< < (6/6)

toni11bg:
Не разбрах какво точно имаш в предвид под "стегнат" В смисъл дали е добре закрепен към корпуса, или дали има някакви хлабини в трафа. Значи добре е закрепен, не мърда, магнитопровода ми се струва че ламелите са пристегнати добре, но ми се струва, че първичната намотка, която е от шина, не е навита достатъчно стегнато -  като я пипам с ръка, се усеща как навивките мърдат една спрямо друга. Не знам дали не е по-добре да се размотае, и да се навие с три или четири  успоредни проводника. Помня, че като бях ученик, исках да си направя електрожен, и ползвах такъв прийом. Електрожена още работи  8) Между другото - според теб нормално ли е инвертор 2 квт да има собствена консумация около 75 вата. Струва ми се множко. Малкия, който е 1 квт, на празен ход харчи 16 вата.

valex:
Звукови ефекти може  да има и от магнитопровода и от намотките. Точно ламелите ако не са стегнати може да дрънчат в някои режими на работа. Същото е и с намотките. Има проблем че ако има подвижност на намотките може да се претрие лака им. По стандарта на времето като се навие трансформатор той се заливаше с лак и се изпичаше (така правеха и с намотките на двигателите).
Можеш да добавиш намотки, но май е по-добре да се развие и навие стегнато.
А мощността на консумация зависи как е направена електрониката, но и на мен ми се вижда множко.
Кой е модела на инвертора?

dbonev:
         Ако магнитопроводът ти е Ш- образен ,трябва да е добре стегнат целия пакет. Ако е О-образен от две части, (при свалена бобина) долепи двете части и виж има ли въздушна междина. Ако има- това може да е причина за голям ток на празен ход и голям шум при товар. Лошата механична обработка или замърсяване преди сглобката може да е причина за това. Практическият резултат от повечето навивки на първичната е че трафа става по "мек",т.е. напрежението на вторичната ще спада повече при същия товар. Колегата който писа че намотките една спрямо друга не трябва да се движат, е прав. Движението на навивките една спрямо друга поврежда изолацията и след време бобината "окъсява".Всички военни производства на трафове ,са направени с много сериозна заливка по тази причина, а и заради безшумност и противовлажност.
                 

dbonev:
       Набиването на плоска дървена летвичка (леко клиновидна) между магнитопровода и макарата на бобината, понякога помага, макар да не е много технически издържано.Като внимаваш да не повредиш намотките разбира се. Успех!

toni11bg:
Здравейте отново.
Сега съм на вълна "инвертор" и отново имам някои въпроси.
Първо да припомня... Проблемът ми с инвертора е всъщност в трансформатора му. Проблемът се състои в това, че дори на празен ход трафа силно грее,  и два-три часа след включване, загрява толкова, че изключва термозащитата. Направих следни

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия