Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Направи си сам Супер Кондензатор

<< < (11/13) > >>

Maistora52:
Хайде сега, моля! - използвайте правилните думи - какво е това "малък" кондензатор?  ??? ??? ???
Има кондензатори, "дребни" на вид, но с голям капацитет, и обратно...
После, всеки кондензатор си има номинален ток и напрежение на които да издържи определено време. Напрежението е пределно - не може да се НАДВИШАВА ДВА ПЪТИ.
Пишете технически издържано, моля!
Имам и въпрос:
Имаме например 5 кондензатора от 10 F за напрежение 160 v.
Връзваме ги последователно и им подаваме 80 v.
Хайде сега изчислете за мен (като абориген) всичко това дето изчислявате по-горе отново и ми го дайте в цифри:
Ще връзвам товар с 1 А ток (примерно авт. крушка и/или линеен соленоид) и искам да знам колко вата ще получа и за колко време?
Изчислете същото и ако свържем кондензаторите паралелно!
МОЛЯ!
Поздрави!

sednal:
Няма значение как ще се вържат кондензаторите. Изчисляването на енергията, която може да се извлече на теория е половината от произведението на капацитета и квадрата на напрежението. При успоредно (паралелно) свързване общият капацитет се увеличава, а с това и енергията. При последователно свързване общото напрежение се увеличава, но общият капацитет намалява и енергията се увеличава както при успоредно свързване. Примерно имаме 2 кондензатора по 1 фарад, които можем да заредим до 1 волт. При паралелно свързване общият капацитет е 2 фарада и заредени до 1 волт дават енергия 1 джаул (или 1 ватсекунда). При последователно свързване напрежението до което могат да се заредят е 2 волта, но общият капацитет пада до 0,5 фарада и енергията пак си е 1 джаул.

@praktik:

--- Цитат на: sednal в Ноември 15, 2013, 07:47:49 pm ---Няма значение как ще се вържат кондензаторите. Изчисляването на енергията, която може да се извлече на теория е половината от произведението на капацитета и квадрата на напрежението. При успоредно (паралелно) свързване общият капацитет се увеличава, а с това и енергията. При последователно свързване общото напрежение се увеличава, но общият капацитет намалява и енергията се увеличава както при успоредно свързване. Примерно имаме 2 кондензатора по 1 фарад, които можем да заредим до 1 волт. При паралелно свързване общият капацитет е 2 фарада и заредени до 1 волт дават енергия 1 джаул (или 1 ватсекунда). При последователно свързване напрежението до което могат да се заредят е 2 волта, но общият капацитет пада до 0,5 фарада и енергията пак си е 1 джаул.

--- Край на цитат ---
Напълно си прав, мощността на електрически източник, е P=U.I, в случая I големината на тока протекъл през напречното сечение на проводник, се равнява на кулони електричество . 1 кулон електричество се равнява на количеството електричество протекло през напречното сечение на проводник равняващо се на 1 ампер, протекъл за период от време една секунда . Или 1 кулон електричество, се равнява на количеството електричество във кондензатор със 1 волт напрежение между краищата на изводите му, при 1 фарад капацитет на кондензатора .http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%BD

sednal:
Това което всъщност се прави в домашни условия не е кондензатор, това е т.нар. газов акумулатор. Правил съм такъв като малък. За демонстрационни цели става. При зареждане натриевия хлорид се разлага, като на единия електрод се натрупва натриева основа и водород, а на другия солна киселина и кислород. Затова  се слага активен въглен за да поеме газовете.

@praktik:
Здравейте, някой може ли да ми каже , 100UF приравнено във фаради F, тоест на колко фарада се равнява, дали единицата която рядко съм срещал UF е по малка от фарада F ?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия