Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 234762 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #195 -: Ноември 13, 2014, 05:27:03 pm »
Поддържам казаното от  CPU. На пръв поглед изглежда, че има мощност, но ми се струва, че тя е акумулирана от маховика - той се е заредил, като кондензатор.
Най-лесно може да се провери именно, като се поставят статорните бoбини и се натоварят примерно с някаква лампа. Тогава няма да е трудно дори и без измервателни уреди да се прецени, дали усилието с което се движи ръчно актуатора е по-малко, отколкото примерно светеното на лампите, еквивалентно на задвижването на динамо на ръка, което да предизвика същото светене.
« Последна редакция: Ноември 13, 2014, 05:44:10 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #196 -: Ноември 13, 2014, 05:50:09 pm »
Точно това исках да кажа и аз, че мощността ще "угасне" при впрягане на генераторен компонент. Затова е добре да се разшири диаметъра на кръга магнити. Увеличаването на броя им би било полезно само в случая, а управляващите може да са две двойки в квадрат - все едно да имаме 4 такта вместо два за един оборот!
А ако роторният диск е един и се ползва и обратната страна на магнитите със съответните управляващи (както предложи Вектор), КПД-то ще скочи двойно!

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #197 -: Ноември 13, 2014, 08:14:57 pm »
Друго: от обратната страна няма други магнити, а тези които се виждат отгоре са "затворени" с метален екран
Както е казал великия Тесла -" Не ползвайте желязо в моторите си " Тъй като желязото поема част от магнитните полета-т.е. намаля КПД a и се получава загряване ...

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #198 -: Ноември 13, 2014, 10:12:00 pm »
Този тип управление май ще пасне много добре в разработката: https://www.youtube.com/watch?v=h-cFqSp8w0c

Просто, синхронизирано ... 2-3лв. за една по-солидна рийд ампула и ще стане добро управление за тази начална фаза. :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #199 -: Ноември 13, 2014, 10:19:33 pm »
Здравейте,
Прикачвам снимки на реле плоско нормално(РПН), имам налични и снимка на предизбирач, имам само бобината(електромагнита) 10 броя, за Майстора.
« Последна редакция: Ноември 13, 2014, 10:22:37 pm от mi68 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #200 -: Ноември 14, 2014, 02:16:50 am »
Т'ва на видеото на Низо... изпълнителния механизъм е машинка за централно заключване за автомобил... в офиса ми се търкаля един комплект дет щях да го слагам на старата кола, ма си купих друга дет има фабрично централно. Този механизъм (особено в китайското му изпълнение) ако издържи 100 000 цикъла откл/закл под някакво натоварване, аз ще си обръсна мустака ... Има наистина сериозна тяга, но първо е бавен - едва ли може да направи повече от 3-5 цикъла в секунда, второ е крайно несигурен - едно електромоторче дърпа/бута една рейка  точно като рейката в кормилната уредба на автомобил. Трето - консумацията му на ток е ужасяваща.
За РИД-ампулата ... няма (или поне аз не знам за съществуването) на РИД ампула, която ще издържи тия 10-тина ампера, дет ще дърпа машинката за централното. Изобщо тия 12 волта дет се ползват водят до голям ток, изискващ сериозни контакти. Ако се мине на 220 волта тока ще е милиампери, които една ампула може да устиска. Ако все пак ще се бачка на 12 волта... ще трябва силова верига, евентуално един МОСФЕТ дет да я управлява, а стигне ли се до там... аз лично вместо рид ампула ще ползвам фотодвойка или индуктивен датчик - значително по-дълговечни и сигурни са.

И все пак... това не е СЕ (говоря пак за видеото на Низо). Моторчето ще харчи в пъти повече, отколкото може да се свали от маховика - и за това си залагам мустака.
« Последна редакция: Ноември 19, 2014, 12:00:35 pm от Maistora52 »

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #201 -: Ноември 14, 2014, 03:03:56 pm »
Ето какво е "измислил" Майстора: https://www.youtube.com/watch?v=rJq_9nxVc6A

Твърдението "еми то като се включат генераторни бобини обратната сила нямало да бъде кой знае каква" е лъжа.
Напротив колкото повече се товари генератора толкова повече съпротивление получава. За това на товара му викат товар понеже товари източника.

До сега не е намерил механична конструкция която да свърже маховика със задвижващите магнити не защото е трудна за изпълнение ами просто защото каквато
и конструкция да се сложи механизма ще спре.

Ако в момента на тази конструкция се закачи една крушка ще протече толкова силен ток че магнитното поле ще спре много бързо маховика.
Ако в най - лошия случай се даде на късо генераторната бобина то тока ще е максимален, магнитното поле ще е максимално, обратната сила ще е максимална и маховика ще спре най - бързо. Ето го доказателството: https://www.youtube.com/watch?v=otu-KV3iH_I

Майстора си мисли че усилването идва от факта че прилага силата върху вътрешния радиус на маховика а пък тегли енергия от външния радиус.
Това пак е лъжа понеже промяната на радиуса на прилагане на силата променя само оборотите но не и въртящия момент - т.е. съхранената енергия.
Маховика участва с целия си обем който се състои от свързани частици, а не само с един радиус.

Да маховика е един обикновен кондензатор който съхранява енергия за малко. http://en.wikipedia.org/wiki/Flywheel.
Ето как се съхранява и енергия: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F_%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7_%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA

« Последна редакция: Ноември 14, 2014, 11:23:39 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #202 -: Ноември 14, 2014, 11:31:49 pm »
Филев, далеч съм от идеята, че Майсторът ще ни лъже целенасочено!
Смени думата "лъжа" със "заблуда" и ще се съглася по всички пунктове с теб!

Майсторе, ето ти елементарен, безконтактен, абсолютно синхронизиран "клатач" на управляващите магнити, току-що го измислих - няма сили на триене, само отблъскване на малки магнити:


Като тези по периферията на диска може да се разположат където е удобно, нарочно съм ги нарисувал насрещни (нека няма глупави въпроси)...
Ако го изпълниш и няма затихване на въртенето - успял си! Всичко останало е въпрос на мащаб!
« Последна редакция: Ноември 15, 2014, 12:28:59 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #203 -: Ноември 15, 2014, 08:30:34 am »
filev ? Защо това злобно отношение ? Защо квалифицираш грешката с думата "лъжа" ? Нима си засегнат някак си ? Нима не си си пречуквал пръста, когато си забивал пирон ? Разбира се грешката е поправима ! Разменят се местата на двигателя и генератора ! Всеки работещ в този форум, прави нещо уникално ! Работи сам, или почти сам ! Цели конструкторски екипи са допускали грешки, в разработките си ! Ако можеш, с нещо помогни ! А това което написа, никак не е конструктивно, освен линковете !
Чест прави на atos ! Набързо измислено но оригинално ! Има недостатъци но набързо измислено !
Какво да кажа за финал ? Това е отношение, и така трябва да се комуникира ! Вкупом, да изядем някой докато е жив, е присъщо за хищният животински свят !
Бъдете здрави !!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #204 -: Ноември 15, 2014, 10:13:24 am »
Здравейте,
Атос, предлагаш добра спирачка. Защо мисля така? Въртенето се получава благодарение на това че роторните магнити са на различно отстояние от бутащите магнити. Започва се от по-високите и се завърта към по-ниските т.е. отстоянията на магнитите са като стълба, а когато дойдат "залегналите полицаи" бутащите магнити се изместват. Като се монтира твоето предложение то се превръща в спирачка.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Ноември 15, 2014, 10:37:44 am от Иван БГ »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #205 -: Ноември 15, 2014, 11:14:05 am »
Помислих и за спирачния момент. Магнитните, клатещи шината ще са по-малки, те и действат само аксиално.  Допуска се, че инерционния момент ще преодолява спирачния.
Ако това не стане, всяко друго управление ще е още по-енергоемко и като такова - неуспешно за самоподдържане!

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #206 -: Ноември 15, 2014, 11:50:18 am »
Абе хора.

Не знам вече за кой път пиша един и същи пост и все си виси в пространстовто.
Незнанието не е извинение. В правото ако направиш престъпление по незнание или непреднамерено си е пак престъпление и пак ти дават присъда.
45 години хората се борят с демагогията и днес все още има такива които мечтаят за това (51 % от хората се радват на Тодор Живков).
Скриване на истината или заблуда наричайте го както искате за мен е лъжа (самозалъгването пак води до лъжи).

Когато някой направи работещ апарат го представя на широката публика за да се види дали е работещ или не. Не може просто да пренебрегнеш
критиката само защото не ти харесва. Не може да кажеш всички са тъпи и агенти на ЦРУ и ни лъжат. Аз съм прав и мен ще слушате.
И ние всички трябва да сведем глави като овце и да слушаме. Не не може така.

Аз рабирам че всички тук искат да намерят начин за добиване на енергия евтино и "зелено" но никой още по света не е намерил такъв начин.
Ако имаше то щеше да се продава по магазините.

Магнита по природа е балансирана система. Трябва някакво трептение което да модулира магнитното поле и от там да се получи полезна енергия.
Прочете добре за корпускулярно-вълновата теория - всяка частица и тяло в природата под въздействие на топлината излъчва електормагнитни вълни.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #207 -: Ноември 15, 2014, 12:09:22 pm »
Здравейте и от мен.

Иван БГ до някаква степен си прав в разсъжденията да не казвам, че си много прав.

Управлението на магнитния мотор на Майстора може да стане поне в три варианта:

Вариант 1 - "Клатещите магнити" да се управляват на ръчно - варианта работи "да, да ама не" Майстора трябва да стои до мотора и да клати магнитите на ръка - варианта отпада;

Вариант 2 - "Клатещите магнити" да се управляват с електроника - варианта работи, но трябва скъпа електроника с процесор и много датчици за да може да  компенсира автоматично оборотите при натоварване на двигателя, а именно разликата в отклонението на "Клатещите магнити" в пълна синхронизация с оборотите на двигателя - по-ниски обороти - по-голямо отклонение и обратно. Варианта е скъп и трудно изпълним в домашни условия с подръчни инструменти и малки познания в материята на електрониката.

Вариант 3 - "Клатещите магнити" да се управляват с механика - варианта отново работи, но трябва да се подбере правилната механика за да може да се направи настройка на степента на отклонение на "Клатещите магнити" в пълна синхронизация с оборотите на роторите във всеки момент на въртене. Варианта може да се изпълни и в домашни условия с подръчни инструменти "подходящи материали, дрелка, ръчен шмиргел, свредла и много желание и търпение". Вариант 3 съм го споделил с Майстора преди време, но за него предполагам явно е труден и му трябва помощ от другарче за прецизното изпълнение, разполагащ със струг и фреза.

Ето и моето виждане по въпроса: Прилагам малко калпава скица, но толкова мога!!!
Нека да направим едно добро обсъждане на вариантите без да се заяждаме и кой с каквото може да помогне. Затова сме се събрали тука във форума да изказваме своето виждане от различен ъгъл, да даваме смислени идеи и да помагаме с каквото можем.

Бъдете здрави - LDA_HAS.
« Последна редакция: Ноември 15, 2014, 12:58:38 pm от lda_has »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #208 -: Ноември 15, 2014, 02:26:51 pm »
Здравейте,
аз се извинявам, че се намесвам в тази тема, но Майстора има голям напредък в идеята която разработва от години и исках да помогна. Не трябва да се слагат никакви други магнити, те ще объркат взаимоотношението на тези който са на модела. И така: Предполагам че бутащите магнити са с ръб към ротора, а не с лице. Което от своя страна прави люлеенето е по-леко. Това люлеене може да се осъществи с малки бубини които се контролират с платка и оптичен сензор. Правил съм го вече, резултата е повече от добър, може да се постигне точност до секундата от градуса. Ако изместването стане по-леко може даже да се използват дори бубини от телефон. Всичко това струва не повече от 20-30 лв.
Бъдете.
Иван
« Последна редакция: Ноември 15, 2014, 03:13:27 pm от Иван БГ »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #209 -: Ноември 15, 2014, 04:34:10 pm »
Здравейте Иван БГ, може ли да дам моето виждане към твоето предложение на управление. Предварително заявявам, че нямам опит в управлението на подобни двигатели и ако греша моля да бъда поправен, няма да се сърдя.

Започвам с моя анализ на твоето предложение:

1. "Майстора има голям напредък в идеята която разработва от години" съгласен съм дори направи няколко модела показани в темата подплатени с видео клипове така се прави.
2. "и исках да помогна". Иване БГ и аз искам да помогна колкото мога, затова пиша сега.
3. 'Предполагам че бутащите магнити са с ръб към ротора, а не с лице. Което от своя страна прави люлеенето е по-леко." - така е и аз съм съгласен, видяхме го на клипа.
4. "Това люлеене може да се осъществи с малки бубини които се контролират с платка и оптичен сензор." - до някаква степен си прав в предложението, но аз не мога да се съглася с теб на 100%. Изказвам моето мнение. Може да стане по предложения от тебе начин, как си го представям. Принудително развъртане "ръчно или със спомагателни инструменти" на ротора до обороти до влизане в синхронизиране с настройките на изместването на клатещите магнити и би трябвало мотора да си поддържа оборотите. До тука мога да се съглася с предложеното управление. Сега идва тънкото на номера. Магнитния двигател се предполага, че ще върти и генератор, който се явява един вид спирачка с различно натоварване в зависимост от консумирания ток на двигателя. Оборотите почват да падат, а в предлаганото от теб управление няма механизъм за тяхната компенсация. Предполагам, че мотора ще почне да "малее" губи обороти до пълното спиране.