Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Система за самостоятелно електрозахранване на къща

(1/6) > >>

toni11bg:
Здравейте.  Аз съм един от малкото смелчаци, решили да се опълчат на енергото, и да се откажат от услугите им. Реших, че не е невъзможно да си изградя система за производство на електроенергия,с която да захранвам самостоятелно дома си. Зная че това не е нещо уникално, в Бг има доста бунгалца, лозета, вилички, които се захранват алтернативно, с ветрогенератори или солари. Но това са все обекти, които се ползват през уикенда - през останалото време акумулаторите се зареждат, и енергията в тях е достатъчна за ден-два.  Освен това при тях потреблението е малко - лампи, телевизор, евентуално малък хладилник. При мен проблемът беше, че живея тук постоянно, освен това имам целия набор от домакински електроуреди - перална, миялна, кафемашина, често се включва прахосмукачка, ютия. Понякога флекс, бормашина, дори бетонобъркачка.
Аз не съм специалист в областта, разчитам на малко фундаментални знания, и на това, което съм прочел из нета. Затова се притеснявам да не би да съм допуснал някои грешки, които за в бъдеще да ми създадат проблеми. Бих искал да се посъветвам с участниците във форума (виждам че има хора, които са навътре в материята), дали съм направил нещата както трябва. При проявен интерес ще напиша подробности, кой знае, може да съм измислил нещо, неизмисляно досега :):):)

Maistora52:
Ами чакаме да покажеш, за да се вземе отношение... Иначе са само празни приказки. Дай линкове, от където си се ориентирал в обстановката... Те основните познания всички ги имаме, но ако седнем да броим частните ветрогенератори или водни турбини в България - едва ли са повече от две-три дузини - собствени разработки.
Добре дошъл!

toni11bg:
Първо да благодаря за проявената отзивчивост. Не исках да се впускам в подробности, преди да видя дали ще има интерес към темата.
При мен нищо не е собствена разработка, купувал съм компонентите от разни вносители. Линкове... основно съм следвал съветите на ваши колеги във форум "енергетика" в Дира. Останалото са сайтове на търговски фирми, не знам дали могат да се публикуват тук.
Та значи системата е скалъпена по следния начин. Имам соларни панели с мощност около 250 вата, хидрогенератор, монтиран на реката, горе-долу пак толкова мощен. Имам 8 бр акумулатори по 100 ач, инвертор 2квт. Зарядът се контролира от един контролер който работи в режим на разряд, за целта ползва товар. Товарът представлява нагревателя на бойлера, навиха ми го по поръчка. Реших че така излишният ток няма да се изхвърля- ще грее водата. Системата произвежда около 6-8 квтч на денонощие. Най-голямото ми притеснение е хидрогенератора. Доставиха ми го от китай, само че се наложи доста сериозна преработка, за да го накарам да върши работата, която искам. Генераторът беше за 220 волта, а моята система работи на 48в. Освен това изискваше пад на водата 5 м а при мен е около 2м. Разглобих го, и занесох статора в една бобиньорна и посках да го пренавият с 4 пъти по-малко навивки и с по-дебел проводник. Наложи се също така да променя турбината - заварих на всяка лопатка парче шина, за стане с по-голям диаметър, и съответно да увелича въртящия момент. Получи се. После монтирах един грец, за да изправя тока. Ето тук е ми е притеснението - грецът не изправя тока, а само качва долните вълни отгоре, нали така. Вследствие токът не става линеен, а нещо като вълнообразен (гледах го на осцилоскоп). Това не вреди ли на акумулаторите. И още - прави ми впечатление че когато има сняг, и силно слънце, соларите качват производителността си почти двойно. Зная каква е причината, но не знам това не ги ли претоварва по някакъв начин, не им ли вреди.
Ако трябва да дам още информация - ще го направя с удоволствие.

rpavlov:
Обикновено за изглаждане на вълните след схема грец се използват кондензатори електролитни, на принцип колкото повече, толкова по-добре.

valex:
Здрасти toni11bg
И аз съм мислил по въпроса, но за сега по сметки не ми се вързва 'автономията'. Но щте ти кажа някои неща по които съм мислил:
За панелите не се притеснявай. Те държат и на късо съединение на изхода. Гледай само да ги ориентираш в подходяща посока спрямо слънцето. Може да ти се наложи да сменяш ъгъла им зимата и лятото или по-вече пъти в годината защото от ъгъла можеш да загубиш по-вече от 30-40%.
Не знам какво имаш в предвид от 'един контролер който работи в режим на разряд, за целта ползва товар', но от цялата ти система най-важната част ти е контролера.
Контролера трябва да се грижи за заряда и разряда на акумулаторите да е в оптимален режим (от това зависи колко време ще ти издържат акумулаторите: и за времето на ползването им и за брой цикли ). Добрите контролери се грижат и за оптималния режим на работа на фотоволтаика.
Бойлера най-добре е да се топли директно от слънцето (система с вакуумни тръби, те имат доста по-високо КПД от фотоволтаика ).
А относно хидрогенератора: измери променливото напрежение от изхода на генератора. От напрежението зависи после как ще го вкараш към системата за заряд на акумулаторите.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия