Автор Тема: Класически SG тр-р на Тесла  (Прочетена 50005 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Класически SG тр-р на Тесла
« Отговор #30 -: Януари 25, 2019, 12:46:38 pm »
Хипарх даи схемата на tesla driven by ZVS заинтересува ме. Писах ти в tesla hairpin. :-)

Схемата е универсалната за теслови трафове с искрова междина (прикачената картинка). Само че, вместо AC mains, ползвам ZVS драйвер и ТХО на 25-30VDC захранващо. Първичната на тесловия е от 8 навивки, вторичната около 800, като за кондензаторна банка ползвах 4x2.2nF (8.8nF) 4ME12 15kV DC metallized polyester кондензатори, които обаче бързо заминаха. Причината най-вероятно е в това, че изхода от ТХО-то се е "превърнал" в AC поради изгаряне на вградените диоди от пренапрежение. А тези кондензатори са за DC. За теслови трафове принципно най-добрите кондензатори са от този тип: https://www.ebay.com/itm/4700pF-12kV-High-Voltage-Doorknob-Capacitors-K15-4-USSR-Lot-of-2-pcs/192724149081?hash=item2cdf412359:g:UiMAAOSwCPdZ76GT:rk:9:pf:0
Добре е да са разчетени за поне два пъти по-висок волтаж от подавания.

Не съм правил абсолютно никакви изчисления, оразмерявания и т.н. Само трябва да се спазят горе-долу пропорциите на вторичната да бъдат не повече от 1:4 (диаметър спрямо височина). Ако е много висока и тънка ще се вдигне много честотата и вкарването в резонанс става много трудно, а и производителността няма да е висока. После, със заиграване броя навивки на първичната, искровата междина (разстояние между електродите), капацитета на кондензаторната банка, както и на изходящия капацитет (топлоуда), се уцелва резонанса, като показател за това е големината на искрите.
Може да видиш втората версия на тази TC след максимално доближаване до резонанс: https://www.youtube.com/watch?v=TEM5h1nSHGE
Постигнах го с раздалечаване електродите на многосекторната искрова междина и поставяне на по-голям топлоуд. Аватарът ми е точно от нея, като снимката е направена на дълга експонация за улавяне на повече искри. Последните достигнаха сължина 23см при височина на вторичната 18см.

ZVS-то може да си го направиш или да си вземеш готово за 5-10$ от Ибей или Алиекспрес.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Класически SG тр-р на Тесла
« Отговор #31 -: Януари 25, 2019, 02:46:18 pm »
Заземяваш ли вторичната?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Класически SG тр-р на Тесла
« Отговор #32 -: Януари 25, 2019, 03:03:03 pm »
Задължително, иначе нищо няма да се получи. За целта ползвам работната маса, която е метална. VTTC-то го заземявах като просто притисках изходящия кабел към цимента на гаража с някаква тежест :) Предполагам качествено заземяване към заземителен прът ще бъде най-добре, не съм опитвал.
« Последна редакция: Януари 25, 2019, 03:10:59 pm от atos »