Автор Тема: Система за самостоятелно електрозахранване на къща  (Прочетена 23595 пъти)

toni11bg

  • Гост
Iма вентилатор, да. Неговият си беше панелен, и се включваше с датчик. Аз сложих един по-слаб, тихичък, свързан постоянно, но това не реши проблема. Аз все пак мисля че има някакъв дефект в трафа, защото като поработи час-два, и се нагрее, трафа започва да издава стържещ звук, който се усеща и при уредите -пералната започва  да бръмчи, телевизорът - също. Според мен причината е в самия траф, защото силовата част винаги е студена, въобще не вдига температура. Това за тесните импулси не го знаех, тези дни ще включа осцилоскопа и ще видя какво пуска на празен ход и ще пиша.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Здрасти. В една фирмичка гледах модули за фотоволтаици, бяха на два етапа: 12-300в повишен, нестабилизиран, от 300-тя вадеха синус 220в, истински, та даже с преобразуване на Фурие (FFT), но не помня нищо повече. Ще им се обадя утре да ги разпитам и ако имаш интерес ми пиши на ЛС (за да ти дам координатите им).

А аз по принцип имам полуготов проект за инвертор с чиста синусоида (отново чрез ШИМ, но с повече периоди и таблица за прекодиране на сигнала), но надали ще ти върши работа. Ако някой друг от колегите е мераклия, нека ми пише, за да го придвижим напред!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
toni11bg
Не се нахвърляй на фотоволтаици ако питаш мен. Имаш страхотния късмет да има течаща вода наблизо. Фотоволтаиците НЯМАТ никаква ефективност. Ефективни са само ако продаваш на енергото. Другия вариант е ако си някъде в Испания или Гърция :) . Водната енергия е постоянна, не зависи от времето и годишните времена. По-добре си вземи още една турбина за нисък напор и е добре генератора да е трифазен  на съответното напрежение. С две ще имаш по-голяма сигурност и ще можеш да покриваш пикови натоварвания. Помисли и за защита от заледяване на потоците(примерно можеш да изолираш тръбите с вата и да има направиш някаква барака или кожух). Няма да ти е приятно в люта зима да замръзне тръбата (макар че е течаща водата - не се знае от пръските дали няма да се натрупа лед). В твоя случай общата идея е ползваш постоянна енергия от източник, а не от акомулатор. Акомулаторите са само за аварийни състояния. Имат ограничен брой цикли на зареждане и после им пада драстично капацитета. Има специални акумулатори за фотоволтаици които позволяват по-зверско използване, но са и на по-зверси цени :) .
Инвертора както казваш, че бръмчи може бръмченето да е от прекъсване на работата на транзисторите (виж на скоп дали тогава си е добре синусоидата) или нещо механично  при загряване да не се получават някакви хлабини в магнитопровода или намотките. Така ми е трудно да разбера причината - само гадая. А това че е имало голям вентилатор означава, че е предвидено че грее. Сложи поне още един малък или пробвай с неговия си вентилатор дали работи.
И друго се сетих. Можеш да си вземеш само част от водната слънчева система и лятото да превключваш серпентината на бойлера към слънчевите панели.
За термодатчика : използват го за корекция на заряда акомулаторите в зависимост от температурата. Ако са на топло може и да не ти трябва. Не намерих параметрите на термодатчика :( . Иначе винаги можеш да го добавиш към системата .

mzk  Ти говориш за фотоволтаик с микроинвертор. Аз съм правил опит за инвертор. Пиши в някоя тема каква ти е идеята.
« Последна редакция: Март 20, 2013, 05:22:13 pm от valex »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Колеги, ако има интерес мога да пусна схема на синусов инвертор с печатни платки и хекс за пик контролер. Има само малка нужда от модификация. При добро разбиране може да се направи за колкото киловати е нужно. Пази батериите има стенд бай когато няма товар и синуса е идеален.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
coke2k
Пусни в нова тема.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
toni11bg
Какъв ти е обхвата на входното напрежение на инвертора, ако си го надвишил може и да го претоватваш.
Поразгледах контролера ти. Той е само контролер за зареждане на акумулатори от фотоволтаични панели. Има вграден MPP тракер който оптимизира работат на соларните панели да работят в оптимален режим на мощност.Тук има подробности http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=39&rub=405&id=1046.  В момента ти си с максимален брой панели 3000W за този контролер. На сайта на производителя има софтур за подновяване на софтуера на контролера и софтуер за връзка с PC  за контрол и наблюдение на работата му.
Според мен инвертора трябва да ти работи основно от ВЕЦ плюс излишъка от заряда на акумулаорите от фотоволтаика. Акумулаторите е добре да могат да се зареждат и от ВЕЦ, но в момента ти нямаш контролер който да управлява заряда от там.

Трябва да има и система, която да следи акумулатоприте и да изключва инвертора за да не падне напрежението им под допустимото на разряд. Трябва да има хистерезис на включване.
Мислил ли си да добавиш и бензинов генератор за подсигуряване?
Нарисувал съм схема как си мисля че си направил системата. Такава ли е?

toni11bg

  • Гост
Do valex
« Отговор #21 -: Март 25, 2013, 01:49:04 pm »
Колеги, искам да споделя някои неща за инвертора с пълна синусоида. Значи правих замервания с осцилоскоп. И на празен и на всякакъв ход синусоидата, която излиза от силовата част е една и съша - нещо като египетските пирамиди  :o След трафа се поизглажда. ПОведението на трафа е следното. При напрежение на акумулаторите между 41 и 50  волта, преди трафа го заковава на 26.5 Трафа грее но не много и не изключва. Когато акумулаторите са заредени, подзарядът поддържа 55 волта, преди трафа се качва на 27.3  и започва да грее, и след два три часа изключва защитата. По принцип това е авариен инвертор със зарядно, той е предназначен сам да си зарежда акумулаторите, когато има ток, а когато няма автоматично включва инвертора. При тези условия напрежението никога не се качва над 48 волта. Предполагам, че във фирмата където ми го продадоха са ме изпързаляли, че може да се ползва и като работен инвертор. Сега смятам да направя следното. Ще демонтирам трафа, ше го занеса на бобиньор, и ще помоля да се пренавие първичната намотка, тя е отгоре, и да се добави 10 % повече навивки. Можете ли да ме посъветвате дали решението е правилно, да очаквам ли някакви вторични проблеми.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Ако пренавиеш първичната ще намалиш изходното напрежение. От там инвертора ще опита да компенсира пада на напрежението и ще вдигне ШИМ и съответно консумацията от акумулаторите.  Всъщност май си прав :) : сега  електрониката може да работи на прекалено тесни импулси и все пак не може да компенсира голямото входно напрежение. А с намаляне на намотките ще може да компенсира.
Виж няма ли някъде тримери с надписи за настройка?

Напрежението към трафа може да е с крива форма. Важен е тока който протича в трафа да е синусиодален и от там изходното напрежение е синус.
Доколкото разбирам са ти продали някакъв стандартен UPS. Обикновенно те не са предназначени за постоянна работа. Идеята им е да работят извесно време докато паднат акумулаторите, които са с малък капацитет. За това време не може да се нагреят нещата прекалено много, но когато работи постоянно не може да се разсее топлината. Би трябвало със силно охлаждане да се оправи. Има 12 см. вентилатори на 12 волта, които са за компютри и са безшумни. Можеш да навържеш 4 последователно (не съм пробвал никога да ги свързвам така :) ) като осигуриш в подходяща посока на въздушния поток.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 02:47:09 pm от valex »

toni11bg

  • Гост
Ами целия сандък е голям колкото каса бира  :D и тежи около 30 кг. Дават му мощност 2000 вата. Възможно е да си прав, и наистина китайците да са предвидили кратка работа. Но в инструкцията пише че може да се ползва с произволен брой акумулатори. Освен това имам още един инвертор на същата фирма, който е 1000 вата, също авариен. Трафа му винаги е леко топъл, макар че работи денонощно. Затова смятам, че големия има технически проблем, дано с пренавиването се оправи. На тази мисъл ме навежда и още един факт - като поработи малко и загрее, трафа започва да бръмчи гадно. Това с вентилаторите ще го пробвам, макар и като крайна мярка.Но ми се струва ненормално техника, която работи основно на празен ход, да се охлажда с 4 вентилатора. Някъде другаде трябва да е разковничето. Може би с датчик, и да се включват само като прегрее...
Абе като си го взема от бобиньора ще замеря и ще пиша.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 06:14:27 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Огледа ли дали механично трансформатора е добре стегнат.

toni11bg

  • Гост
Не разбрах какво точно имаш в предвид под "стегнат" В смисъл дали е добре закрепен към корпуса, или дали има някакви хлабини в трафа. Значи добре е закрепен, не мърда, магнитопровода ми се струва че ламелите са пристегнати добре, но ми се струва, че първичната намотка, която е от шина, не е навита достатъчно стегнато -  като я пипам с ръка, се усеща как навивките мърдат една спрямо друга. Не знам дали не е по-добре да се размотае, и да се навие с три или четири  успоредни проводника. Помня, че като бях ученик, исках да си направя електрожен, и ползвах такъв прийом. Електрожена още работи  8) Между другото - според теб нормално ли е инвертор 2 квт да има собствена консумация около 75 вата. Струва ми се множко. Малкия, който е 1 квт, на празен ход харчи 16 вата.
« Последна редакция: Март 26, 2013, 08:13:15 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Звукови ефекти може  да има и от магнитопровода и от намотките. Точно ламелите ако не са стегнати може да дрънчат в някои режими на работа. Същото е и с намотките. Има проблем че ако има подвижност на намотките може да се претрие лака им. По стандарта на времето като се навие трансформатор той се заливаше с лак и се изпичаше (така правеха и с намотките на двигателите).
Можеш да добавиш намотки, но май е по-добре да се развие и навие стегнато.
А мощността на консумация зависи как е направена електрониката, но и на мен ми се вижда множко.
Кой е модела на инвертора?
« Последна редакция: Март 26, 2013, 08:14:46 am от Maistora52 »

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
         Ако магнитопроводът ти е Ш- образен ,трябва да е добре стегнат целия пакет. Ако е О-образен от две части, (при свалена бобина) долепи двете части и виж има ли въздушна междина. Ако има- това може да е причина за голям ток на празен ход и голям шум при товар. Лошата механична обработка или замърсяване преди сглобката може да е причина за това. Практическият резултат от повечето навивки на първичната е че трафа става по "мек",т.е. напрежението на вторичната ще спада повече при същия товар. Колегата който писа че намотките една спрямо друга не трябва да се движат, е прав. Движението на навивките една спрямо друга поврежда изолацията и след време бобината "окъсява".Всички военни производства на трафове ,са направени с много сериозна заливка по тази причина, а и заради безшумност и противовлажност.
                 

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
       Набиването на плоска дървена летвичка (леко клиновидна) между магнитопровода и макарата на бобината, понякога помага, макар да не е много технически издържано.Като внимаваш да не повредиш намотките разбира се. Успех!
« Последна редакция: Март 26, 2013, 08:14:33 pm от dbonev »

toni11bg

  • Гост
Въпрос към колегата valex
« Отговор #29 -: Април 22, 2013, 07:34:42 pm »
Здравейте отново.
Сега съм на вълна "инвертор" и отново имам някои въпроси.
Първо да припомня... Проблемът ми с инвертора е всъщност в трансформатора му. Проблемът се състои в това, че дори на празен ход трафа силно грее,  и два-три часа след включване, загрява толкова, че изключва термозащитата. Направих следни